А ви знали, що з ботанічної точки зору кеш’ю — це чудо-продукт, тому що це єдиний горіх, який з’являється поза плодом, тобто не в шкаралупі? А ще перед потраплянням у супермаркети та базари, його обробляють паром чи обсмажують. Все через те, що його оболонка містить токсин урушиол, який небезпечний для організму та викликає сильну алергію. Мені захотілося дізнатися більше про кеш’ю та особливості його споживання. Солодкий смак цього горіха наче створений для того, щоб збудити фантазію та спонукати до поєднання його з іншими продуктами, а не просто хрумати на перекус. Але спочатку про обережність. Спитайте свого сімейного лікаря, чи можна вам його їсти, або чи може він нашкодити. А я розповім, про що дізнався, вивчаючи його властивості. Скажу одразу: було цікаво!
Користь кеш’ю
Я вже розповідав про користь волоського горіха та його першість за вмістом Омега-3 жирних кислот. Кеш’ю теж не відстає, бо 75% жиру, який міститься в ньому, складають ненасичені жирні кислоти, також у ньому дуже багато міді, фосфору та магнію. З різних досліджень я зрозумів, що жменя горіхів щодня допоможе у профілактиці раку, проблем із зором, кістками та серцем, також вони можуть зменшити кількість та інтенсивність мігреней. Поговоримо детальніше про це.
Впливає на зниження холестерину та поліпшення роботи серця
Горіхи кеш’ю є хорошим джерелом ненасичених жирів, білків та містять клітковину. Такий набір корисних речовин може допомогти знизити рівень загального холестерину та холестерину ЛПНП, який ще називають «поганим». Підвищена концентрація ЛПНП може збільшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Вчені провели дослідження із залученням чоловіків та жінок віком від 21-73 років із середньою концентрацією ЛПНП 159 мг/дл, тобто граничним значенням. Якщо цей показник перевалює за 160 мг/дл, то він визначається як високий. Дослідники прийшли висновку, що при заміні високовуглеводних закусок горішками кеш’ю, знижується загальний холестерин та холестерин ЛПНП.
Необхідний для здоров’я очей
Горіх кеш’ю містить у складі потужні антиоксиданти – лютеїн та зеаксантин, які запобігають м’язовій дегенерації очей. Вживаючи по 30 г хоча би двічі на тиждень, ми підтримуємо здоров’я наших очей.
Допомагає боротися з мігренню
Магній, якого багато у кеш’ю, дозволяє зменшити частоту приступів мігрені та сприяє нормальному сну. Дослідження показали, що ті, хто часто страждає від головних болів, мають недостатню кількість магнію в організмі.
Норма цього мікроелементу для дорослих чоловіків у віці від 19-51+ становить 400-420 мг в день, для жінок такого ж віку – 310-320 мг. В період вагітності бажано збільшити його надходження до 350-360 мг.
В 100 г кеш’ю міститься 292 мг магнію. Але необхідно харчуватися збалансовано та не «насідати» на щось одне, наприклад з’їсти 30 г горіхів, а необхідну кількість магнію добрати з інших продуктів, як-то: мак, какао, оселедець, минтай, скумбрія та гриби.
Кеш’ю містить багато міді
Мідь відіграє важливу роль в різних фізіологічних процесах, таких як утилізація вільних радикалів, які негативно впливають на здоров’я клітин організму, розвиток кісток та вироблення шкірного пігменту меланіну. Якщо міді із їжею поступає мало, це підвищує ризик розвитку раку товстої кишки, остеопорозу та може бути причиною проблем із суглобами.
Норма міді різна для вікових категорій:
- у віці від 1-3 року до організму має надходити 340 мкг міді;
- з 4-8 років – 440 мкг;
- з 9-13 років – 700 мкг;
- з 14-18 років – 890 мкг;
- з 19+ – 900 мкг.
Кеш’ю – гарне джерело міді. В 30 г обсмаженого горіха міститься 629 мкг міді.
Потрібен для міцності кісток та зубів
Окрім міді, горіхи кеш’ю містять кальцій та фосфор. Такий мінеральний склад робить їх дуже корисними для формування та здоров’я кісток та зубів. Допомагає зменшити ризик переломів та слугує профілактикою карієсу за умови, що людина слідкує за гігієною ротової порожнини.
Кому не можна їсти кеш’ю
І для більшості людей ці горіхи безпечні. Інколи вони можуть викликати алергію та такі симптоми, як здуття живота, закреп та набряк суглобів. Тому я і рекомендую вам порадитися з лікарем, чи можна вам споживати ці горішки. Не забувайте про це.
Скільки кеш’ю можна їсти в день
Якщо людина не має проблем зі здоров’я, її організм нормально реагує на вживання кеш’ю, то норму вона визначає сама, виходячи із власних відчуттів. Але враховуючи те, що першочерговість будь-якого продукту – це бути корисним, то 15-30 г горіхів в день буде достатньо, щоб наситити організм корисними речовинами. Враховуйте і те, що кеш’ю має високу калорійність. На 100 г продукту приблизно 572-600 калорій, а людині ще потрібно з’їсти й іншу їжу, щоб меню на день було збалансованим.
Коли давати кеш’ю дітям
Перше знайомство з кеш’ю має відбутися до 12 місяців з початком прикорму. Спочатку це має бути половина горіха і поступово збільшувати кількість, спостерігаючи за реакцією дитячого організму. Врахуйте і те, що кеш’ю дуже твердий, тому його треба максимально подрібнити, щоб дитина не подавилася. Дітям-дошкільнятам допустимо з’їдати в день до 15 г горіха як перекус чи як додаток до основних страв, посипати вівсянку, додавати в салат, робити соус тощо.
І наостанок, як краще зберігати кеш’ю: горіхи добре зберігаються в герметичному пакованні, холодильнику та морозильній камері тривалий час. А для короткого терміну, можна просто тримати їх у прохолодному місці, подалі від прямих сонячних променів. А ще краще – купуйте їх невеликими порціями та чергуйте з іншими корисними горішками.
Хай буде смачно!
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.