Хоча комбуча існує вже майже 2000 років, зараз вона переживає справжній ренесанс. Це кльова тенденція, адже комбуча чудова альтернатива класичним газованим солодким напоям. Спектр корисних властивостей комбучі справді великий, а смакових варіацій – ще більший. Розумію, що в багатьох людей комбуча асоціюється з дивним чайним грибом, котрі наші батьки вирощували вдома в 90х. Основа та сама, але ми доведемо напій до ідеалу, щоб тішитися не тільки користю, але й неймовірним смаком. До речі, на комбучі можна ще й тісто готувати, але все по-порядку.
Що таке комбуча
Комбуча – це газований кисло-солодкий напій, який готують на основі чаю. Основними інгредієнтами чайного гриба є дріжджі, цукор і чорний чай, а сам чайний гриб лягає в основу напою. Суміш відставляється на тиждень чи більше. За цей час у напої утворюються бактерії та кислоти, а також невелика кількість алкоголю. Цей процес відомий як бродіння, і він схожий на те, як квасять капусту чи ферментують йогурт.
Спочатку комбучу почали готувати в Китаї чи Японії ще близько 2200 років тому, потім напій поширився Європою, а згодом і Америкою. Успіху комбуча завдячує своїй користі та справді чудовому свіжому смаку з легкою кислинкою.
Користь комбучі
Отож, поки ви насолоджуватиметеся смаком комбучі, ваш організм також отримуватиме чимало задоволення від цього смаколика. Справа в тім, що чай і ферментація пропонують чимало переваг для здоров’я, що об’єднуються в цьому напої.
Комбуча готується шляхом додавання в чай певних штамів бактерій і дріжджів, котрі спричиняють бродіння. У процесі бродіння утворюється оцтова кислота і кілька інших кислотних сполук, сліди алкоголю та гази. У суміші також розвивається велика кількість бактерій, серед яких є кілька видів молочнокислих. Такі бактерії можуть мати пробіотичну функцію. Пробіотики забезпечують кишечник здоровими бактеріями, котрі покращують травлення, знижуть запалення та допомагають констролювати здорову вагу чи худнути. Пробіотична функція комбучі до кінця не вивчена, однак потенціал тут дуже великий.
Основа комбучі – чай, тому корисні властивості чаїв переходять і в цей напій. Приміром, зелений чай є одним із найкорисніших напоїв на планеті. Він містить багато біологічно активних сполук, таких як поліфеноли, які діють як потужні антиоксиданти в організмі. Дослідження показують, що регулярне вживання зеленого чаю може збільшити кількість спалених калорій, зменшити жир на животі, покращити рівень холестерину, допомогти контролювати рівень цукру в крові. Чорний чай має трохи менше корисних властивостей, однак усе ще пропонує досить хороший їх спектр.
Комбуча містить антиоксиданти, які борються з вільними радикалами, котрі можуть пошкодити ваші клітини та призвести до появи раку та хвороб серця. Оксфордські вчені вважають, що антиоксиданти з харчових продуктів і напоїв працюють краще, ніж антиоксидантні добавки.
Однією з основних речовин, що утворюються під час бродіння чайного гриба, є оцтова кислота, яка може вбивати багато потенційно шкідливих мікроорганізмів. Тому комбуча, виготовлена з чорного або зеленого чаю, має сильні антибактеріальні властивості, котрі однак не поширюються на корисні бактерії в самому напої.
Комбуча може зменшити ризик серцевих захворювань. Дослідження на щурах показують, що чайний гриб може значно покращити два маркери серцевих захворювань, «поганий» холестерин ЛПНЩ і «хороший» холестерин ЛПВЩ, всього за 30 днів. Та й люди, які постійно п’ють зелений чай, мають на 31% нижчий ризик розвитку серцевих захворювань, і ця перевага також може стосуватися чайного гриба.
