Мати вдома поличку із різноманітними спеціями та зелені пучки в холодильнику – прекрасно! Всього одна дрібка чи пара листочків здатні зробити смак звичних страв цікавим, багатим, оригінальним. Я вже вам розповідав що таке карі та чому цю спецію потрібно мати завжди в наявності, а тепер поговоримо про освіжальну шавлію, яка надає стравам теплоти, м’ятності та цитрусовості. Цікаво? Дізнаймося більше.
Що таке шавлія
Шавлія – це вічнозелений чагарник з сімейства м’ятних. Він має темно-зелені стебла і такого ж кольору листя, що вкриті ворсинками. Це освіжальна та гостра спеція, має землистий смак та поєднує в собі аромати цитрусових та сосни. В їжу використовують як свіже, так і сушене чи перетерте в порошок листя.
Шавлія – достатньо насичена спеція, тому її потрібно зовсім трошки, щоб надати цікавого та теплого смаку стравам.
Як шавлію використовується в кулінарії
Якщо ви маєте свіжу шавлію, то перед додаванням в їжу добре її помийте, обсушіть паперовим рушником, обірвіть листя, обираючи міцне та яскраве, без плям. Подрібніть ножем.
Стебла за бажанням використайте в бульйон, вам буде достатньо буквально одного чи двох.
Свіжа шавлія має дуже яскравий смак та аромат, який зберігається протягом всієї термічної обробки, тому її можна додавати й на початку приготування.
Сушені листочки шавлії чи перетерті в порошок доступні чи не в кожному магазині та супермаркеті. Вони мають менш інтенсивний смак та аромат, але достатній, щоб всього пару дрібок надали страві освіжальності. Але зауважу, якщо «переборщите» з цією спецією, то є ймовірність отримати гіркий смак у стравах.
Шавлія добре поєднується з іншими спеціями, як чебрець, майоран, розмарин, часник, цибуля, орегано, петрушка та лавровий лист. Її можна використати практично у всіх стравах. Додайте дрібку в печеню, м’ясну начинку для пирога чи пиріжків, посипте рибу перед запіканням, всипте у вершковий соус для пасти та використайте для приготування домашніх ковбасок. Якщо бажаєте зробити смак звичного пломбіра пікантним, посипте зверху дрібкою сушеної шавлії. Буде смачно!
Як зберігати шавлію
Свіжу шавлію зберігайте в пластиковому контейнері чи пакеті в холодильнику на полиці для овочів та фруктів. Також її можна заморозити. Це майже не вплине на смак та аромат. Для цього помиті та висушені листочки поріжте або цілими складіть в герметичний пакет та покладіть в морозильну камеру. Використайте в їжу протягом трьох місяців.
Сушену шавлію якнайкраще зберігати в скляних баночках з кришками, або герметичних контейнерах задля збереження смаку та аромату. Кожну ємність підпишіть, вказавши кінцевий строк придатності спеції. Зазвичай, бажано використати до року, але цю інформацію подивіться на пакованні.
Експериментуйте зі спеціями, шукайте нові смаки та аромати, це зробить ваші страви особливими, а вас надихне на нові кулінарні враження.