Чим корисна хурма, як вибрати і що приготувати

Хурма – соковита ягода родом із Китаю, яка давно полюбилася практично у всьому світі. Як правило, наприкінці жовтня розпочинається сезон. Полиці супермаркетів та базарів заповнюються різними сортами, найпоширеніші – корольок, шарон та східна. Усі вони відрізняються й твердістю та смаком. Хурму можна просто помити і їсти, як яблуко, а можна приготувати салат, закуску, ще й десерт. Коли вперше житель Північної Америки адмірал Метью Перрі спробував хурму, він вирішив, що цей фрукт зовсім не їстівний, бо так сильно в’яже рота та й несмачний. Усе тому, що в хурмі міститься дубильна речовина – танін, яка з’являється в період дозрівання, а як тільки плід вистиг, то танін зникає. Тому американці лише з кінця ІХ століття хурму почали вживати після перших заморозків. Тоді вона ставала м’якою та дуже соковитою. Звідси і лайфхак: якщо ви купили тверду хурму, яка в’яже, просто покладіть її в морозильну камеру на добу, а потім дістаньте, викладіть на тарілку та поставте в холодильник. Вона поступово відтане й буде дуже смачною.

І я хочу поділитися з вами, як правильно вибирати хурму, із якими продуктами її найкраще поєднувати і чим вона така корисна.

Чим корисна хурма

  • Хурма містить велику кількість поживних речовин. Вона багата на важливі вітаміни і мінерали, такі як вітаміни А, С і В, марганець, йод, калій, корисні рослинні сполуки. Маючи антиоксидантні властивості, хурма покращує здоров’я серця, знижуючи ймовірність інсультів, гіпертонічних захворювань, ризик виникнення діабету та знижуючи артеріальний тиск, зменшує запальні процеси.
  • Хурма містить багато клітковини, тим самим допомагаючи зберегти травну систему здорової, а за рахунок бета-каротину підтримувати здоровий зір. Калорійність хурми в середньому становить 67 ккал на 100 г продукту.
  • У м’якоті та шкірці хурми також містяться флавоноїди, які є потужними антиоксидантами та корисні для профілактики серцевих захворювань.
  • Але, як і в усьому, тут слід виявити обережність. У поодиноких випадках плоди хурми можуть спровокувати алергічні реакції. Хурма містить досить багато сахарози та фруктози і, незважаючи на невисокий глікемічний індекс (близько 50 одиниць), слід не сильно захоплюватися поїданням. Достатньо 1-2 плоди на день. Особливо уважними варто бути діабетикам і тим, хто має проблеми із щитовидною залозою через надлишок йоду. За таких захворювань варто обов’язково проконсультуватися з лікарем. Також переїдання хурмою може призвести до розладів у роботі ШКТ, оскільки плід має значні в’яжучі властивості за рахунок присутності дубильних речовин.

Як вибрати хурму

Сортів хурми існує близько двох тисяч. Існує безнасінні та насіннєві сорти, а самі плоди можуть досягати вагу 900 г.

Який сорт хурми вибрати – це залежить від ваших смакових уподобань і що, власне, ви готуватимете з неї. Якщо хочете зробити нарізку на святковий стіл або додати в салат, перевагу варто віддати сорту шарон або корольок. Перший сорт має помаранчевий колір і зовні, і всередині, а також у ньому немає кісточок та плоди, як правило, дуже великі, приблизно 100 і більше грамів. Сорт шарон солодкий навіть у твердому вигляді. Сорт корольок помаранчево-коричневого кольору, а всередині ще шоколадніший. Існує думка, чим більше насіння у цьому сорті хурми, тим він смачніший, але як дізнатися? Хіба що тільки розрізати і подивитися. Хурма корольок теж не в’яже, має солодкий шоколадний смак, тому можна використовувати для салатів, закусок і нарізки.

Ще один поширений сорт хурми на прилавках супермаркетів і базарів – східна – це та сама хурма, яка, якщо тверда, то з’їсти просто неможливо, тому потрібно або почекати, доки дозріє, або прискорити цей процес, поклавши її разом із яблуками в один пакет, або в морозильну камеру. Східну хурму в салати не додаси в м’якому вигляді, тому з неї можна зварити варення, перебити блендером і додати в чіа-десерт або в йогурт, а також просто з’їсти як перекус.

Що приготувати із хурми

Салат із гарбузом та хурмою в йогуртовій заправці

Салат с тыквой и хурмой в йогуртовой заправке

Для цього салату я рекомендую вибрати хурму шарон, а гарбуз максимально солодкий. Як перевірити солодкість гарбуза? Просто скуштувати сирий. Такий салат можна готувати, як повсякденну страву та як святкову. Ще один секрет – можна додати не просто панірувальні сухарі, а змішати їх зі спеціями, наприклад, італійськими.