А ще чайний гриб уповільнює перетравлення вуглеводів, що знижує рівень цукру в крові. Це класна історія для людей із діабетом, адже комбуча допомагає регулювати рівні глюкози. Окрім того, дослідження показують, що люди, які регулярно п’ють зелений чай, мають на 18% менший ризик розвитку діабету 2 типу. Потенційно комбуча має всі ті самі властивості, однак кілька додаткових досліджень не завадить.
Подальші дослідження також можуть підтвердити користь комбучі для запобіганню раку. У пробірках чайний гриб допоміг запобігти росту та поширенню ракових клітин завдяки високій концентрації поліфенолів чаю, котрі блокують генні мутації та ріст ракових клітин, та антиоксидантів, що знижують окислювальний стрес.
Як готується комбуча
Процес приготування комбучі містить 3 основні кроки. Спершу потрібно приготувати SCOBY – «гриб маму», потім здійснити першу і другу ферментацію. Кожен процес займає в середньому тиждень, а приготування «мами-гриба» можна пропустити, якщо ви купите вже вирощений чайний гриб.
SCOBY чи «мама» – це власне чайний гриб, товста «плівка», що утворюється в процесі бродіння й потім забезпечує подальше. Саме ця «мама» запускає кожну партію комбучі, водночас захищаючи напій від забруднень, таких як пил і сміття. Її можна придбати готовою, це легше, або ж приготувати з води, цукру та чаю, ферментуючи впродовж 1-4 тижнів.
На першому етапі гриб варто готувати на чорному чаї, на зеленому та фруктовому вона росте гірше. Коли гриб виросте, ви можете поміняти чайну основу, але початково його варто робити саме з чорного чаю. Також не варто заміняти цукор на мед чи інші підсолоджувачі, вони можуть погіршити чи навіть зіпсувати основу. У процесі приготування вже конкретно напою цукор замінити можна.
Коли сам чайний гриб готовий є два рівні ферментації. На першому новий заварений чай бродить і проходить перший етап отримання характерного різкуватого смаку під протекцією «мами-гриба». Він триває 6-10 днів. А от на другому етапі ферментація відбувається вже в порційних пляшках без участі самого гриба. Саме на другому етапі додаються якісь смаки. Політ фантазії тут безмежний: ви можете додати спеції, фрукти, овочі, ягоди, сік, сухофрукти. Лимонад доброджує останні 3-10 днів з новими інгредієнтами, щоб отримати новий посмак.
Як споживати комбучу і скільки можна пити чайного гриба?
Перший і найпростіший спосіб вживання комбучі – з льодом у жаркий літній день. Ну або без льоду, буде не менш смачно. Ви можете додати часточки фруктів, листочки м’яти чи тархуна або ж навпаки процідити напій від фруктів, що там були. Найчастіше в комбучу додають апельсин і ягоди, цікаво вона може засмакувати з кавою чи на її основі.
Точних рекомендацій щодо кількості комбучі, котру можна пити на день, немає. Однак люди, що багато років перебувають у спільноті любителів чайного гриба кажуть, що не варто пити більше 450-500 мл комбучі на день. Якщо ви раніше не пили комбучу та не вживали їжу багату пробіотиками, почати варто з 60-80 мл комбучі на день, щоб звикнути до неї.
Також врахуйте, що в 230 мл комбучі міститься 10 мг кофеїну. Тож якщо ви до нього чутливі, не пийте надто багато цього напою чи принаймні не пийте його в другій половині дня. У домашній комбучі також є трохи алкоголю – від 0,5% до 3% ABV. Враховуйте і цей фактор.
Окрім того, що комбуча це смачний напій, вона також чудово працює в тісті в якості закваски чи замість оцту, щоб погасити соду. На ній можна готувати хліб і кекси, непоганим виходить тісто на піцу і, скоріше за все, на чебуреки. Звісно, на ній випічка не буде така ж пухка, як на справжній заквасці чи дріжджах, але вона матиме приємний посмак.
Тож у будь-якому разі чайний гриб і комбуча – це класна ідея, котра дає смачний результат і відчуття азарту в процесі приготування. Це наче ваша нова рослинка чи домашня тварина, котра потім ще й дасть приємні плоди у вигляді освіжаючого літнього лимонаду.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.