Харчування школяра: основні правила, про які мають знати батьки

А ви знали, що якщо в раціоні школяра мало складних вуглеводів, дитині постійно хочеться солоденького? А на здатність мислити впливають продукти, багаті залізом, цинком та йодом? Батькам треба постійно удосконалювати свої знання в темі харчування, щоб дитина була здорова, фізично і розумово розвинена. Ми вже підіймали тему харчування дошкільнят, але школярі мають зовсім інший ритм життя, тому важливо зважати на їх вікові особливості.

Я займаюся реформою шкільного харчування, але збалансованим воно має бути й вдома. Саме тому я звернувся до експертки, щоб поділитися з вами корисними порадами.

Олена Луцька Олена Луцька

педіатриня та засновниця клініки «Лама Лу»

Instagram

Що мають знати батьки про харчування школяра?

Харчування школяра

Діти шкільного віку швидко розвиваються та навчання дає неабияке розумове та фізичне навантаження. Тому здорове збалансоване харчування дуже важливе.

Огляд досліджень про вплив дефіциту цинку, йоду, заліза та фолієвої кислоти на когнітивний розвиток дітей шкільного віку показав, що харчування впливає на здатність дітей мислити. Наприклад, дефіцит заліза і цинку пов’язаний з порушенням нейропсихологічних функцій, затримкою росту і розвитку, гіршою імунною відповіддю і підвищеною вразливістю до інфекційних захворювань.

Корисні жири також важливі для розвитку дитини. До них належать мононенасичені жири з рослинних олій, таких як оливкова олія, кукурудзяна, рапсова, а також авокадо, горіхи та насіння. І поліненасичені жири, включаючи Омега-3 та Омега-6 жирні кислоти, які містяться в жирній рибі, такій як лосось, оселедець, скумбрія, сардини, або в соняшниковій, кукурудзяній, соєвій, лляній олії та волоських горіхах, які не піддалися тепловій обробці.

Знаючи це, включіть в раціон перелічені продукти, звісно, зважаючи на харчові вподобання вашого школяра.

Як має виглядати тарілка здорового харчування?

Тарілка здорового харчування – це умовне позначення того, що має вмістити в себе щоденний раціон. І у школяра, вона має такий самий вигляд, як і у дорослої людини. А саме:

  • Обов’язково в раціоні мають бути цільнозернові продукти: пшениця, рис, гречка, макарони з твердих сортів пшениці, булгур тощо.
  • Свіжі овочі та фрукти.
  • Молочні продукти як джерело кальцію.
  • Білки як рослинного, так і тваринного походження: нежирні м’ясо, риба, птиця, горіхи та насіння. Білок будує, підтримує та відновлює тканини тіла. Це особливо важливо для росту дітей.

Діти шкільного віку повинні мати три повноцінних прийоми їжі.

Перекуси

Школярі дуже фізично активні. У них високі потреби в енергії, тому і їжа має бути енергетично цінною. 2-3 перекуси між основними прийомами їжі в цьому віці – цілком нормально.

Перекус має бути також збалансованим за правилами здорової тарілки та містити корисні поживні речовини: клітковину, білки, корисні жири, вітаміни та мінерали. Тому просто солодощі або, навіть, фрукти не задовольнять потреби дитини.

Яку їжу обмежити у шкільному віці або зовсім уникати

Дітям шкільного віку варто уникати вживання газованих напоїв та соків з додаванням цукру. Натомість краще пити воду або пастеризоване молоко.

Не бажано вживати фаст-фуд, адже є здорова альтернатива. Взяти із собою пакетик бейбі моркви, сухофруктів та різних горіхів. У пригоді буде і сандвіч з цільнозернового хліба з сиром, запеченим м’ясом та овочами

Якщо дитина постійно хоче солодкого, про що це говорить?

Якщо дитина хоче їсти більше солодкого – це може говорити про те, що вона переживає стрес та велике розумове навантаження. А мозок потребує більше глюкози. В цьому випадку зверніть увагу, чи достатньо складних вуглеводів їсть школяр, адже їх нестачу організм буде добирати солодощами.

Здорові діти – велике щастя джля батьків. А правильне та збалансоване харчування – це і є один з ключів до гарного самопочуття. Беріть до уваги поради експерта та втілюйте їх у життя. Це просто.

Завантаження...