Чисті та стерильні банки й кришки є запорукою того, що консервація стоятиме мінімум рік. Стерилізація – важлива частина цього процесу, бо з посуду вкрай важливо видалити будь-які бактерії, дріжджі або грибки. Брудні банки можуть «заразити» продукти, які ви в них покладете і вони швидко зіпсуються. Це ви побачите зовсім скоро – на 2-3 день після консервування, кришки надуються. Це свідчитиме про те, що один з етапів консервування було порушено. Залишати такі банки з продуктом не слід, бо процес нагнітання у закритому посуді буде продовжуватися і з часом кришку зірве.
Стерилізація – це доволі простий процес. Виходячи з того, які саме заготовки на зиму ви робите, його можна виконати кількома зручними для вас способами, але спочатку розкажемо загальні правила консервування.
Яких правил консервування варто дотримуватися?
Для консервування не потрібні стерильні умови, тим паче вдома їх створити неможливо. Треба просто дотримуватися елементарних правил чистоти. Зробіть легке прибирання в кухні. На робочій поверхні, на якій плануєте робити закрутки, не повинно бути залишків їжі чи брудного посуду. Мийте руки, якщо берете інші харчові продукти, які не стосуються закруток.
Будь-які банки, навіть нові, треба вимити в мильному теплому розчині та добре ополоснути, щоб не залишився запах мийного засобу. Якщо у вас банки зі старими етикетками, їх треба відтерти. Також переконайтеся, що на них немає сколів. Кришки, звісно, треба брати тільки нові, бо ті, що використовувалися для консервації раніше не годяться, адже вони не будуть надто щільними.
Стерилізувати банки та кришки треба безпосередньо перед тим, як у вас все готове для їх наповнення. Не можна додавати гарячі продукти в холодну банку та навпаки, бо вона може тріснути. І лайфхак із власного досвіду – ми завжди стерилізуємо більше банок, ніж нам здається, що вистачить. Це важливий момент, бо продукти вже будуть готові до закочування, а часу для стерилізації банок не буде, якщо виявиться, що їх загалом не достатньо.
Які є способи стерилізації банок та кришок?
Стерилізація у духовці. Цей метод підходить як для газових духовок, так і електричних. Чисті банки необхідно поставити або покласти на деко, але таким чином, щоб вони не торкалися одна одну. Кришки просто розкласти. Потім треба помістити деко на нижню поличку в духовку та включити її розігріватись до 180 градусів для електричних духовок та 150 градусів – для газових. Можна використати й решітку. Стерилізуйте банки 20 хвилин. Не піддавайтеся спокусі пришвидшити процес та розігріти духовку за температури, яка вище вказаної. Банки можуть тріснути. Діставайте банки за потреби за допомогою товстих рукавичок. Ставте їх на термостійкий килимок чи дерев’яну кухонну дощечку.
Миття та стерилізація в посудомийці з функцією пари. Якщо у вас дуже брудні банки, вимийте їх вручну, а потім помістіть в посудомийку та промийте на найгарячішому циклі. Якщо у вас чисті банки, виберіть просто метод ополіскування та обробка парою. Діставайте банки за потреби, щоб вони не охололи. Кришки теж можете простерилізувати в посудомийці.
Обробка паром. Можна використати пароварку або мультиварку з функцією пари. Увімкніть кухонний гаджет та зніміть верхню кришку, поставте банки догори дном. Стерилізуйте банки до 2 л – 7-10 хвилин. Для 3-літрових банок треба 10-15 хвилин. Орієнтуйтеся на появу великих крапель води на стінках, тоді стерилізацію можна зупиняти. Товстими рукавичками перекладіть їх на паперовий двошаровий рушник або чистий кухонний рушник, щоб рідина трохи просушилася.
Також можна стерилізувати банки на водяній бані. Поставте банки всередину великої каструлі на решітку та налийте води так, щоб відстань між нею та банкою була 7-10 см. Доведіть воду до кипіння та стерилізуйте банки 15 хвилин. Кришки теж можете стерилізувати обробкою паром.
Стерилізація в мікрохвильовій печі. Цей метод стерилізації швидкий, але не зручний для великих банок, бо вони просто не поміщаються в піч. Помийте банки, але не витирайте їх. Ставте по одній в мікрохвильовку, налийте 2 см води та вмикайте підігрів на 2-3 хвилини, в залежності від розміру банки, а потім виймайте. Для стерилізації кришок цей метод не радимо обирати, бо вони мають добре прокипіти. Тому покладіть їх до каструлі, залийте водою та прокип’ятіть 10 хвилин.
Два останні методи підходять, якщо ви стерилізуєте одну-три банки. Якщо плануєте зробити більше закруток, радимо обрати стерилізацію в духовці чи посудомийці.
Готувати – це просто!