Малина – це значно більше, ніж просто ягода родини розоцвітих, це ніжна смакова любов і корисна добавка до раціону, що може принести неабияку користь вашому організму. Калорійність малини мала, а от набір корисних речовин дуже щедрий. Засоби на основі малини використовувалися у народній медицині протягом багатьох століть. Вона згадується в античних легендах, а розповіді про неї можна знайти в давніх грецьких та римських літературних творах. У середньовіччі ягоди та листя використовували для приготування настоянки, яка використовувалася для лікування різних недуг, зокрема для полегшення травм, запалень, застуди та грипу. А ще малина ідеально пасує і до соусів, і до м’яса, і до всіх десертів, що робить її просто безцінним інгредієнтом на кухні. Тому, щоб вам було не тільки смачно, а ще й приємно від розуміння користі цієї ягоди, розберімося, чому її споконвіку вважали лікувальною.
Користь малини
У малині мало калорій, але багато клітковини, вітамінів, мінералів і антиоксидантів. Вони можуть захистити від діабету, раку, ожиріння, артриту та інших хвороб. Куплена в сезон, вона є найкориснішою, адже нічим не обробляється. Заморожена малина на зиму так само чудово зберігає корисні властивості, серед яких кожен знайде щось дуже цінне для себе.
Отож 100 г малини містить 52 калорії, 12 г вуглеводів, 6,5 г клітковини (26% добової норми жінок і 17% добової норми чоловіків), 44% добової норми вітаміну С, 33% – марганцю, а також незначну кількість вітамінів К, Е, А і В, заліза, магнію, фосфору, кальцію, калію та міді. Але що це все нам дає?
Зменшує запалення та запобігає хронічним захворюванням
Малина має досить великий набір антиоксидантів, котрі борються з окисним стресом в організмі та допомагають відновлюватися після нього. Окислювальний стрес пов’язаний із вищим ризиком раку, діабету, серцевих захворювань та низки хронічних хвороб. Тож його зниження посередництвом малини – справді дуже корисне.
А ще дослідження на мишах показало, що елагова кислота, один із малинових антиоксидантів, може не тільки запобігти окислювальному стресу та пошкодженням, але й відновити пошкоджену ДНК.
Допомагає контролювати рівень цукру в крові
Високий вміст клітковини та таніну може сприяти контролю рівня цукру в крові. У ній мало вуглеводів, тому вона не спричиняє підвищення рівня глюкози. Ба більше попередні дослідження на тваринах, котрі проводили у Вашингтоні, показали, що малина може знизити рівень цукру в крові та покращити резистентність до інсуліну.
Окрім того, малина має високий вміст дубильних речовин, які блокують травний фермент, необхідний для розщеплення крохмалю. Це зменшує кількість вуглеводів, котрі поглинаються після їжі, що мінімізує вплив на рівень цукру в крові.
Зменшує ризики та симптоми артриту
Малина здатна блокувати фермент ЦОГ-2, котрий відповідає за запалення та біль. Завдяки цьому споживання ягід може зменшити ризики артриту. Португальські вчені провели дослідження на щурах і помітили, що вживання малини зменшує загальну кількість набряків і руйнувань суглобів. Результати також показали, що регулярне споживання малини може полегшити симптоми вже наявного артриту.
Допомагає при схудненні
Позаяк малина містить мало калорій, чимало для своєї ваги клітковини й на 85% складається з води, вона є чудовим дієтичним продуктом. Вона поживна, але легка, ще й при цьому зменшує кількість вуглеводів, що поглинаються організмом. Не дарма малинова добавка дуже популярна в дієтичному харчуванні. А ще малина природно солодка, а тому на літній сезон цілком може стати замінником десертів.
Покращує травлення
Високий вміст клітковини та води в малині може допомогти запобігти запорам і підтримувати здоров’я травного тракту. Достатня кількість клітковини сприяє регулярному випорожненню, що має вирішальне значення для щоденного виведення токсинів. А в 100 г малини є приблизно ⅕ добової норми клітковини.
Малина також потенційно корисна для людей зі ще деякими станами та хворобами:
високий вміст антиоксидантів блокує ріст і знищує ракові клітини в низці органів. Малина зокрема потенційно запобігає розвитку раку товстої кишки, передміхурової залози, молочної залози та порожнини рота;
- ті ж антиоксиданти допомагають боротися з ознаками старіння шляхом зниження окислювального стресу. Окрім того, вітамін С корисний для здорової шкіри, котра часто є головним індикатором старіння;
- ранні дослідження показують, що вітаміни С і Е можуть допомогти захистити здатність людини мислити і запам’ятовувати інформацію, коли вона стає старшою. Малина містить ці антиоксидантні вітаміни;
- антоціани, котрі є в малині, здатні пригнічувати запалення, які можуть призвести до серцево-судинних захворювань. Інші антиоксиданти в малині можуть знизити ризик цих захворювань, запобігаючи накопиченню тромбоцитів і знижуючи артеріальний тиск за допомогою протизапальних механізмів;
Про побічні дії малини інформації фактично немає – хіба що ви маєте індивідуальні досить нетипову алергію на цю ягоду. Тоді, звісно, їсти її не варто. Але загалом малина абсолютно безпечна для всіх і не має протипоказань. Також, певно, варто сказати, що чорна малина і жовта малина мають той же набір корисних властивостей із хіба що мінімальною поправкою на ту речовину, що відповідає за їх колір.
Включити малину в раціон дуже просто – їжте її. Ну а якщо просто так уже наїлися, додавайте її в смузі та йогурти, кладіть у салати та десерти, робіть з неї начинку для млинців і пирогів – експериментуйте та насолоджуйтеся її чудовим літнім смаком.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.