Одним з найважливіших мікроелементів у нашому раціоні є йод. В організмі людей він забезпечує нормальне функціонування щитовидної залози, яка в свою чергу відповідає за обмін речовин та розвиток мозку. Про те, наскільки йод необхідний кожному з нас, розказала лікар-дієтолог Олена Зінченко.
На перший погляд, йоду для організму людини потрібно небагато. Дітям від 6 до 12 років потрібно 120 мкг йоду. Підліткам та дорослим треба вживати 150 мкг йоду. Вагітним та годуючим жінкам – добова потреба в йоді складає 250 мкг. Однак, він вкрай важливий. Бо навіть незначний дефіцит йоду в організмі негативно впливає на інтелектуальні здібності, а серйозний дефіцит у матері може спричинити затримку розумового розвитку або кретинізм у потомства.
Діти, які мають йододефіцит, швидко втомлюються, їм складно концентрувати увагу, аналізувати та запам’ятовувати інформацію. У немовлят незначний дефіцит йоду швидко призводить до порушень когнітивних здібностей. А у дорослих дефіцит йоду може погіршувати розумові можливості, впливати на продуктивність.
Навіть ¼ чайної ложки йодованої солі, вжитої за день, поповнить добовий запас йоду в організмі людини.
Аби запобігти дефіциту йоду в організмі, в багатьох країнах світу люди вживають виключно йодовану сіль. В Україні до сих пір люди масово використовують сіль кам’яну, не задумуючись над наслідками. За оцінкою ЮНІСЕФ, лише 36 % домогосподарств в нашій країні споживають йодовану сіль, що набагато менше, ніж в багатьох розвинених країнах [1].
За статистикою мешканці України споживають 40–80 мкг йоду на добу, а це двічі менше рекомендованої кількості. Через недостатній вміст йоду в ґрунтах, у віддалених від моря регіонах, гористих місцевостях, мільйони наших співвітчизників мають недостатню кількість цього компоненту в організмі [2].
Найпростіше, що може кожен зробити в цій ситуації – це придбати в магазині йодовану сіль. Бо навіть ¼ чайної ложки такої солі, вжитої за день, поповнить добовий запас йоду в організмі.
Також варто щоденно вживати продукти, які містять певну кількість йоду. Йдеться про морську рибу, яйця, молочні продукти, волоські горіхи, фрукти, овочі. Тому не нехтуйте цією інформацією, а вже сьогодні беріться до вирішення ймовірного йододефіциту.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.