Є щось абсолютно чудове та ностальгічне в тому, щоб досхочу наїстися шовковиці, аби пальці від ягід були аж фіолетовими. Ця ягода дивовижним чином є найсолодшою з усіх, але при цьому не піднімає рівень цукру в крові й може бути потенційно корисною для профілактики багатьох хвороб. Ви можете їсти її сирою, висушити або приготувати варення з шовковиці – у будь-якому разі її чудовий смак і корисні властивості досить вагомі, щоб додати її в свій раціон у будь-якому агрегатному стані.
Шовковиця – калорійність, харчова цінність і різновиди
Шовковиця – це плоди тутового дерева, котрі походять з Азії та Північної Америки. В Азії її вирощують переважно заради листя, котре їдять шовкопряди, у Китаї її також використовували в трав’яній медицині. А от в Україні вона завжди була деревом солодких літніх ягід. Шовковиця, до речі, найсоковитіша і, певно, найсолодша з усіх плодів сімейства фруктових.
Хоча існує понад сто видів цієї ягоди, найбільш відомі три: біла шовковиця, червона та чорна шовковиця. Усі три тепер однаково популярні на теренах України та можуть вирощуватися в усіх регіонах.
Свіжі ягоди шовковиці на 88% складаються з води і мають лише 43 калорії на 100 грамів. У свіжому вигляді вони містять 9,8% вуглеводів, 1,7% клітковини, 1,4% білка та 0,4% жиру. Ці вуглеводи в основному складаються з простих цукрів, таких як глюкоза та фруктоза, але також містять трохи крохмалю та клітковини.
Чим корисна шовковиця
Уся користь шовковиці забезпечується набором вітамінів і мінералів, котрі в ній містяться. А їхній перелік таки чималий:
- Вітамін С – важливий для імунітету, здоров’я шкіри та різних функцій організму
- Залізо – важливий мінерал, який виконує чимало функцій, наприклад, транспортує кисень по всьому тілу
- Вітамін К1 – важливий для згортання крові та здоров’я кісток
- Калій – мінерал, який може знизити артеріальний тиск і ризик серцевих захворювань
- Вітамін Е – антиоксидант, який захищає від окисного пошкодження
- Антоціани – антиоксиданти, які пригнічують окислення (поганого) холестерину ЛПНЩ і запобігають серцевим захворюванням
- Рутин – потужний антиоксидант, який може допомогти захистити від хронічних захворювань, таких як рак, діабет і хвороби серця.
Кількість рослинних сполук в шовковиці залежить від спілості плодів і сорту. Найкорисніші – гарні спілі ягоди, а набір антиоксидантів трішки коливається в залежності від кольору. У будь-якому разі вся вона має кілька переваг для здоров’я.
Знижує холестерин
Холестерин – це важлива молекула жиру, котра присутня в кожній клітині організму. Однак підвищений рівень холестерину в крові підвищує і ризики серцевих захворювань.
Дослідження на тваринах показують, що шовковиця та екстракти шовковиці можуть зменшити надлишок жиру та знизити рівень холестерину. Вони також можуть покращити співвідношення між «хорошим» ЛПНЩ і «поганим» і ЛПВЩ холестерином.
Покращує контроль рівня цукру в крові
По-перше, попри дуже солодкий смак, шовковиця містить дуже мало вуглеводів і не підвищує рівень цукру в крові. Це робить її ідеальною для людей із діабетом обох типів. Висушена шовковиця часом навіть використовується як натуральний підсолоджувач і альтернатива цукру.
Однак це не єдина її перевага для людей із діабетом. Річ у тім, що шовковиця містить сполуку 1-дезоксиноїріміцин (DNJ), яка пригнічує фермент у кишківнику, котрий розщеплює вуглеводи. Це уповільнює підвищення рівня цукру в крові, що дуже зручно для людей із діабетом 1 і 2 типу. Звісно, це не альтернатива інсуліну і вилікувати будь-який тип діабету шовковицею неможливо, однак трішки полегшити повсякденний контроль у зв’язці з інсуліном чи відповідним лікуванням і дієтою вона може.
Зменшує ризики раку
Протягом сотень років шовковиця була частиною традиційної китайської медицини як засіб проти раку. Деякі дослідники тепер вважають, що вона таки може мати науково доведені профілактичні властивості. Окислювальний стрес викликає пошкодження клітин і тканин, що може призвести до раку. Японські дослідження на мишах показали, що антиоксиданти в соку шовковиці можуть зменшити окислювальний стрес, потенційно знижуючи ризик розвитку раку.
Кому не варто їсти шовковицю
Насправді шовковиця безпечна фактично для всіх, однак є кілька категорій людей, котрим варто бути обережним із цією ягодою. Хоча алергія на шовковицю дуже рідкісна, вона все ж не неможлива, тому, вочевидь, не їжте ці ягоди, якщо у вас є непереносимість. Пилок тутових дерев може викликати алергічні реакції у чутливих до різних пилків людей, тож тут також треба бути обачними.
Людям із діабетом, особливо 1 типу, також варто їсти шовковицю обачно. Звісно, вона має багато переваг, однак вона також може спричинити гіпоглікемію, опустивши рівень цукру нижче норми. Тому не їжте її надто багато за раз або ж просто уважно стежте за рівнем цукру в крові після споживання ягід.
Третя категорія людей, яким не варто налягати на шовковицю, – люди, що недавно перенесли операції. Ці ягоди знижують артеріальний тиск, що може бути небезпечно в таких станах.
У решті випадків причин не їсти цю корисну та надзвичайно смачну ягоду немає. Звісно, очікувати на якісь неймовірні результати та лікування всіх хвороб жменею шовковиці не варто, але не їсти її, нехтуючи всіма тими вітамінами та антиоксидантами, ідея теж не дуже. Тому їжте, готуйте та експериментуйте. Шовковиця має чудовий потенціал.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.