Чому потрібно відмовитися від солодкої води та яка її здорова альтернатива

Згідно з дослідженнями міжнародної організації UNICEF близько 14 % дітей в Україні щоденно вживають солодкі газовані напої. Ми звернулися до лікаря-дієтолога Марти Лісевич за роз’ясненнями, наскільки небезпечна ця практика та чим солодкі газовані напої можна замінити в щоденному використанні.

У роті живуть бактерії, які підживлюються цукром та виробляють хімічні речовини, які можуть руйнувати тверду емаль зубів.

Щоб мати довге та здорове життя, обмежуйте споживання солодких напоїв для себе і дітей. Показуйте своїй малечі гарний приклад. Це надважливо. Якщо ви зміните харчові звички у родині, то і діти дуже швидко відмовляться від солодкої газованої води з цукром або зменшать її споживання до мінімуму.

Всі солодкі напої, в тому числі магазинні соки, містять у своєму складі надлишковий цукор. Системне споживання таких напоїв підвищує ризик розвитку цукрового діабету та ожиріння. Річ у тім, що газовані напої не надають відчуття ситості. Ви будете пити підсолоджені напої, в яких є надлишок цукрів, отримуючи «пусті» калорії. Адже пляшка (2 склянки) солодкої води містить приблизно 200 ккал. 100 г яловичини або птиці, порція яєчні — 150-200 ккал. Проблема в тому, що часто ми не сприймаємо склянку содової за їжу, запиваючи нею свій обід.

Солодкі напої можуть бути основною причиною появи діабету 2-го типу. Сьогодні мільйони людей мають цей діагноз, який являється хронічним захворюванням. Люди з діабетом 2-го типу потребують лікування, частого контролю рівня інсуліну та глюкози в крові. Вона може бути викликана тим, що надмірне вживання фруктози призводить до резистентності до гормону інсуліну. Саме в солодких газованих напоях високий рівень фруктози. Коли людина хворіє на діабет 2-го типу, то в рази підвищуються ризики отримати й супутні до цього діагнозу захворювання серця та онкологію.

Цукор та кислоти в газованій воді спричиняють захворювання зубів. Фосфорна та вугільна кислоти в солодких газованих напоях створюють сприятливі умови для розвитку карієсу. Коли ви п’єте такий напій, цукор залишається в ротовій порожнині.

Для того, щоб діти споживали більше негазованої питної води та менше солодких газованих напоїв, дуже важливо, аби дорослі давали їм гарний приклад. Тож в першу чергу я пропоную батькам змінити свої харчові звички та повністю відмовитись від вживання солодкої газованки або звести до мінімуму.

Чим замінити солодкі газовані напої

водний баланс

Основна проблема в тому, що з поширенням солодких газованих напоїв, ми стали заручниками надто концентрованого солодкого смаку, який насправді нам не потрібен. Спробуйте знизити вживання великої кількості цукру. Ви одразу відчуєте  помірну, але нормальну й природну для наших смакових рецепторів солодкість звичайних продуктів: овочів, фруктів, натуральної молочної продукції. Коли ви виробите таку звичку, то надто солодкий смак продуктів та напоїв почне вас дратувати.

Крім чистої води, варто вживати більш здорові та корисні напої, які традиційно готували в Україні ще до того, як цукор став таким популярним.

Узвари з сухофруктів. Для узвару знадобиться простий набір продуктів, як то сушені яблука, груші, сливи, урюк або шипшина. До цієї суміші можна додавати курагу, сушений інжир, родзинки. Вони достатньо солодкі, тому цукор можна навіть не використовувати. Наприкінці приготування варто наситити напій ароматом м’яти чи чебрецю, базиліку, соку або цедри лимона. Можете скористатися готовим рецептом узвару з розмарином, якщо ви прагнете незвичайних поєднань у смаках.

Трав’яні чаї. Таких напоїв в Україні безмежна кількість. До складу чаю зазвичай додають ферментовані іван-чай, листя м’яти, ожини, малини чи смородини, цвіт липи, ромашку польову або сухі ягоди, як то чорниці, суниці, бузину.  Для приготування, наприклад, липового чаю вам знадобиться всього 2 столові ложки сухих квітів липи. Їх можна придбати на ринку. А ще приготуйте холодний чай з ягід, як ми радимо у рецепті. Пам’ятайте, що готуючи напій самостійно, ви можете регулювати й кількість цукру, і загальну користь вжитої рідини для вашого організму та  для дітей.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Більше про те, чому потрібно відмовитися від солодкої води – дивіться у відео

Читайте також

Завантаження...