Хрустка, смачна та дуже корисна. Усе що варто знати про моркву і як її готувати

Уявити кулінарію та й наші життя загалом без моркви складно. Вона надто універсальна, смачна та корисна. Діти обожнюють її маленькою й сирою, більшість дорослих скаже вам, що плов без моркви геть не плов, а про супи не варто й починати на ній, разом з цибулею, тримається світ засмажок. І якщо деякі продукти дивують нас вмістом поживних речовин і своєю користю, морква просто виправдовує очікування. І так, вона таки корисна і для зору, і для імунітету, і для кісток. Але про все по черзі.

Морква це коренеплід, котрий зустрічається в багатьох кольорах, включаючи жовтий, білий, жовтогарячий, червоний і фіолетовий. В Україні найпопулярнішою є жовтогаряча морква, котра отримує свій яскравий колір завдяки бета-каротину, антиоксиданту, який організм перетворює на вітамін А.

Вміст води в моркві коливається від 86 до 95%, а їстівна частина складається приблизно з 10% вуглеводів. Морква містить дуже мало жиру та білка.

Харчова цінність 100 г моркви:

  • Калорії: 41
  • Вода: 88%
  • Білок: 0,9 г
  • Вуглеводи: 9,6 г
  • Цукор: 4,7 г
  • Клітковина: 2,8 г
  • Жири: 0,2 г

Морква є хорошим джерелом кількох вітамінів, мінералів і рослинних сполук. Зокрема вітамінами А, К1 і В6, біотином, калієм та каротиноїдами потужними антиоксидантами, які пов’язують із покращенням імунної функції та зниженням ризику багатьох захворювань, включаючи хвороби серця, різні дегенеративні захворювання та певні типи раку.

Морква має досить низький глікемічний індекс (ГІ), який є показником того, наскільки швидко їжа підвищує рівень цукру в крові. Її ГІ коливається від 16 до 60 найнижчий для сирої моркви, трохи вищий для вареної і найвищий для пюре та фрешів.

Морква користь

Користь моркви

Найвідоміша суперсила моркви це позитивний вплив на здоров’я очей. Вона багата бета-каротином, сполукою, яку організм перетворює на вітамін А, який допомагає підтримувати здоров’я очей. Також бета-каротин допомагає захистити очі від сонця та знижує ймовірність катаракти та інших проблем.

Із менш популярних впливів зниження ризиків раку та серцевих захворювань. Морква багата антиоксидантами, котрі борються зі шкідливими вільними радикалами в організмі, знижуючи потенційний стрес і хронічні хвороби, що вони спричиняють. Окрім того, вони знижують запалення в організмі загалом.

Також морква зміцнює імунну систему, завдяки вітаміну С, що допомагає організму виробляти захисні антитіла. До того ж вітамін С допомагає організму засвоювати та використовувати залізо, що запобігає інфекціям.

Морква може допомогти контролювати діабет як некрохмалисті овочі. Клітковина в моркві може допомогти тримати рівень цукру в крові під контролем, знижуючи різкі стрибки. Однак йдеться радше про сиру моркву, і в жодному разі не про пюре чи соки, котрі досить швидко піднімуть рівень цукру в крові. Крім того, вона багаті вітаміном А та бета-каротином, які можуть знизити ризик діабету.

І наостанок, морква може зміцнити ваші кістки. Вона містить кальцій і вітамін К, котрі важливі для здоров’я кісток.

 

Цікаві факти про моркву

Початково морква поширилася з Афганістану, де виникла десь у 4 тисячолітті до нашої ери. Тоді її коріння було гірким і непридатним до їжі, тому люди ласували її зеленню.

Бейбі морква це не окремий вид моркви, а лиш незрілі молоді плоди або ж очищені та нарізані маленькими шматочками цілком звичайні великі морквини.

Морква другий за популярністю овоч у світі після картоплі. Щорічно у світі вирощується близько 6 млн тонн цього продукту.

Як зберігати моркву

Як зберігати моркву

Існує кілька способів зберігання моркви цілою чи нарізаною в холодильнику або замороженою. Ви, звісно, можете зберігати її й без холодильника та без заморочок, але тоді вона буде хрусткою та свіжою буквально пару днів. Якщо ж вам потрібна класна хрустка морква впродовж 2-3 тижнів чи цілої зими, скористайтеся цими порадами.

У холодильнику: головна причина втрати хрумкості моркви – втрата вологи. Тому цілу неочищену моркву зберігайте в контейнері чи банці, заливши водою. Воду потрібно міняти що 3-4 дні. Ви також можете очистити та нарізати моркву. Зберігати її потрібно так само у воді.

У морозилці: тут простір можливостей у вас справді широкий. Ви можете вимити, висушити та очистити моркву, щоб зберігати в морозилці цілою. Так ви зможете легко розморозити її та нарізати бажаними шматочками в салат чи будь-яку страву. Для засмажок ви можете відразу натерти моркву та зберігати її в зіп-пакеті. Або ж, якщо у страви ви її кладете кубиками чи колечками, наріжте зручним методом і зберігайте в зіп-пакетах усю зиму.

Що приготувати з моркви

Сира морква чудово смакує в салатах, куди також можна додавати її бадилля. Вона слугує хорошим корисним снеком, а також додає приємного смаку в смузі та фруктово-овочевих соках.

Морква може стати гарним гарніром, посмажена на грилі, запечена в духовці чи приготована у вигляді пюре. Звісно, вона є невід’ємною частиною засмажок, та комплексних страв типу плову, супів тощо.

У випічці морква також частий гість. Її додають і в пироги, особливо осінні та весняні, і в торти. Для цього моркву часто карамелізують, щоб посилити її солодкий смак. Кондитери також люблять її за яскравий натуральний колір.

Рецепти страв з морквою

Завантаження...