Концентрація смаку та користі. Чому варто додати хрін у свій раціон

Століттями українці їли хрін, хтось заради смаку, хтось – “для профілактики”. І були праві, адже що пікантний смак цього коренеплоду, що його корисні властивості роблять його безцінним суперфудом. І хоча лікар вам хронову дієту не пропише, я як кулінар порадити щось подібне можу, суто зі смакових переконань. Бо пекучий смак чудово доповнює українські солоні страви, типу драглів чи, намащений на канапку, борщу. А чимало досліджень про користь хрону дають додаткову мотивацію для його споживання. Тому питання їсти чи не їсти не стоїть, точно так. А от про додаткові переваги його споживання, котрі тішитимуть не тільки смакові рецептори, але й вашу душеньку, я розповім.

Що таке хрін?

Цей овоч за своїм типом родичається з гірчицею, васабі, капустою та… броколі. Його довгий білий корінь під час розрізання виділяє гірчичну олію, котра й надає хрону характерний запах і смак, котрі часом подразнюють очі, ніс і горло.
Корінь зазвичай натирають і консервують в оцті, солі та цукрі для використання як приправи. Українці також майже завжди додають до хрону буряк, отримуючи і більше користі, і красивий насичений малиново-бордовий колір. А в деяких закладах заради економії замість васабі використовують пофарбовану пасту з хрону. Такий от універсальний продукт.

Чим корисний хрін

Досліджуючи переваги різних продуктів, я часто звертаю увагу на співвідношення кількості користі в одиниці продукту. Приміром, користь часника, як для його невеликих розмірів, досить вражаюча. Того самого висновку я дійшов і у випадку з хроном. Адже зрозуміло, що ви не візьмете цілий корінь і не жуватимете його, як морквину, заради запасу корисних речовин. Однак справа в тім, що навіть у невеликих кількостях хрін забезпечує кілька потенційних переваг для здоров’я. Вилікувати ним бодай щось радше не вийде, а от покращити загальну ситуацію він цілком здатен.

Протиракова дія

Деякі сполуки в хроні можуть захищати від раку, пригнічуючи ріст злоякісних клітин, а також сприяючи їх загибель. Дослідження в пробірках показують, що сполуки хрону та васабі можуть запобігти розвитку онкологічних захворювань товстої кишки, легенів і шлунка.

Більше того, пероксидаза, фермент, який міститься в цьому корені, допомагає активувати потужну протиракову сполуку, яка діє на злоякісні клітини підшлункової залози людини.

Антибактеріальні властивості

Аллілізотіоціанат – олія, що виділяється при розрізанні кореня хрону, за висновками деяких досліджень здатна боротися з цілою низкою небезпечних бактерій. Тож, виходить, те, що наші предки використовували хрін як натуральний “антисептик” для організму, історія досить виправдана. Причому діє хрін і на, приміром, ротові бактерії, і на грибки. Прямо, як шампуні 3 в 1. Але пам’ятаємо, з проблемами звертаємося до лікарів, а хрін використовуємо для душі.

Покращення здоров’я дихальних шляхів

Навіть невеличка кількість хрону викликає відчуття печіння в носі та горлі, тому його часто використовують для полегшення застуди та проблем з диханням. Одне дослідження за участю понад 1500 людей показало, що добавка, що містить 80 мг висушеного кореня хрону та 200 мг настурції, була такою ж ефективною, як традиційний антибіотик у лікуванні гострих інфекцій пазух носа та бронхіту. Лікувати бронхіт хроном я вам не раджу, це надто легковажно. А смакувати бульйончиком із хроном під час легких застуд – ідея хороша.

Хрін їдять, натерши чи перебивши кухонним комбайном

Кому не можна їсти хрін

Як і будь-який продукт, хрін має певні протипоказання. Перш за все, ваші персональні вподобання. Якщо ви не любите гострого, вам, певно, не надто сподобається і хрін. Хоча спробувати я раджу в будь-якому разі, а раптом це ваш виняток із правил.
Та й загалом надто велика кількість хрону може подразнювати рот, ніс і шлунок, особливо, якщо ви не дуже призвичаєні до гострих продуктів. Це також може особливо турбувати людей з виразкою шлунка, проблемами травлення або запальними захворюваннями кишечника.

Вагітним та годуючим груддю жінкам великі кількості хрону експерти зазвичай не рекомендують. Ну а діти поза зоною ризику, бо зазвичай і не погодяться з’їсти бодай чайну ложку пекучого хрону.

Як правильно вживати хрін

Хрін найчастіше використовують як приправу чи, в невеличких кількостях, як соус. Класично його готують, натираючи на дрібну тертку або перебиваючи комбайні. На 200 г хрону, вам знадобиться приблизно 1 буряк, по столовій ложці оцту й цукру та чайна ложка солі.

Подавайте хрін до драглів – це перевірено найкраща комбінація продуктів. Не гірше він смакуватиме з борщем, котлетами та домашньою ковбасою. Також деякі кулінари додають трохи хрону в сметану чи майонез, щоб зробити їх пікантними. А загалом, просто майте трохи хрону на столі й додавайте його за підказками вашої інтуїції та смакових рецепторів. Адже цей продукт значно більш варіативний, ніж нам здається. Приміром, я готував неймовірний солодкий кекс із хроном. Нетипово, але ну дуже смачно. Тож пам’ятайте, що один вдалий експеримент може подарувати вам улюблене поєднання продуктів та нову гастрономічну пристрасть, у цьому випадку, з пекучим смаком хрону.

Завантаження...