Мастхев на вашій кухні. Усе, що потрібно знати про посуд із антипригарним покриттям

Одне з найбільших кулінарних задоволень, що останнім часом стало таким буденним, це оте легке перевертання млинця, яєчні, риби чи котлетки на антипригарній сковорідці. Маленький рух і все готово. А як чудово вони миються, ніяких тобі тривалих шкрябань. На щастя, антипригарний посуд уже став невід’ємною частиною нашого повсякдення. Однак у типах його покриття та матеріалів виробництва непідготовлений чорт ногу зверне. Тому варто розібратися.

Сковорода з антипригарним покриттям складається з двох частин: основного матеріалу посудини та, власне, антипригарного покриття. Основний матеріал контактує з конфоркою і найчастіше це алюміній чи нержавіюча сталь. Антипригарне покриття має прямий контакт з їжею і саме воно зазвичай впливає на довговічність, зручність, якість і ціну посуду. Хоча потрібно розуміти, що навіть найдорожча сковорідка не буде вічною, її термін придатності за умови постійного використання близько року. Далі краще міняти. При цьому впродовж року варто доглядати за посудом згідно з інструкцією на пакованні вона там є не для краси.

Тут же варто розуміти і для чого те антипригарне покриття взагалі є. На таких сковорідках не варто смажити все. Вони чудово підходять для смажіння млинців і оладок, дерунів, яєць і омлетів, морепродуктів з ніжною текстурою. А от м’ясо на такій сковороді красивої золотавої скоринки не отримає, тож його краще готувати на чавунній, сталевій чи грилевій. Також на антипригарних сковорідках не варто готувати кислі продукти, адже кислота руйнує антипригарне покриття.

Типи основних матеріалів

Як правило, основний матеріал відрізняється від антипригарної поверхні. Хоча деякі матеріали, наприклад, чавун і вуглецева сталь, мають досить високі природні антипригарні властивості. Кожен із матеріалів має свої переваги і недоліки, тож тут вам варто розуміти, чого ви очікуєте від вашого посуду.

Матеріали основи посуду:

  • Алюміній. Один із найпопулярніших і найдоступніших матеріалів, він легкий, швидко та рівномірно нагрівається. Однак він тонкий, а тому схильний до деформації, легко дряпається та пошкоджується. А ще алюміній є реактивним металом, тож якщо антипригарне покриття пошкоджується, крихітні частинки можуть потрапити в їжу.
  • Анодований алюміній. Такий алюміній піддається спеціальній обробці, щоб на ньому утворився загартований окислений шар. Цей шар надає більшу довговічність, стійкість до корозії та покращену теплопровідність. Переваги в цього матеріалу ті ж самі, що й в алюмінію – він гарно проводить тепло та швидко нагрівається. Водночас він стійкий до пошкоджень та деформації, але й важить і коштує більше.
  • Чавун. Посуд із цього матеріалу добре відомий своєю довговічністю, рівномірним розподілом тепла та його збереженням. Чавун дуже міцний, підходить для всіх видів плит і навіть для духовки та багаття, однак ціна цьому – велика вага та повільне нагрівання. А ще за чавунним посудом потрібно доглядати і на ньому не варто готувати кислі продукти, щоб не пошкодити антипригарні властивості.

Чавунна сковорідка

  • Нержавіюча сталь. Цей сплав містить певні комбінації металів, котрі захищають поверхню від іржі та корозії. Нержавіюча сталь міцна, швидко та рівномірно прогрівається, сумісна з усіма плитами, включно з індукційними, а навіть за наявності пошкоджень метал в їжу не потрапить. Без антипригарного покриття вона досить липка, однак з ним – просто чудова. За цим матеріалом складніше доглядати, він зазвичай дорожчий за алюміній і в залежності від конструкції може мати певні нюанси нагрівання.
  • Вуглецева сталь. Цей матеріал поєднує в собі найкращі якості основи з нержавіючої сталі та чавуну з перевагами антипригарного покриття. Такий посуд дуже міцний і ідеально підходить для приготування їжі на високій температурі. При цьому сковорідки легші за чавунні, швидко й рівномірно нагріваються, гарно реагують на зміни температур і справді довго служать. Однак за ними також треба ретельно доглядати, а готувати кислі продукти на таких сковорідках не варто.

Види антипригарного покриття

Антипригарне покриття призначене для усунення тертя між каструлею та їжею, полегшуючи приготування та очищення посуду. Існує кілька типів антипригарних покриттів, зокрема PTFE, кераміка та емаль, а також гібридні покриття. Вибираючи сковороду з антипригарним покриттям, завжди враховуйте рівень термостійкості та легкість очищення.

