Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами

Пшоняна тетеря: рецепт страви часів Війська Запорізького

тетеря

В українській кухні є страви, які залишилися хіба що на сторінках літературних творів. Ми вирішили усунути історичну несправедливість, бо саме така доля спіткала одну з козацьких страв – пшоняну тетерю.

Основним інгредієнтом тетері, популярної за доби Війська Запорізького, є пшоно. Уявіть, що ця крупа була настільки часто вживаною у козацькому братстві, а готували на Січі виключно чоловіки, що були так звані пшономиї. Схоже, що хлопці вміли ретельно та на совість промивати пшоно.

В автентичному варіанті, коли наближалися свята, пшоняну тетерю готували на м’ясній або рибній юшці. У повсякденному житті вживали переважно пісною, зробленою на воді.

Ми довго намагалися знайти аналогічну пшоняній тетері страву відому в наш час і схиляємося до думки, що вона може віддалено нагадувати італійське різото. Тому ми адаптували рецепт до сучасних смаків та наповнили кашу різними текстурами та ароматами, як то біле сухе вино, пармезан та гречані пластівці. Також на тетерю дуже схожа інша українська страва, яка донині популярна в чернігівській області – гартаначка. Її готують із пшоном та картоплею. Рекомендуємо спробувати.

Готувати пшоняну тетерю можна як для родини, так і за традиціями наших бойових предків – у колі побратимів.

Поради щодо приготування пшоняної тетері

Рекомендуємо добре промити пшоно, бо воно може бути гірким. Варто змінити воду кілька разів, аж до поки вона не стане прозорою, чи замочити. Обсмажуйте овочі на вершковому маслі, або на соняшниковій чи оливковій олії. Давнього звучання пшоняній тетері надасть вижарювання сала, бо, вочевидь, саме сало було в арсеналі січових кашоварів. Пшоно можна готувати з додаванням води, але якщо у вас є можливість, то не знехтуйте порадою та приготуйте на вибір овочевий, грибний чи м’ясний бульйони. У польових умовах можна не додавати вино, пармезан та гречані пластівці. Якщо готуватиме на салі, то шкварки залишайте у каші для більш насиченого смаку.

Як приготувати тетерю

Приготування 60 хвилин
Порції 4
Складність Легко

Інгредієнти

200 г пшона
100 г вершкового масла 82,5%
1 невеличка цибулина
1 стебло селери
1 середня морквина
60 мл білого сухого вина
½ перцю чилі
2-3 зубчики часнику
150-200 мл води
30 г пармезану (для подачі)
50 г гречаних пластівців (для подачі)
сіль та перець до смаку

Пшоняна тетеря: рецепт страви часів Війська Запорізького: Приготування

Крок 1
Підготуйте овочі. Почистьте цибулю, моркву, а потім разом із селерою наріжте дрібними кубиками.
Крок 2
Розігрійте пательню зі 100 г вершкового масла 82,5% та припустіть овочі протягом 2-3 хвилин. Орієнтуйтеся на прозорість цибулі.
Крок 3
Пшоно може давати гіркоту, тому, якщо не впевненні в його якості, краще попередньо замочіть в окропі на 20 хвилин. Потім злийте та добре промийте.
Крок 4
Висипте на пательню 200 г пшона та залийте його 60 мл білого сухого вина. Випаровуйте протягом 5 хвилин на середньому вогні. Посоліть та поперчіть до смаку.
Крок 5
Половину перцю чилі наріжте слайсами, а 2-3 зубчики часнику подрібніть та додайте в пательню. Влийте 60 мл води та готуйте протягом 5-7 хвилин. Додайте наступну порцію води та повторіть процедуру ще через 5-7 хвилин за принципом різото. Усього використовуйте 150-200 мл води. Якщо приготували бульйон, то використовуйте його замість води.
Крок 6
Подавайте тетерю з натертим пармезаном та гречаними пластівцями.
Готувати – це просто!
оЦІНІТИ РЕЦЕПТ:
5.0 / 5 (65 голосів)

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Максимальний розмір файлу для завантаження: 10 MB. Ви можете завантажити: зображення. Drop files here


Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення