Я – кулінар і моя основна задача – зробити таке поєднання продуктів, яке підкорить практично кожного, залишиться в пам’яті та його обов’язково захочеться повторити. Саме тому більшість моїх рецептів – це поєднувати, здавалося б, непоєднуване. Чого тільки вартий салат із грушею, виноградом, маслинами і сиром пармезан. Або, наприклад, салат із динею й беконом. Або мій фаворит – оселедець із гарбузом. Я знаю одне – всі ці страви дуже смачні, красиво виглядають на столі та їх однозначно захочеться повторити знову й знову. Але, також останнім часом я все більше й більше став заглиблюватися в тему збалансованого харчування та знайшов інформацію про роздільне харчування. Основний принцип якого – прибрати з раціону неправильну сумісність продуктів. Наприклад, не рекомендується поєднувати білкову та вуглеводну їжу. Фрукти зовсім (взагалі) необхідно їсти окремо від усіх прийомів їжі, а молочні продукти обов’язково доповнювати зеленню. Хм … виходить, що принципи роздільного харчування, особисто для мене, повністю суперечать принципам смачного харчування. Що ж, я вирішив дізнатися у дієтолога Світлани Фус, чи так корисне роздільне харчування, як про нього говорять.

Роздільне харчування – це науково доведене й ефективне харчування?
У світовому науковому співтоваристві визнано, що роздільне харчування – псевдонаукова теорія. Насправді, наш організм пристосований до того, щоб перетравлювати все одночасно: і білки, і жири, і вуглеводи, так як у травній системі містяться ферменти для перетравлення кожного з цих нутрієнтів.
До того ж, якщо подивитися на хімічний склад продуктів, то, наприклад, у каші містяться й білки, і жири, і вуглеводи та організм повинен виробити всі ферменти для того, щоб перетравити всі ці речовини.
Для здорової людини роздільне харчування не має ніякого сенсу. Відповідно, фізіологічної потреби в роздільному харчуванні в людини немає.
Якщо після вживання змішаної їжі людина відчуває дискомфорт – в цьому випадку потрібно шукати причину, чому так відбувається. Так, наприклад, при захворюваннях органів травлення, ферментної недостатності, коли мало виробляється ферментів, які беруть участь в процесі перетравлення їжі, людина дійсно може реагувати на певні поєднання продуктів. Але так само вона може реагувати і на обсяг порції, і на те, яким способом приготовлена їжа, і на те, наскільки ретельно вона пережована. Така ситуація вимагає консультації лікаря і його рекомендацій.
Як відбувається перетравлювання їжі
Для кожного нутрієнта – білка, жиру або вуглеводу існують у травній системі свої ферменти. Вони обробляють його до тих кінцевих речовин, які потім засвоює наш організм. Активні ферменти при певному значенні Ph. Так білки перетравлюються в кислому середовищі. Жири та вуглеводи – у лужному. Їжа проходить тривалий, послідовний процес перетравлення та починається він, як тільки ви взяли до рота той чи інший шматок.
Спочатку їжу обробляє слина. Її ферменти починають розщеплювати вуглеводи. Потім їжа надходить у шлунок – там активно починає працювати соляна кислота й ферменти шлункового соку над білками. Також на цьому етапі розщеплюється невелика кількість жирів і вуглеводів. Але основне перетравлення жирів і вуглеводів, а так само і попередньо підготовленого в шлунку білка, йде під впливом ферментів підшлункової залози і жовчі в дванадцятипалій кишці. Потім за роботу беруться ферменти тонкого кишечнику, а потім до цього процесу приєднується й кишкова флора. Так що вся їжа, що надходить послідовно та ретельно розщеплюється на складові її компоненти, які потім і засвоюються.
Наш організм пристосований для переварювання змішаної їжі. Така їжа краще насичує, більше несе вітамінів і мінералів.
Я вважаю, що роздільне харчування – не той формат, в якому людина повинна харчуватися.
Інша справа, коли є захворювання або особливості травної системи. У такому випадку можна застосовувати роздільне харчування та поєднувати продукти таким чином, щоб процеси травлення проходили без відчуття дискомфорту.
Обсяг їжі має значення
Якщо людина систематично переїдає, і за один прийом надходить великий обсяг їжі, це може спровокувати дискомфорт у травній системі, який проявляється підвищеним газоутворенням, кишковими спазмами, болем, діареєю або запором.
Засвоєння вітамінів
Серед вітамінів і мінералів є антагоністи, які заважають один одному засвоюватися – без однієї речовини гірше засвоюється інша, є і синергісти, які допомагають. Усе це, безумовно, є в нашому харчуванні. Але, якщо людина харчується збалансовано й різноманітно протягом дня, то цей відсоток не засвоєних речовин досить малий, щоб впливати на загальну забезпеченість ними організму. За порушеннь роботі травної системи втрати будуть великими.
До того ж, у нас є й помічники – кишкові бактерії, які синтезують багато вітамінів, допомагають підтримувати їх кількісний склад. Звичайно, якщо кишкову флору підтримувати в робочому стані.
Ми можемо їсти змішану їжу, комбінувати її так, як нам комфортно. І якщо людина нормально переносить поєднання м’яса з бобовими, то і такий мікс цілком допустимий.
Важливо пам’ятати що кожна людина індивідуальна, має різну чутливість травної системи. Хтось може з’їсти оселедець і запити молоком і буде відчувати себе чудово, а у когось навіть думка про таке поєднання викличе бурю в кишечнику. Іноді реакція може бути не на мікс продуктів, а на який-небудь один продукт із поєднання. Потрібно просто стежити за своїми відчуттями після їжі.
Тому:
- Ретельно пережовуйте їжу
- Харчуйтеся збалансовано, 3-4 рази на день та не перекушуйте постійно.
- Виключіть цукор із раціону.
- Слідкуйте за обсягами їжі та за своїми відчуттями.
Будьте здорові!