Корисні властивості аґрусу, за які ви його полюбите

Про користь ягід і фруктів нам невтомно розповідають з дитинства. Декого навіть змушували їсти певну кількість якихось плодів, щоб забезпечити хороший імунітет і покращити стан здоров’я загалом. Але тоді зрозуміти щось путнє про корисні властивості аґрусу чи, наприклад, чим корисна шовковиця, складно. Тепер же розібратися в тонкощах усіх тих антиоксидантів і вітамінів стає цікаво, а набір корисних властивостей, що їх має кожна ягода і фрукт, робить літні перекуси ще більш приємними. Наразі ж починається сезон аґрусу, користь якого переконають вас не тільки гарненько наїстися цієї ягоди в наступні кілька тижнів, але й заготувати собі пару баночок варення.

Користь аґрусу

Отож аґрус – це ягода, що поширена фактично в усьому світі. Він буває зеленим, жовто-білим, рожевим, червоним і темно-фіолетовим. Аґрус також поділяють на різні типи за регіонами походження: європейський, американський і індійський. Людей часто цікавить, який аґрус найкорисніший, однак виділяти якийсь один тут досить складно. Річ у тім, що розбіжності в наборі поживних речовин мінімальні, тому ви можете сміливо обирати будь-який.

Аґрус має низькі калорійність і вміст жиру, але він багатий поживними речовинами. Лише 150 г цієї ягоди містить:

  • 26% добової норми клітковини. Вона важлива для цілої низки процесів в організмі, а також здатна знизити ризики хронічних захворювань, включаючи деякі види раку, хвороби серця, діабет 2 типу та ожиріння;
  • 46% добової норми вітаміну С – потужного антиоксиданту, життєво важливого для нашої нервової та імунної систем;
  • вітамін В5, необхідний для створення жирних кислот
  • вітамін В6, що допомагає перетворювати їжу в енергію
  • 12% добової норми міді, що грає важливу роль у підтриманні здоров’я серця, судин і мозку
  • марганець, котрий підтримує метаболізм, формування кісток й імунну відповідь
  • калій, що необхідний нам для нормального функціонування клітин.

Також в аґрусі є й інші антиоксиданти, окрім вітаміну С, що робить його чудовим джерелом цих важливих елементів. Антиоксиданти допомагають боротися з дією вільних радикалів, які викликають пошкодження клітин і окислювальний стрес, що призводить до багатьох хронічних захворювань і передчасного старіння. Натомість вважається, що дієти, багаті антиоксидантами, знижують ризик певних типів раку, хвороб серця, діабету 2 типу, старіння та захищають мозок від дегенеративних захворювань.

Тому перша перевага аґрусу в тому, що споживаючи низьку кількість калорій ви можете отримати великий набір необхідних організму елементів. Це до речі, робить цю ягоду класним снеком, якщо ви хочете схуднути.

Аґрус - різні види

Допомагає контролювати рівень цукру в крові

Аґрус має кілька властивостей, які можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові. По-перше, в ягодах багато клітковини, яка уповільнює всмоктування цукру в кров, запобігаючи стрибкам рівня глюкози. Окрім того, дослідження в пробірках показують, що екстракт аґрусу зв’язується зі спеціальними ферментами у тонкій кишці, не даючи їм переміщувати цукор із кишківника в кров. Аґрус також містить хлорогенову кислоту, яка може уповільнити засвоєння вуглеводів. Звісно, лікувати діабет ні 1, ні 2 типу аґрусом не вийде, однак трішки ягід на десерт після вуглеводної трапези будуть чудовим рішенням і для діабетиків, і для здорових людей.

Захищає мозок

Деякі дегенеративні захворювання мозку пов’язані з перевантаженням клітин залізом. Натомість аґрус є природним джерелом органічних кислот, що блокують накопичення заліза в клітинах і знижують ризик таких захворювань, як хвороба Альцгеймера та інсульт. Науковці також вважають, що високий вміст антиоксидантів в аґрусі вберігає мозок від вікових захворювань.

Підтримує здоров’я серця

Загалом дієта повна ягодами та фруктами буде корисною для серця та зменшуватиме ризики різних пов’язаних захворювань. Аґрус, зокрема, сприяє здоров’ю серця завдяки високому вмісту антиоксидантів і калію. Антиоксиданти запобігають окисленню холестерину ЛПНЩ (поганого), котрий підвищує ризик серцевих захворювань. Фітонутрієнти допомагають знизити артеріальний тиск і покращити функцію кровоносних судин, а калій допомагає підтримувати регулярне серцебиття та артеріальний тиск.

Покращує стан шкіри та омолоджує

Оскільки аґрус містить вітамін С та інші антиоксиданти, виробники доглядової косметики також використовують екстракт у кремах і сироватках для шкіри. Ранні дослідження в пробірках показали, що аґрус має антиоксидантну, антиеластазну та антиколагеназну дію, що уповільнює утворення зморшок і старіння шкіри загалом. Китайські науковці також з’ясували, що екстракт аґрусу може захищати шкіру від сонячного випромінювання. Тому, наївшись аґрусу, ви можете додати трішки ягід у домашню маску для обличчя, наприклад.

Може мати протиракову дію

Знову ж таки, високий вміст антиоксидантів пов’язаний зі зниженням ризику деяких видів раку. Фолат, фенольні сполуки, вітаміни С і Е, котрі є в аґрусі, зменшують, протидіють і відновлюють пошкодження, спричинені окислювальним стресом і запаленням, які можуть призвести до розвитку раку. Звісно, для якихось серйозніших висновків потрібні серйозніші дослідження в більшій кількості, однак певна користь і профілактика з аґрусом таки надходить.

Варення з аґрусу

Скільки аґрусу можна їсти і кому варто бути обережним зі споживанням

Загалом аґрус цілком безпечний і дуже рідко викликає будь-які алергічні реакції. Однак високий вміст корисних речовин у цих ягодах може спричинити не дуже приємні ефекти, якщо переїсти аґрусу. Так, наприклад, дуже велика кількість вітаміну С може викликати розлади травлення та біль у животі. Щоб забезпечити себе 100% добової норми вітаміну С потрібно з’їсти приблизно 350 г аґрусу. Звісно, якщо ви перевищите норму на трішки, нічого страшного не буде, однак перевищення цієї норми в 2 і більше разів скоріше за все матиме не дуже приємні наслідки.

Також багато аґрусу не варто їсти людям з діабетом, адже вміння цієї ягоди уповільнювати потрапляння глюкози в кров може спричинити гіпоглікемію – різке падіння рівня цукру в крові. Тому в таких випадках варто уважно моніторити рівень цукру в крові та не їсти надто багато аґрусу за один прийом.

Деякі науковці працюють над доказами того, що аґрус не надто безпечний для вагітних жінок, але наразі аргументи досить слабкі, а в невеликих кількостях ця ягода несе радше чимало користі. Тому повертаємося до того, що всього потрібно їсти в міру. Тоді ви і від смаку втомлюватися не будете, і максимальну користь отримаєте.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...