Політетрафторетилен (PTFE)

Це один із найпопулярніших матеріалів, хоча раніше він мав погану репутацію. До 2013 року під час виготовлення PTFE використовували хімічну речовину, що досить сильно шкодила здоров’ю та навколишньому середовищу. Однак усі сковорідки, виготовлені після 2013 року цієї речовини не мають і є цілком безпечними, якщо їх не перегрівати.

Покриття PTFE не має рівних в питанні легкості відділення їжі від поверхні сковорідки. Миється ця сковорідка теж найкраще: просто протріть її, промийте теплою водою із засобом і готово. Це покриття чудово поєднується з алюмінієм обох видів і нержавіючою сталлю, а ще часто підходить для використання в духовці.

Мінуси в цього покриття також є. Якщо ви його перегрієте, посуд виділятиме шкідливі пари. Це покриття легко пошкоджується металом, а якщо основа сковорідки алюмінієва, цей метал буде з’являтися у вашій їжі. А ще таке покриття зазвичай геть недовговічне й часто живе менше за основу сковорідки.

Керамічне покриття

Керамічне антипригарне покриття хороша альтернатива, якщо вам потрібен варіант з натуральних інгредієнтів. Попри свою назву, керамічне покриття не є справжньою керамікою, радше нагадує її. Керамічне антипригарне покриття виготовляється із силікону, побічного продукту піску. Формули керамічного покриття відрізняються. Багато з них містять добавки для підвищення довговічності та поліпшення тепловіддачі.

Таке покриття більш екологічне. Річ у тім, що викиди СО2 при виробництві керамічного покриття значно нижчі, ніж при виробництві PTFE. Воно не містить токсинів і не виділяє шкідливих випарів при перегріванні. Однак ефективність покриття знижується з кожним використанням, а для дуже високих температур воно не призначене. Також керамічні сковорідки дряпаються та відколюються легше, ніж PTFE, і їх часто не можна мити в посудомийці.

Алюмінієва сковорідка з антипригарним покриттям

Емаль

Емальований чавунний посуд чудова стійка до прилипання опція, хоча й не є повністю антипригарною. Такі сковорідки зручніші за звичайні чавунні, при цьому маючи більшість їхніх переваг.

Емальований посуд має високу термостійкість, тож підходить і для плит, і для духовки. Він гарно зберігає тепло, не вступає в реакцію з кислою їжею, ще й дуже універсальний у своїх кольоровій гамі. Однак варто розуміти, що такі сковорідки досить важкі, повільно нагріваються та й не є до кінця антипригарними. Вони досить зручні для смажіння за умови додавання олії на сковорідку.

Гібридне антипригарне покриття

Гібридне антипригарне поєднання PTFE/керамічного покриття та нержавіючої сталі стає все більш популярним. Поверхня виглядає як симетрична сітка з нержавіючої сталі з антипригарним покриттям під нею. Технології та різновиди такого посуду все ще розвиваються, однак результати уже дуже гарні.

Цей посуд антипригарний, але на ньому цілком добре можна приготувати те ж м’ясо. Гібридне антипригарне покриття довговічніше, ніж PTFE та кераміка. Деталі з нержавіючої сталі захищають покриття від подряпин і прямого контакту з, наприклад, металевим посудом.

Гібридна сковорода забезпечує кращі антипригарні властивості, ніж чиста нержавіюча сталь, але вона не така хороша, як PTFE або керамічна антипригарна сковорода. Тож на деяких ділянках такі делікатні страви, як млинці, можуть прилипати. А ще це наразі не дуже поширений посуд і досить дорогий.

Яку сковорідку обрати

Коли ви володієте інформацією про всі види покриття та основ, питання треба ставити самим собі: який тип сковорідки з антипригарним покриттям підходить саме вам? Орієнтуйтеся на свої потреби та бюджет. Врахуйте, як часто ви користуєтеся сковорідками з антипригарним покриттям і що буде вигіднішим – часта зміна дешевшого посуду чи інвестиція в дорогий на трішки довший термін. Так, наприклад:

  • Для довготривалого використання та приготування на високих температурах використовуйте чавун або вуглецеву сталь. Покриття PTFE за температур вище 260 градусів використовувати категорично не варто.
  • Якщо ви готуєте щось делікатне, типу морепродуктів чи млинців, обирайте PTFE на основі алюмінію або керамічне антипригарне покриття.
  • Для індукційних плит найчастіше не підходить анодований алюміній, однак для звичайних плит він є досить хорошим компромісним варіантом.

Хоча, якщо ви часто готуєте, найкраще мати кілька сковорідок для різних цілей, щоб страви виходили якнайкраще.

Читайте також

Завантаження...