Піди купи молока. Раніше, коли ви казали рідним таку фразу, взагалі не виникало жодних питань – вони йшли й купляли коров’яче молоко. Але зараз у цій схемі щось зламалось, бо на полицях супермаркетів поряд зі звичайним молоком можна знайти рисове, мигдалеве, вівсяне і навіть соєве. Тут логічним буде питання, звідки у всіх цих бобових, злакових, та горіхів власне молоко та хто здійснює надій, але це тема окремого матеріалу. Тут важливо зрозуміти причини такого явища. Річ у тому, що останнім часом численні «експерти» від здорового харчування розповідають про те, що молоко пити не можна, що це неприродній для людини продукт, вживання якого не несе жодної користі, та ще гірше, шкодить нашому організму.
Тож нам довелось зануритись у результати наукових досліджень, і з’ясувалось, що для переважної більшості людей молоко є надкорисним продуктом, який допомагає у боротьбі з багатьма проблемами. Немає ніяких сумнівів, що коли ви дочитаєте до кінця, вам схочеться якнайшвидше випити склянку молока. До речі, ми здається знайшли ідеальний варіант — ретельно відібране фермерське молоко ТМ «Волошкове поле», в якому збережено всі корисні речовини.
Які корисні речовини містяться у молоці
Схоже, що коров’яче молоко, то справжній дар богів, бо містить у своєму складі масу корисних для організму людини речовин:
- Білки: казеїн та сироваточний білок, до складу яких входять амінокислоти лейцин та валін
- Жири
- Вітаміни: А, D, В1, B2, B12
- Мінерали: калій, кальцій, фосфор, селен та цинк
- Омега-3 кислоти
Слід зазначити, що деякі з перелічених вітамінів та мінералів є незамінними для людини, але в силу харчових звичок та специфіки дієт часто недоотримуються нашим організмом. Тож регулярне вживання коров’ячого молока – простий та легкий шлях для розв’язання цього питання. Для того щоб ви ще краще зрозуміли як саме ці речовини можуть впливати на наш організм варто навести декілька незаперечних фактів, заснованих на численних наукових дослідженнях.
Молоко допомагає у боротьбі з ожирінням та діабетом другого типу
Люди, що страждають від ожиріння мають підвищені ризики розвитку діабету другого типу. Приділити увагу цьому питанню важливо ще в дитячому віці. Аналіз багатьох досліджень показав, що діти, які регулярно вживали коров’яче молоко мали менше проблем з ожирінням, ніж ті, які вживали його в маленьких кількостях (1). Такий ефект пов’язаний з тим, що у молоці міститься багато білку, який відіграє важливу роль під час перерозподілу енергії в організмі та дозволяє спалити зайвий жир. Окрім того, амінокислоти, що містяться у молоці беруть активну участь у синтезі білків у м’язах людини. Особливо уважно до цих фактів слід поставитись тим, хто дотримується здорового харчування з метою зниження та контролю ваги. Як слідство, люди, в раціоні яких присутнє молоко, мають значно нижчий шанс захворіти на діабет другого типу.
Користь молока для наших кісток
Якщо дуже коротко. Хочете мати міцні кістки – пийте молоко. Дані досліджень свідчать про те, що вживання молока та будь-яких молочних продуктів дуже важливе для росту кісток у дитинстві та збереженні їх міцності в зрілому віці (2). Білок, кальцій та мікроелементи, на які багате молоко, позитивно впливають на мінеральну структуру кісток при їх формуванні, тож впевнено можна сказати, що молоко дуже корисне для дітей. Деякі інші наукові роботи вказують на можливе зменшення ризику переломів у людей похилого віку, але це питання потребує додаткового вивчення.
Молоко та хвороби серця
Існує такий міф, що вживання жирного молока може призвести до суттєвого збільшення “поганого” холестерину. Але це не більше ніж міф. Численні дослідження з цього приводу свідчать про хибність такого твердження і навіть вказують на зворотній зв’язок між серцево-судинними хворобами та вживанням молока. Виявилось, що ті, хто постійно вживає молоко мають менше шансів отримати інсульт чи ішемічну хворобу серця (4).
Чи можуть замінити рослинні аналоги натуральне коров’яче молоко?
Аргументи на користь звичайного молока досить вагомі, але в багатьох з вас, мабуть, лишились питання, чи можуть рослинні аналоги молока його повністю замінити. Тут треба зазначити, що багато чого залежить від якості рослинної сировини та тих добавок, які додають у рослинне молоко. Бо іноді, для збільшення калорійності продукту в нього просто додають цукор, або його замінники, що взагалі ставить під сумніви користь такого напою. Слід також сказати, що серед всіх рослинних аналогів лише соєве молоко приблизно наближається до коров’ячого за кількістю білку. До того ж, результати порівняльних досліджень дали підставу національним агенціям з харчування Данії та Швеції не рекомендувати напої на рослинній основі як повноцінну заміну натурального молока. Здається цим фактам можна довіряти.
Питання непереносимості лактози
Але як бути тим, хто має непереносимість лактози, спитаєте ви? Для початку ми радимо вам звернутись до гастроентеролога чи дієтолога, щоб точно встановити діагноз. Річ у тому, що на лактозну непереносимість страждає лиш невеличка частка людей. Але багато хто самостійно діагностує непереносимість, посилаючись на помилкові відчуття, часто плутаючи їх з симптомами інших хвороб кишкового тракту. У будь-якому разі існує спеціальне безлактозне молоко, яке за своїм мінеральним складом та корисними властивостями нічим не відрізняється від звичайного.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має інформаційний характер. З будь-яких питань, щодо доцільності цієї інформації для вас, зверніться до лікаря чи дієтолога.