На полицях супермаркетів поруч із рештою молочних продуктів можна зустріти молоко, кефір або сир з позначкою “безлактозний”. Напевно, багато хто і вас досі думає, що це якийсь модний прийом, придуманий маркетологами. Але, насправді, безлактозні продукти розв’язують складну проблему великої кількості людей, які страждають на лактозну непереносимість. Для них це єдиний вид молочних продуктів, які можуть споживати без негативних наслідків для свого здоров’я та самопочуття. Я вирішив розібратися в деяких медичних термінах, технології виробництва безлактозних продуктів і як їх використовувати при приготуванні різних страв.
Що таке лактозна непереносимість?
Під терміном непереносимість лактози (молочний цукор) розуміють нездатність організму людини перетравлювати лактозу в молочних продуктах. Такий стан обумовлений низьким вмістом ферменту лактази, який бере участь у процесі розщеплення лактози на глюкозу та галактозу. Як наслідок, при споживанні молока в людини виникають неприємні симптоми: біль у животі, здуття, діарея. У частини людей із цим діагнозом споживання невеликих кількостей молочних продуктів не викликає жодної реакції та не потребує спеціального режиму харчування.
Як зрозуміти, що у вас лактозна непереносимість?
Цей діагноз, утім, як і решта, повинен поставити лікар гастроентеролог або дієтолог на основі збору клінічних симптомів та аналізів, зокрема проведенні водневого дихального тесту. І лише так. Згідно з численними науковими дослідженнями, люди, які не страждають на лактозну непереносимість, часто ставлять самі собі помилковий діагноз на основі симптомів інших захворювань шлунково-кишкового тракту або плутаючи їх із симптомами алергії на молочні продукти. А це зовсім інша історія. Хоч би як там було, якщо споживання звичайних молочних продуктів викликає у вас дискомфорт, це привід звернутися до лікаря, а не переходити відразу на безлактозні продукти, адже справа може бути зовсім не в цьому.
Що таке безлактозні продукти?
Щоб зробити молоко та інші продукти на його основі безлактозними, до нього додають фермент – лактазу, який розщеплює лактозу. В іншому етапи виробництва товарів залишаються незмінними. Наприклад, безлактозне молоко від ТМ “Волошкове поле” виробляється як звичайне ультрапастеризоване молоко, завдяки чому зберігаються всі його корисні властивості.
Чому безлактозні продукти солодші за звичайні?
Ті, хто вперше пробує безлактозні молочні продукти відзначають, що вони мають більш солодкий смак, ніж звичайні. Ні, цукор у них не додають. Річ у тому, що сама по собі лактоза – найменш солодка з усіх цукрів. Але при розщепленні розпадається на два інших цукри – глюкозу та галактозу, які значно солодші. Наші рецептори це відчувають, тому безлактозне молоко нам здається солодшим від звичайного.
Корисні властивості безлактозних продуктів
За ступенем корисності такі продукти ідентичні звичайним молочним продуктам. Вони містять ті ж вітаміни й мікроелементи, утім, всю цю інформацію можна знайти на упаковці. Тому, якщо у вас діагностували лактозну непереносимість, сміливо купуйте безлактозні продукти та отримуйте користь та задоволення.
Що приготувати із безлактозної продукції?
Виникає питання, чи годиться безлактозна продукція для приготування рецептів зі звичайними молочними продуктами. Так, годиться. Єдине, ви повинні врахувати їх більш солодкий смак, тому вам може знадобитися менше цукру. Пропоную від теорії перейти до практики та приготувати чудові гарбузові оладки.
Гарбузові оладки на безлактозному молоці
Гарбузові оладки – це чудовий варіант для сніданку. Із запіканням гарбуза доведеться трохи повозитися, тому можете використовувати цей рецепт для вихідного дня або запекти гарбуз заздалегідь, тоді приготування оладок займе у вас лічені хвилини.
Інгредієнти:
- 300 г запеченого гарбуза
- 3 яйця
- 200 г борошна
- 200 мл безлактозного молока ТМ “Волошкове поле”
- 100 г цукру
- 3 ст. л. соняшникової олії (+ соняшникова олія для смаження)
- 1 ч. л. розпушувача
- мед для подачі
- сіль до смаку
Як приготувати гарбузові оладки на безлактозному молоці
- Гарбуз для оладок необхідно запекти, тому відразу ж увімкніть духовку розігріватися до 180 градусів. Візьміть 300 г очищеного гарбуза та наріжте на однакові шматочки. Викладіть у форму для запікання, посоліть до смаку і скропіть 2 ст. л. олії. Поставте запікатися за температури 180 градусів до м’якості гарбуза. У мене це зайняло 20 хвилин.
- Коли гарбуз став м’яким, дістаньте форму з духовки та розімніть пестиком для картоплі. Можна скористатися блендером. Нехай гарбузове пюре остигає.
- Переходьте до приготування тіста для оладок. Візьміть миску, влийте 200 мл безлактозного молока. Додайте гарбузове пюре, 200 г борошна, 1 ст. л. соняшникової олії, 100 г цукру та 1 ч. л. розпушувача. Кількість цукру можете регулювати, виходячи зі своїх смакових переваг.
- Вбийте 3 яйця та додайте дрібку солі. Візьміть віничок та добре перемішайте всі інгредієнти до отримання однорідної консистенції. Тісто має нагадувати густу сметану.
- Розігрійте пательню з олією і смажте оладки.
- Подавати можна з медом, варенням та цукровою пудрою.
Детальний рецепт приготування гарбузових оладок дивіться за посиланням.
Готувати – це просто!