Рекомендація споживати близько двох літрів води на добу наразі мало у кого викликає сумнів. Про це пишуть у популярних ЗМІ, говорять дієтологи та фітнес-тренери, відповідаючи на питання, як правильно харчуватися, щоб залишатися здоровими, підтримувати форму та взагалі добре почуватися. Проте вчені з Університету Абердіна, що у Шотландії, провели дослідження, яке свідчить, що відповідь на питання, скільки потрібно пити води, не має однозначної відповіді, а норма води для кожної людини своя і залежить від багатьох внутрішніх і зовнішніх факторів. Мало того, шотландські вчені знайшли помилку у попередніх дослідженнях.
В чому помилялися дослідники норм споживання води?
Професор Джон Спікмен з Абердінського університету, зазначив, що у попередніх дослідженнях є неточності, що пов’язані з недовершеною методикою. Норма води, яку людині треба споживати протягом доби, це різниця між потребами організму та тим, скільки рідини людина отримує з їжею. Щоб вирахувати цей показник, вчені раніше опитували невеликі групи людей на предмет того, скільки їжі вони споживають протягом дня, і потім вираховували приблизну кількість отриманої таким чином рідини. Проте, люди схильні применшувати кількість спожитих харчів. А відтак, вчені отримували неточні дані й тому дещо завищити добову норму води, яка і становила 2 літри на день.
Вчені вирішили дослідити, скільки потрібно пити води різним людям у різних умовах, щоб скоригувати загальні рекомендації.
Норма води для різних людей
На цей раз в основі досліджень учених були не опитування, а експеримент. Вони давали учасникам дослідження склянку води з нешкідливим для організму ізотопом, який називається дейтерій. Швидкість виведення дейтерію показує, наскільки швидко виводиться вода з організму, що дозволяє зрозуміти інтенсивність обігу води у тілі людини. Чим швидше вона виводиться, тим більше людині треба пити.
Вчені зауважили, що на швидкість обертання води щонайперше впливає кількість енергії, яка витрачається. А це залежить від фізичної форми, віку, інтенсивності навантажень тощо.
У дослідженні взяли участь 5604 особи з 23 країн віком від восьми днів до 96 років. Виявилось, що у чоловіків 20-35 років загальна потреба у рідині – 4,2 л на добу. З віком вона зменшується й у 90 років складає уже 2,5 л на добу. У жінок у віці 20-40 років цей показник – 3,3 л, який також знизився до 2,5 л у 90 років.
Крім того, вчені побачили, що швидкий обіг води буває в організмі у тих людей, хто живе у жаркому та вологому середовищі, високо в горах, а також у спортсменів, вагітних та жінок, які годують грудьми.
Уже на цьому рівні ми бачимо, що потреби у воді у різних людей відрізняються.
Скільки води потрібно пити на добу?
Фактична потреба організму у воді менша на 15% – зазначають вчені. Тобто для чоловіків це 3,6 л. Але і цей обсяг пити не треба, бо за підрахунками науковців, більшість людей вдовольняє половину своєї потреби через їжу.
Тож на думку дослідників, дорослій людині середнього віку, що не перебуває у спекотній країні, не вагітна, не годує грудьми та не займається інтенсивним спортом, потрібно приблизно 1,5-1,8 літра на день. Звісно, цей показник залежить і від того, яку їжу ми споживаємо, наскільки у ній багато рідини.
Чоловікам варто орієнтуватися на вищий показник, а жінкам на нижчий. Так само, як і літнім людям варто споживати менше води, ніж вони це робили у молодості.
«Це дослідження показує, що загальна ідея, за якою ми всі повинні випивати вісім склянок води, з високою долею ймовірності, неправильна. Цей обсяг занадто високий для більшості людей у більшості ситуацій», – зазначив професор Спікман.
Тому, якщо ви і раніше відчували, що 2 літри води це забагато для вас, відкоригуйте свою денну норму у сторону зменшення. Проте орієнтуйтеся на сигнали тіла: якщо ви відчуваєте спрагу, то варто випити ще одну склянку, а якщо знаєте, що з їжею спожили більше рідини, ніж зазвичай, то можна пити ще менше води. Без будь-якої шкоди для організму.