Корисна альтернатива: все про соєве молоко та чим воно популярне

В останні кілька років альтернативне і соєве молоко зокрема стали дуже популярними замінниками звичайного коров’ячого. Хтось заміняє соєвими всі лактозні продукти, а хтось додає це молоко заради оригінального смаку чи його користі. Однак, як і більшість відносно нових продуктів, воно викликає чимало запитань і щодо переваг для здоров’я і щодо потенційної шкоди чи побічних ефектів. На щастя, вчені вже дослідили багато аспектів цього продукту, а тому ми цілком можемо зібрати певні висновки про соєве молоко.

Що таке соєве молоко та як воно робиться

Соєве молоко коректніше називати соєвим напоєм рослинного походження, котрий виробляють із соєвих бобів. Соєве молоко виготовляється шляхом перебиванням замочених соєвих бобів з водою та ретельного відціджування, у результаті чого отримується напій подібний до молока. Також багато виробників соєвого молока збагачують продукт вітамінами чи мінералами, інші – додають цукор і стабілізатори для тривалішого зберігання та яскравішого смаку, більш схожого на коров’яче.

Загалом і без добавок соєве молоко містить достатньо багато поживних речовин. Одна склянка (250 мл) молока містить:

  • 80 калорій
  • 4 г жирів
  • 4 г вуглеводів
  • 7 г білків
  • вітамін В6
  • магній
  • фолієву кислоту
  • цинк

Збагачене соєве молоко роблять максимально подібним до коров’ячого, намагаючись повторити користь молока та його смак. Однак найчастіше воно подібне до знежиреного за властивостями і смаком.

Чим корисне соєве молоко

Користь соєвого молока

Вітаміни, мінерали та антиоксиданти в соєвому молоці можуть принести чимало потенційної користі для здоров’я. Наприклад, форми вітаміну B, які містяться в соєвому молоці, важливі для підтримки нервових клітин і ДНК. Вони також можуть допомогти вам уникнути певних форм анемії. Серед усіх джерел рослинного білка соєвий має найвищу біологічну цінність. Це означає, що він містить незамінні амінокислоти в правильних пропорціях, необхідних людині. І це лише невелика частина потенційних переваг, що це молоко пропонує.

Підтримує здоров’я мозку

Соя – одне з найкращих нетваринних джерел омега-3 жирних кислот, які організм не вміє виробляти самостійно. Ці кислоти пов’язані зі зниженням ризику деменції та хвороби Альцгеймера. Таким чином соєве молоко здатне забезпечувати вас необхідною кількістю омега-3.

Покращує здоров’я серця

Соєве молоко також може допомогти підтримати вашу серцево-судинну систему. Напій є чудовим джерелом калію, котрий підтримує здоровий артеріальний тиск і пульс. Окрім того, соєве молоко здатне знижувати рівень поганого холестерину, котрий часто стає причиною виникнення хвороб серця.

Зменшує симптоми менопаузи

Соєве молоко містить ізофлавони, котрі відносяться до «фітоестрогенів». Ці ізофлавони реагують в організмі як слабка форма естрогену. Завдяки цьому споживання соєвого молока та продуктів може допомогти зменшити симптоми менопаузи.

Може зменшити запалення

Запалення – це природний механізм організму, що реагує на травми та інфекції. Однак, коли запалення стає хронічним або тривалим, воно може завдати шкоди та збільшити ризик таких станів, як діабет, хвороби серця, рак і ревматоїдний артрит. Натомість дієти, багаті рослинними продуктами, як-от соя, мають протизапальну дію та знижують ризик хронічних захворювань. Огляд семи досліджень показав, що споживання соєвого молока значно знижує два основних запальних білка, відомих як с-реактивний білок і фактор некрозу пухлин (TNF).

Може сприяти схудненню та підтримці ваги

Втрата ваги зводиться до споживання меншої кількості калорій, ніж потрібно організму для підтримки нормальних функцій і активності. Хоча дослідження не продемонстрували стійкого впливу соєвого молока на вагу, 1 склянка (250 мл) несолодкого соєвого молока містить лише 80 калорій, що робить його чудовим низькокалорійним продуктом у раціоні. До того ж молоко містить чимало рослинного білка, а тому насичує організм і сприяє підтримці м’язів.

Користь соєвого молока

Потенційна шкода соєвого молока

Насправді мінусів у цього напою небагато. Зазвичай експерти апелюють до великої кількості доданого цукру (від 5 до 15 г на склянку 250 мл), котрий не є корисним у жодному продукті. Однак варіанти соєвого молока без цукру є, тож тут усе залежить від того, що ви пріоритизуєте: користь чи смак. Врешті, доданий цукор не обов’язково завдає шкоди, якщо споживати його як частину збалансованої дієти з високим вмістом поживних речовин.

Хоча широко поширена думка, що соя знижує рівень тестостерону, збільшує кількість естрогену у чоловіків і підвищує ризик раку молочної залози у жінок, немає переконливих доказів на підтримку цих тверджень.

Тож врешті, шкоди цей продукт не несе, а головним його мінусом є лиш ціна. Соєве молоко в 2-3 рази дорожче за звичайне.

Кому не можна соєве молоко

Якщо у вас алергія на сою, уникайте соєвого молока. Тут усе просто й очевидно.

Ще одна причина уникати цього напою – захворювання щитоподібної залози. Деякі дослідження показують, що соєві продукти можуть перешкоджати заміщенню гормонів щитоподібної залози, які використовуються для лікування гіпотиреозу. Однак ці дослідження неповні тому тут варто радитися зі своїм лікарем і спостерігати за реакцією вашого організму та конкретні продукти та їх кількості.

Для решти людей це цілком безпечний напій, котрий може стати чудовою альтернативою молока для людей із непереносимістю лактози.

Також варто зазначити, що надмірна кількість будь-якого продукту не є здоровою та корисною для вашого організму. У випадку з соєю експерти радять споживати до 2-3 порцій соєвих продуктів різного типу на добу. Себто 2-3 склянки молока чи склянка молока і порція йогурту, бобів чи тофу.

Як використовувати соєве молоко

Загалом ви можете використовувати соєве молоко, так само як і звичайне, додаючи його в каву чи тісто. Воно менш жирне та густе, тому, приміром, у тісто його треба класти трішки менше.

Окрім того, ви можете додавати соєве молоко в смузі, їсти з ним пластівці, варити на ньому каші, додавати в соуси та, приміром, карі.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...