А ви знали, що треба вибирати максимально жовте пшоно, бо в ньому більше бета-каротину? А ще ця крупа не містить глютену, який викликає харчову алергію чи неприємні відчуття у шлунково-кишковому тракті у чутливих до нього людей. А поліненасичених жирних кислот омега-9 та омега-6 в ньому більше, ніж в інших злаках. Процес окислення в них, до речі, є причиною гіркоти пшона, що з’являється, коли воно довго полежить.
Ви зрозуміли, нас вже не зупинити, бо хочемо, щоб всі дізналися більше про наші національні продукти. Ми вже розповідали про користь пшениці, а тепер про пшоно – смачну та доступну крупу сонячного кольору.
Пшоно в Україні їли давно і багато, а пік його популярності був за часів Війська Запорізького. Навіть існувала окрема професія – пшономиї. Тепер ви можете уявити, в якій кількості його готували, а хлопці їли. Вже тоді люди знали про те, що пшоно дуже корисне, добре насичує та позбавляє надовго від почуття голоду. Дивно, що зараз воно не настільки популярне, і ми хочемо це виправити.
Чим корисне пшоно
Пшоно містить залізо, кальцій, калій, магній, фосфор, натрій та цинк, а ще амінокислоту триптофан, яка робить кожного трішки щасливішим. Золото, а не крупа. Далі поговоримо про користь детальніше.
Пшоно прискорює ріст дітей
Пшоно містить багато білка, кальцію та сірковмісних амінокислот. Такий набір впливає на прискорення росту дітей. До такого висновку прийшли вчені, провівши дослідження та проаналізувавши дані спостережень за малюками, дітьми дошкільного та шкільного віку. Всі вони мали в раціоні страви з пшона і їх зріст збільшився на 28,5%, а вага – на 26% у порівнянні з дітьми, які їли таку ж кількість рису. Вчені наполегливо рекомендують вводити цей продукт в раціон дітей, особливо в тих регіонах, де є глобальна проблема недоїдання. У будь-якому разі, ці дані свідчать про те, що є необхідність змінювати та урізноманітнювати харчування дітей стравами з пшона, тим паче, що крупа не має глютену – алергену.
Профілактика серцево-судинних захворювань
Пшоно містить у складі магній (114 мг) та калій (195 мг), які разом працюють над нормалізацією артеріального тиску та допомагають зменшити ризик серцевого нападу та інсульту, особливо при наявності атеросклерозу. А високий вміст клітковини знижує рівень холестерину, видаляючи ліпопротеїди низької щільності, які впливають на рівень «поганого холестерину». При цьому посилюється вплив ліпопротеїдів високої щільності. Ці активні сполуки переносять надлишок холестерину назад у печінку, де він переробляється в жовчні кислоти. ЛПВЩ також називають «хорошим холестерином».
Проти раку
Недавні дослідження показали, що вживання клітковини є одним із найкращих і найпростіших способів для профілактики раку молочної залози. За умови, що в день її має бути не менше 30 г, а в 100 г пшона міститься 8,5 г клітковини. І це гарний показник, зважаючи на те, що зазвичай порція становить 200 г та її можна доповнити іншими джерелами, як-то овочі. А ще антиоксиданти в пшоні, такі як кверцетин, кукурмін, елагова кислота допомагають очищати організм, зокрема, нирки та печінку від токсинів та впливають на нейтралізацію вільних радикалів, що теж сприяє профілактиці раку. Клітковина також може допомогти в роботі шлунково-кишкового тракту: усунути такі проблеми, як запор, надлишок газів, здуття живота та зменшити ймовірність більш серйозних захворювань, включаючи виразку шлунка.
Для хворих на діабет і задля профілактики цієї недуги
Пшоно містить повільно засвоюваний крохмаль, який уповільнює всмоктування вуглеводів в кишечнику. Цей вид крохмалю є корисним при метаболічних розладах, таких як діабет та гіперліпідемія аномально . Крім того, великий вміст клітковини, магнію, вітаміну Е, фенольних сполук та дубильних речовин укупі працює на зниження ризику діабету, оскільки уповільнюють підвищення рівня глюкози в крові.
Триптофан від депресії
Пшоно містить 0,12 г триптофану на 100 г, а це чверть добової норми. Ця амінокислота здатна зробити наше життя яскравішим. Дослідження показали, що триптофан перетворюється на заспокійливий серотонін у мозку, тому позбавляє безсоння, служить профілактикою депресії та допомагає віднайти гарний настрій.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.