Символ перемоги: чим корисний лавровий лист та як його застосовувати

Гіркуватий, з присмаком ментолу та евкаліпту, лавровий лист – одна з улюблених приправ українців уже досить тривалий час. Ця пряність, як сіль, ніколи не має закінчуватися. З нею багато страв отримують чудовий аромат та посмак. Я вже розповідав про застосування шавлії в кулінарії, а тепер давайте дізнаємося більше про лавровий лист.

Що таке лавровий лист

Лавровий лист – вічнозелений багаторічний чагарник, що належить до сімейства лаврових та використовується уже більше 1000 років. Ще з античних часів лавровий вінок чи гілочка вважається символом перемоги, миру та слави. Віра в його користь і стала основою для символічного значення. Вважалося, що його насичений аромат розкриває в людині екстрасенсорні якості, тому ним прикрашали навіть дахи домів.

Листя його насичено зелені, але по мірі висушування перетворюються на коричневі та не такі гіркі. Тільки уявіть, він настільки популярний в кулінарії, що в 2002 році Туреччина експортувала в США 4869 тон.

В Україні найчастіше можна зустріти сушені листи та в меленому вигляді.

Чим корисний лавровий лист

користь лаврового листа

В 30 г лаврового листа міститься 54 калорії, 1-1,2 г білка, 12-13 г вуглеводів, 1-1,5 мг заліза, 51-53 мг кальцію та 14-15 мг вітаміну С, невелика кількість калію та чималоклытковини. Своєму пряному аромату та смаку він завдячує таким сполукам, як евгенол, метилевгенол та елеміцин. Вони ж мають знеболювальні та протизапальні властивості.

В їжу використовують лише сушені листи або мелені та зовсім у невеличкій кількості. Для надання приємного смаку та аромату одній страві достатньо 1-3 листочка або дрібка сушеного. Неясно, скільки лаврового дерева потрібно споживати, щоб отримати користь здоров’ю. У дослідників немає особливих рекомендацій щодо конкретної кількості вживання. Але тим не менш, він доповнює смак їжі, а лавровий чай використовується для лікування болю у животі, очищення слизу у легенях, застуди та болю у горлі, невралгії, а також, як стимулятор травлення. Різні дослідження показали, що лавровий лист також можна використовувати для лікування діабету та мігрені.

Звісно, лавровий лист – це не ліки, займатися самолікуванням – погана ідея. Завжди звертайтеся до свого лікаря задля обстеження та лікування.

Як застосовувати лавровий лист в кулінарії

Основне, що треба знати – лавровий лист має дуже яскравий смак та аромат, саме тому його потрібно використовувати зовсім трішки на початку приготування. Сушені листочки додають чи не в кожні м’ясні та перші страви. Він здатен посилити смак відвареної картоплі, надати освіжальності маринадам та соусам та навіть гречана каша буде з ним смачнішою. Після приготування страви його зазвичай прибирають, але якщо і залишають, то в їжу не вживають. Навіть довга термічна обробка не зробить їх м’якими, вони залишаться жорсткими. Часто в пакованнях з лавровим листом є гілочки, їх теж можна додавати для приготування страв. На відміну від листочків, вони мають не такий інтенсивний аромат. Після приготування страви їх теж треба виймати.

Інша справа – мелений лавровий лист. Його використовують так само як і листочки, але варто пам’ятати, що смак та аромат виходить ще більш концентрованим, тому достатньо використати всього дрібку. Ви можете його знайти в продажу вже у вигляді порошку, або взяти цілі листи та перемолоти. Посипте ним м’ясо на відбивні, додайте в печеню, м’ясну підливу до гарнірів.

Якщо ви любите трав’яні насичені чаї, додайте в них зовсім трішки меленого лаврового листа. Потім процідіть та насолоджуйтеся. Ця пряність надасть приємний освіжальний та цікавий смак.

Чим замінити лавровий лист

Дуже схожі за смаком до лаврового листа – чебрець та орегано. Ці пряності теж мають гіркувато-травяний смак, але на відміну від лаврового листа, вони не такі інтенсивні за ароматом та смаком, тому можна використати трішки більше.

Як зберігати лавровий лист

Лавровий лист необхідно зберігати в скляних, керамічних або металевих ємностях з щільними кришками. Це потрібно для того, щоб ефірні олії у складі не вивітрювалися та пряність зберігала свій насичений смак та аромат. На ємності підпишіть кінцевий термін придатності. Зазвичай, він становить до 9-12 місяців.

Додавайте лавровий лист у страви, щоб надати їм насиченішого смаку та аромату. Експерементуйте з різними поєднаннями та харчуйтеся збалансовано.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...