Пшоно – незаслужено забута крупа. В українській гастрономічній традиції існує безліч смачних та поживних страв з цих жовтеньких зернят, а от ми, сучасники, чомусь їх майже не готуємо. Я думаю це тому, що ті класні рецепти, за якими куховарили наші предки, майже втрачені. І у нас залишилася лише каша з пшона, якою раніше годували у садочках та школах. Але пшоно – це така крупа, до якої треба знайти підхід. Ми з командою розповідали, як готувати пшоно, щоб не гірчило та смакувало. А я заповзявся відновити українські страви, які точно змінять ваші уявлення про можливості цієї чудової крупи. От вам добірка.
КУЛІШ З ГРИБАМИ, ВЕРШКАМИ ТА БІЛИМ ВИНОМ
Куліш – відома народна українська страва, яку найчастіше готували з підсмаженим салом та цибулею. Але в неї додавали і м’ясо, і овочі, і прянощі та різну зелень. А мій куліш з грибами, вершками та білим вином з’явився під впливом італійського ризото. Вийшло круто. Почніть свій шлях любові до пшона з нього. Не пошкодуєте.
КАПУСНЯК ЗІ СВІЖОЇ КАПУСТИ
Колись давно це була обрядова страва, яку готували на другий день весілля, бо пшоно символізує любов на все життя. Найчастіше її робили з квашеною капустою та грибами, але я приготував капусняк зі свіжої капусти, додавши туди солоних огірків та ароматні копченості, вудженину. Легкий посмак та аромат димку примусить вас поглянути на цю першу страву по-новому. Повірте.
ЗАСИПАНЕ З УЗВАРОМ ТА ПШОНОМ
Я люблю перетворювати святкові раніше страви на щоденні. Наприклад, раджу кутю і пшеницю загалом їсти не лише на свята. Так і з засипаним з узваром та пшоном. На Тернопільщині раніше цю страву готували переважно на Святвечір, але ніхто не завадить нам зробити її й в будній день. Еге ж? Пшоно тут чудово поєднується з насиченим смаком сухофруктів, вишень та меду. Спробуйте, щоб відчути рідний смак, який точно згадається на клітинному рівні, бо записаний в наше ДНК.
Гартаначка з картоплею і салом
Ще одна традиційна українська страва, про яку варто згадати, щоб часто готувати. Гартаначка може стати, за бажанням, і гарніром, і супом, бути з м’ясом чи без, але там обов’язково присутнє пшоно. Ця гартаначка з картоплею і салом отримала від мене подарунок – мій улюблений інгредієнт, копчену грушу. Саме вона подарує відчуття, що ви їсте по-справжньому автентичну страву – аромат буде таким, ніби ви готували у казані на вогнищі.
ПШОНЯНА ТЕТЕРЯ
Тетеря – одна з найвідоміших козацьких страв, яка зараз частіше зустрічається у літературних творах, а не на наших столах. Тому ми мусимо її готувати. Просто мусимо.
Я не знаю точний рецепт, тому спробував не просто відновити пшоняну тетерю, а осучаснити її. Для цього додаю біле вино та сир пармезан. Не знаю, як ви утримаєтесь від спокуси одразу почати готувати.
ПІСНА ЯВОРІВСЬКА КАПУСТА З ПШОНОМ
У цій простій, але дуже смачній страві поєднується тушкована капуста, картопля, пшоно та цибуля з квасолею. Не знаю, чи десь ще ви зустрічали таке поєднання. Готується яворівська капуста з пшоном дуже легко, а смакує – просто чудово.
Готувати – це просто!