blank

Додайте кислинку стравам. Найпопулярніші види оцту та як їх використовувати

Шукаєте оцет і розбігаються очі: столовий, яблучний, винний та бальзамічний – який вибрати? Я розкажу про сім найпопулярніших видів оцту та особливості їх використання. А також, трохи деталей про те, як зберігати оцет та що означають відсотки на етикетці. Буде пізнавально, гарантую!

Що таке оцет і як його виробляють

Оцет отримав свою назву від французького терміна vin aigre, що в перекладі і означає «кисле вино». Існує легенда, що його винайшли, ненароком, забувши вино десь у сховищі, а коли знайшли, то воно не лише скисло, а й перебродило, перетворившись на оцет.
Проте незважаючи на назву і легенду, роблять його не лише з винної основи.

Оцет – просто кажучи, це суміш оцтової кислоти та води, яку отримують шляхом двоетапного процесу бродіння. На першому етапі дріжджі взаємодіють з цукром або крохмалем, що є у складі фруктів, зокрема, винограду, цільнозернових продуктів, рису і тоді з’являється етанол (спирт). Потім він піддається впливу кисню та оцтовокислих бактерій і запускається другий етап бродіння, що може продовжуватись декілька тижнів або місяців, утворюючи оцет. Цікаво, що деякі оцти, скажімо, бальзамічний, можна залишити для бродіння до 12 років.

В залежності від основи, з якої роблять оцет, він може мати різний рівень кислоти, виразний посмак, що залежить від основи, та навіть бути солодкуватим.

Найпопулярніші види оцту

види оцту

Кожен вид оцту має свій смак та специфіку використання. Я розповім про найпопулярніші з них. Ви про них точно знаєте і можете знайти чи не в кожному великому супермаркеті.

Дистильований білий оцет

Найпопулярніший з усіх видів оцту – білий дистильований оцет, який ми ще називаємо столовий. Він став лідером через універсальність використання та низьку ціну.

 • З чого роблять білий оцет: з дистильованого спирту, який часто походить із ферментованих зерен шляхом бродіння.
 • Смак білого оцту: насичений, інтенсивно кислий, без будь-яких посмаків.
 • Найкраще використання білого оцту: кислотність білого оцту ідеальна для маринування та консервації, оскільки не змінює колір фруктів та овочів. Також за бажанням можна додавати в овочеві салати для надання їм виразної кислинки.

Яблучний оцет

види оцту

Другий за популярністю після білого дистильованого – яблучний оцет. Він жовтого кольору та має фруктовий смак. Його кислота не настільки яскраво виражена, як в дистильованому. Він гарно підкреслює та підсилює смак страв.

 • З чого роблять яблучний оцет: його виготовляють з нарізаних плодів чи соку яблук, тим самим шляхом подвійного бродіння. За моїм рецептом ви приготуєте яблучний оцет в домашніх умовах і за смаком він не поступатиметься магазинному варіанту.
 • Смак яблучного оцту: він нагадує кислий яблучний сидр, а смак трішки терпкий та фруктовий.
 • Найкраще використання яблучного сидру: додайте його в заправки для овочевих салатів, освіжальні газовані напої та в маринади для м’яса.

Білий винний оцет

Білий винний оцет часто плутають з білим дистильованим, але вони зовсім не схожі за смаком. Білий винний містить менше кислоти і тому найчастіше його використовують, щоб надати відтінку стравам та підкреслити смак основних інгредієнтів.

 • З чого роблять білий винний оцет: ферментованого білого вина.
 • Смак білого винного оцту: солодкий і м’який
 • Найкраще використання білого винного оцту: маринування та засолка, заправки для салатів, приправи та соуси. Він не затьмарює смак страв, а підсилює їх.

Червоний винний оцет

Червоний винний оцет дуже схожий на білий винний. Відмінність у кольорі. Червоний винний оцет насичено бурштиновий і додаючи його у страви, вони фарбуються теж. Якщо ви колись розривалися між червоним і білим винним оцтом, спитайте себе: яке вино я хочу пити з цією їжею? Ось і ваша відповідь.

 • З чого роблять червоний винний оцет: з червоного вина.
 • Смак червоного винного оцту: насичений, солодкий та інтенсивний.
 • Найкраще використання червоного винного оцту: він підходить для додавання в соуси та маринади червоного мяса і морепродуктів.

Бальзамічний оцет

види оцту

Цей вид оцту виник в Італії і довгий час був популярним лише в цій країні. Італійці обожнюють поливати бальзамічним оцтом готову піцу або салат «Капрезе» з томатами та сиром моцарела. Він має насичений чорний колір та густіший за інші види оцту. За консистенцією схожий на патоку. На полицях супермаркетів можуть бути представлені різні види бальзамічного оцту, які відрізняються смаком, консистенцією та ціною. Все залежить від того, скільки часу він виготовляється: чим довше, тим вишуканіший продукт.

 • З чого роблять бальзамічний оцет: виноградне сусло (віджатий виноградний сік).
 • Смак бальзамічного оцту: солодкуватий з приємною, не агресивною кислотою. Смак концентрований та виноградний.
 • Найкраще використання бальзамічного оцту: він може замінити соус у звичних стравах. Полийте ним готовий омлет, бутерброди з лососем, м’ясні стейки та запечену рибу. Його задача – надати вишуканого смаку стравам. Також додайте в заправки до салатів.

Рисовий оцет

Цей вид оцту дуже популярний в азійській кухні. Із назви зрозуміло, що для виготовлення його використовують рис. Він має солодший смак, ніж білий або червоний винний оцет.

 • З чого роблять рисовий оцет: з ферментованого рису.
 • Смак рисового оцту: має м’який та приємний солодкуватий смак.
 • Найкраще використання рисового оцту: рис для суші, заправки для салатів, соуси та маринади. Його додають в печеню або при обсмаженні овочів та морепродуктів.

Хересний оцет

Цей вид оцту є різновидом винного, а рецепт його був відкритий випадково. Він виник в Іспанії у результаті того, що кілька бочок напою хересу були зіпсовані та стали надто кислими.За смаком він щось середнє між білим винним оцтом та бальзамічним.

 • З чого роблять хересний оцет: кріплене вино.
 • Смак хересного соусу: горіховий, солодкий та інтенсивний.
 • Найкраще використання хересного соусу: заправки для салатів, глазурі, маринади та соуси

Що означають відсотки на оцті

Напевно, ви бачили, що на пляшці оцту вказано відсотки. Вони означають міцність оцту. Простою мовою, чим вище, тим інтенсивніше та кисліше смак. Саме тому найбільш кислий з усіх видів є дистильований білий оцет, який має 9% міцності. Вам це потрібно знати ще й тому, щоб вирішити, який саме обрати для певної страви та скільки додавати.

Як і де зберігати оцет

Зберігайте оцет в темному, прохолодному місці, далеко від джерел тепла та прямих сонячних променів, і завжди тримайте пляшку щільно закритою. З часом ви можете побачити на дні осад, але це не означає, що він зіпсувався. Процідіть та далі використовуйте, поки не закінчиться термін придатності.

Я раджу мати під рукою декілька видів оцту, бо різноманітність – приправа до життя! І його приємна кислинка.

Завантаження...