Легендарна кава по-турецьки, її користь та особливості приготування

Мало хто серед любителів кави не чув про каву по-турецьки. Цей особливий метод приготування  напою здатен наповну розкрити складний аромат та насичений смак кавових зерен. Кава по-турецьки настільки важлива і популярна на своїй батьківщині, що ЮНЕСКО навіть визнав її національною культурною спадщиною Туреччини. Турки віддані своїй каві та обожнюють її ще з часів Османської імперії й до тепер. То що ж робить це напій таким особливим?

Що таке кава по-турецьки

“Кава по-турецьки” —  це певний спосіб приготування кавового напою, що виник у країнах Близького Сходу, включно з Туреччиною, Іраном і Грецією приблизно у 16 столітті.

Каву по-турецьки традиційно готують у спеціальному металевому посуді — джезві (інколи називають туркою). Дрібно мелені зерна арабіки заливають холодною водою та повільно нагрівають до стадії появи піни, але при цьому уникаючи закипання. Часто до кави додають також цукор і спеції.

Прибуття кави у Стамбул

Попри всенародну любов, кава в Туреччині існувала не завжди. Цікаво, що нам відомий точний рік прибуття перших вантажів кавових зерен до турецької столиці Стамбулу — 1543 р. Саме того року правитель Османської імперії Здемір-паша привіз каву з африканського Ємену.

Невдовзі в країні починають з’являтися кав’ярні, які швидко стають улюбленими місцями для зборів як інтелігенції, так і звичайних людей, що просто прийшли поласувати кавою та зустрітися з друзями, так само як ми робимо це сьогодні. У кав’ярнях можна було зібратися на партію в шахи, читати книги та обмінюватися думками про поточні події. І, здається, плин століть та історичні зміни не знищили традицію збиратися в кав’ярнях, а, навпаки, зберегли її та зробили невіддільною частиною життя турецького суспільства. Гуляючи вулицями Стамбула та інших турецьких міст, ви все ще можете знайти такі традиційні кав’ярні, де відвідувачів не лише пригощають витонченим напоєм, але й дають унікальний шанс зануритися в автентичну атмосферу місцевої культури.

Кава по-турецьки розлита в красиві чашки

Тонке мистецтво кавоваріння

Аби отримати горнятко ароматної та насиченої кави по-турецьки потрібно дотриматися кількох правил. Перш за все, вам знадобиться якісна кава, бажано арабіка або, якщо ви обираєте суміш, нехай кількісний вміст арабіки перевищує кількість робусти. Ідеально, аби кава була свіжозмеленою, тоді смак та аромат напою будуть насиченішими. Зверніть увагу, що вже через 10 хв після перемелювання кава втрачає той виражений аромат, за який ми так любимо свіжозмелені зерна.

І, звісно, каву по-турецьки не звариш без джезви. При виборі джезви надавайте перевагу моделям, виконаним з міді, адже вони краще нагріваються та рівномірно розподіляють тепло.

Також зверніть увагу на об’єм джезви: якщо ви збираєтеся готувати каву лише на 1-2 особи, то вам цілком підійде маленька посудина об’ємом до 200 мл.

Наливати воду у джезву варто не заповнюючи її по вінця, вода має доходити лише до найвужчої частини джезви, адже нам потрібно залишити простір для кавової піни. Найкраще заливати каву холодною водою, але для пришвидшення процесу ви також можете використати воду, підігріту до 60 градусів.

Ви можете поекспериментувати з додатками до кави — цукор, коричневий цукор, кориця, перець —  увімкніть фантазію та прислухайтеся до власних смакових уподобань.

Як подавати каву по-турецьки

Існує традиційний спосіб смакувати каву по-турецьки. Аби досягти максимальної автентичності, спробуйте відшукати та подати каву у спеціальному посуді  —  “демітасі”. Це особливе горнятко з потовщеними стінками та дещо заокругленою формою, об’ємом всього 60-90 мл. Демітас спеціально створено, аби краще зберігати температуру кави. Разом з кавою по-турецьки часто подають склянку з водою, щоб полегшити вплив міцної кави на кислотність шлунку. Також каву по-турецьки за бажанням можна ласувати з традиційними турецькими солодощами —  лукумом.

Приготування кави по-турецьки не швидкий процес. Це не рутина, а цілий ритуал. Обсяг зусиль, витрачених на приготування всього 1-2 порцій —  від подрібнення зерен в максимально дрібний порошок до повільного нагрівання напою в джезві – підкреслює, наскільки важливими є гості, і демонструє, що їхній візит цінується.

Користь кави по-турецьки

Ми вже раніше розповідали про користь кави. Кава по-турецьки міцніша за багато інших видів кави, вона також може принести кілька переваг для здоров’я.

Може підвищити спортивні результати. Кофеїн є добре вивченим природним стимулятором, який може підвищити спортивну та розумову працездатність. Кава по-турецьки містить висококонцентровану дозу кофеїну, яка може бути особливо корисною для спортсменів.

Містить корисні сполуки. Оскільки кава по-турецьки нефільтрована, вона може містити більше кількість корисних сполук, ніж звичайна кава. Кавові зерна містять такі сполуки, як хлорогенові кислоти, які є типами поліфенольних антиоксидантів, корисних при запальних процесах і високому рівні цукру в крові.

Може подбати про ваше психічне здоров’я. Вживання кави з кофеїном може захистити ваш мозок від певних неврологічних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера. Наприклад, огляд 11 досліджень за участю понад 29 000 людей показав, що ті, хто споживав найбільше кави, мали на 27% менший ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

кава по-турецьки

 

Тасеографія: ворожіння на кавовій гущі

Тасеографія —  це містична практика, що базується на інтерпретації зображень, сформованих з кавової гущі. Мета практики: передбачити майбутнє, краще зрозуміти теперішнє або розкрити таємниці минулого. Процес ворожби відбувається наступним чином: той, кому гадають має випити горнятко кави, після чого експерт-інтерпретатор (відомий як Фальчі) ретельно розглядає кавову гущу, що залишилася на дні чашки. Абстрактні малюнки, які вдасться розгледіти в крупинках кави і мають дати відповідь на хвилююче людину запитання. Для того, аби стати тасеографом, вам знадобляться гострий зір, теоретичні знання з тасеографії (яку ентузіасти вважають цілою наукою) та добре розвинена інтуїція. Вважається, що у Туреччині традиція такого гадання на гущі зародилися в османських палацах ще у 16 столітті.

Читайте також

Завантаження...