Смак і користь в одному. Чим корисний хлібний квас і чому його варто пити

Як багато ви знаєте про хлібний квас? Ну, певно, зможете назвати кілька популярних брендів, хтось згадає оті яскраві металеві діжки. Але про те, що цей освіжаючий напій існує понад 1000 років і має купу корисних властивостей, певно, скаже небагато людей. І це трохи несправедливо щодо квасу і він повинен зайняти своє почесне місце поруч із модною комбучею та натуральними лимонадами, адже він справді є частиною нашої історії, чудово втамовує спрагу, а ще пропонує цілий набір корисних властивостей для організму.

Історія квасу та його різновиди

Вперше квас офіційно згадується в «Повісті временних літ» за правління Володимира Великого. Хоча слов’яни скоріше за все вже пили квас і раніше, але вперше про нього написали. Річ у тім, що древні слов’яни віддавали перевагу квасу перед водою, адже вода часто могла бути забрудненою, а Русь фільтрами не славилася. І поки в Європі активно пили пиво, русини пили собі безалкогольний квас. Бродіння знижує кислотність води настільки, що більшість шкідливих бактерій помирає, роблячи напій безпечним.

Пізніше квас нікуди не зник: він завжди продовжував складати важливу частину нашої кухні й навіть поширився на терени сусідніх країн. Готували його з житнього хліба, вишень, груш, чорниць, буряка – куди ж без нього. Українці традиційно не тільки втамовували ним спрагу, але й додавали в борщі, салати та інші страви, що потребували кислинки.

Традиційно квас готували на хлібі та буряку, що забезпечувало напій природними дріжджами та цукром. Смак такого квасу виходить смачніший, ніж на чистих дріжджах, хоч процес так трохи ускладнюється. Але й користі в такому трушному напої насправді більше. Той же буряк дає не тільки цукор, але й решту корисних властивостей, котрі має. Однак з додаванням цукру квас таки більш вірогідно вийде й буде смачним, тому навіть буряковий квас я готую з додаванням цукру. Додаючи цукор можна взагалі фактично з будь-якого фрукта квас зробити, треба лиш додатково додавати родзинки – вони мають дикі дріжджі.

Буряковий квас

Користь квасу

Квас – це вам не якийсь фабричний лимонад, що може похвастатися тільки цукром і примарною ехінацеєю. Цей напій вважається «функціональною їжею», себто корисною, оскільки містить широкий спектр поживних речовин, включаючи вітамін B1, В6, фосфор і селен.

Вітаміни групи В в організм потрапляють тільки через продукти, а необхідні нам і для нормального метаболізму, і для стабільного ментального стану, і для засвоєння білків і жирів в організмі. Селен відіграє важливу роль у синтезі ДНК і захисті від окислювального стресу, а фосфор незамінний у формуванні кісток і нервових тканин.

Як і всі продукти ферментації чи бродіння квас має хороший набір пробіотиків. Пробіотики своєю чергою мають дуже багато корисних властивостей.

  • Вони покращують здоров’я кишкового тракту та можуть допомогти відновити баланс корисних бактерій. Ба більше, ферментована їжа також може зменшити тяжкість діареї, здуття живота, газоутворення, подразненого кишківника та запору.
  • Пробіотики зміцнюють імунну систему, що знижує ризики інфекцій і допомагає одужати під час хвороб. Це зумовлено тим, що багато ферментованих продуктів багаті вітаміном С, залізом і цинком, котрі сприяють покращенню імунітету.
  • Також пробіотики підтримують метаболізм і знижують апетит. Тож квас хороший напій не тільки для втамування спраги, а й трішки – голоду.
  • Ферментовані продукти асоціюються і з меншим ризиком серцевих захворювань. Справа в тім, що пробіотики можуть помірно знизити артеріальний тиск і допомогти знизити загальний і «поганий» холестерин ЛПНЩ. Але, безперечно, тут потрібні додаткові дослідження.

Позаяк раніше люди більше ферментували, щоб зберегти продукти, вони мали постійних хороший запас пробіотиків. Тепер же пробіотичних джерел у нашому повсякденному раціоні стало менше. Тому квас влітку – справжня знахідка.
Ну а якщо ви додаєте в квас ще і якісь фрукти, сміливо плюсуйте їх корисні властивості до набору.

Кому не варто пити квас

Загалом протипоказань у хлібного квасу вкрай мало. Якщо у вас є алергія на глютен або інші інгредієнти хліба чи напою – його пити не варто. Тут усе просто. Для решти людей квас цілком безпечний. Врахувати потрібно лиш кілька нюансів.

Якщо ви не звикли до квасу та подібних напоїв, краще не починати пити його у великих кількостях. Навіть у тому разі, якщо ви з квасом на “ти”, але тільки влітку, за рік ваш організм міг відвикнути від концентрованої дози пробіотиків. Тож у будь-якому разі спершу пийте його потрошку. Звісно, втриматися й пити його по 50-100 мл, як це радять дієтологи, складно, але утриматися від пляшечки 0,5 за раз – таки можна.

Також врахуйте, що комерційно виготовлений квас часто втрачає більшість отих переваг і користі. Адже для яскравішого смаку та довшого життя на полицях, його щедро насичують консервантами та іншими добавками. Тому я раджу готувати квас вдома самотужки. Це буде смачно, корисно, ще й з посмаком любові. От тільки в домашніх умовах варто пантрувати чистоту на всіх етапах приготування. Ну а готувати – це просто!

Читайте також

Завантаження...