Інгредієнти:

  • 200 г гарбуза
  • 1 невелика хурма
  • 150 мл апельсинового соку
  • 1-2 дрібки меленої кориці
  • 100 г йогурту (домашнього на заквасці ТМ GOODFOOD)
  • 1 ч. л. меду
  • 2 ч. л. великих панірувальних сухарів
  • 2 гілочки м’яти для подачі
  1. Почніть приготування салату з гарбузом та хурмою з того, що 200 г гарбуза очистіть і наріжте кубиком. Я зробив кубики розміром 1 см.
  2. Тепер необхідно вичавити сік апельсина, щоб вийшло150 мл. Виливайте його в каструлю, додавайте кубики гарбуза в нього, посипайте 1-2 дрібками кориці, доводьте до кипіння і готуйте на повільному вогні до тих пір, доки гарбуз не стане м’яким зовні, а всередині трохи твердим. Це важливо, щоб гарбуз у салаті тримав форму й не розвалювався. У мене гарбуз готувався 15 хвилин.
  3. У процесі, коли гарбуз готується, ви можете взяти хурму, очистити від шкірки, щоб вона була м’якшою і теж порізати такими ж кубиками, як гарбуз.
  4. Після приготування гарбуз необхідно зняти з вогню, дістати із соку і нехай остигає.
  5. Готуйте заправку для салату. Візьміть 100 г домашнього йогурту та змішайте з 1 ч. л. меду.
  6. Збирайте салат. Викладайте в салатник гарбуз та хурму, а зверху посипайте 2 ч. л. панірувальних сухарів, поливайте йогуртовою заправкою і прикрашайте листочками м’яти.

Дивіться докладний рецепт за посиланням.

Закуска з томатів із хурмою

Закуска из томатов с хурмой

Хурму можна використовувати і як один із інгредієнтів закуски. Мені подобається поєднання хурми з в’яленими та свіжими томатами, волоськими горіхами та оливковою олією. Для цієї закуски я вибрав хурму шарон. Ви можете використовувати сорт корольок. Або зовсім зробити мікс, щоб гарно виглядало при подачі. І ще порада. Так як хурма жовтого кольору, то свіжий томат можна вибрати червоного, рожевого або чорного.

Інгредієнти:

  • 1 свіжий томат
  • 1 хурма
  • 5-6 в’ялених томатів
  • 1 ст. л. волоських горіхів
  • 2-3 ст. л. оливкової олії
  • ½ лимона
  • 1 дрібка пластівців перцю чилі
  • сіль і перець до смаку
  1. Візьміть одну хурму та один свіжий томат. Помийте, обсушіть паперовим рушником і наріжте кружальцями завтовшки 3 мм. Можете заздалегідь очистити від шкірки, але я так не робив.
  2. Беріть тарілку діаметром 25 мм та шматочки хурми зі свіжим томатом розкладайте по тарілці. Зверху викладіть 5-6 порізаних в’ялених томатів, а зверху посипте волоськими горіхами. Останні ви можете посікти, залишити цілими або просто поламати руками.
  3. Зверху закуску скропіть соком половини лимона і полийте 2-3 ст. л. оливкової олії. Якщо любите «гостріше», при подачі можна додати трохи пластівців перцю чилі.

Готуйте і ви закуску з хурмою та томатами.

Морозиво з шоколадом та хурмою

Мороженое с шоколадом и хурмой

Швидше десерт і не придумаєш. Усе, що потрібно, щоб у холодильнику було морозиво, шоколад та хурма. У моєму рецепті я вибрав хурму шарон і нарізав її часточками. Якщо у вас східна м’яка хурма, то ви можете просто її перебити в стан пюре і додати до морозива. І ще один лайфхак. Якщо ви хочете отримати незвичайний смак пломбіру, ​додайте до нього тертий сир пармезан і буквально пару крапель оливкової олії. Добре перемішайте та готово.

Інгредієнти:

  • 200 г пломбіру
  • 80-100 г шоколаду
  • 1 хурма
  • 30 г горіхів
  1. Візьміть 80-100 г шоколаду та розтопіть його на паровій бані, а хурму поріжте на часточки.
  2. У розтоплений шоколад додайте 30 г горіхів, а потім збирайте десерт. Відріжте 200 г морозива, викладіть на тарілку, зверху полийте шоколадом і додайте часточки хурми.

Детальний рецепт за посиланням.

Готувати – це просто!

Завантаження...