Усе, що потрібно знати про каву: від добавок до залежності

Кава, мабуть, найпопулярніший напій у світі та її давно перестали вважати «виключно» ранковою. Каву п’ють на сніданок, в обід та на вечерю. На каву запрошують і призначають ділові зустрічі. Здається, що цей напій, як атрибут сучасного життя – без нього нікуди.

До того ж, існує й багато рецептів її приготування: хтось любить готувати за допомогою кавомашини, хтось варити в турці, а комусь подобається у найближчій кав’ярні, тому що роблять її на гарячому піску. У каву додають цукор, мед і навіть сіль, а ще й корицю, кардамон, гвоздику, молоко, вершки і, не дивуйтеся, апельсиновий сік. Цей напій п’ють і гарячим, і холодним.

І, думаю, яку саме каву з усього розмаїття вибрати – кожен вирішує сам, довіряючи своїм смаковим уподобанням. І я теж був у цьому числі до недавнього часу, доки не поговорив із дієтологом Світланою Фус. І тут спойлер: сніданок кавою можна запивати, а ось, якщо додати вершки і цукор, вважайте свою чашку за прийом їжі.

Дієтолог Світлана Фус Дієтолог Світлана Фус

Кава може викликати залежність?

Так, точно так само, як і цукор, так і кава викликає залежність. Кава опосередковано впливає на рецептори в організмі, а організм чекає цієї стимуляції.

За останніми даними, кава – корисний напій для здоров’я, якщо дотримуватися норми. Це енергетик для організму, у складі якого є поліфеноли. Але не можна пити каву нескінченно багато. Велика кількість кофеїну може негативно позначитися на центральній нервовій системі, як результат – перезбудження. До того ж, є люди кофеїночутливі, які при надмірному споживанні напою будуть відчувати постійне перезбудження.

Помірна доза кофеїну – до 300 мг на добу, що дорівнює 3-4 чашкам натуральної кави. Але слід не забувати, що в чаї теж є кофеїн, тому його теж потрібно враховувати в загальну кількость кофеїн напоїв у день.

Каву натщесерце можна?

Деякі люди, після вживання кави натщесерце, починають відчувати проблеми з травленням. І, яким би не був улюбленим цей напій, необхідно прислухатися до свого організму. Якщо від кави є якийсь негативний вплив, то варто або відмовитися від вживання, або обмежити. Якщо проблем немає, то каву можна пити і натщесерце, і запивати нею сніданок, але в невеликій кількості.

Спеції в каву – це смачно або корисно?

Ми можемо робити з кави напій, додаючи до неї, наприклад, гвоздику, але не робити з неї постійні перекуси. Я маю на увазі каву, в яку додаються вершки, молоко, морозиво, сироп і цукор. Така кава – це прийом їжі. Вона надовго не дає ситості, а дає сплеск інсуліну. У нас в організмі на вживання будь-якої їжі виділяється інсулін, і чим частіше ми стимулюємо його викид у кров, тим швидше ми будемо набирати зайву вагу або дуже важко від неї позбавлятися.

Каву обов’язково потрібно запивати водою?

Вважається, що кофеїн підсилює сечовиділення, тобто, впливає на нирки, тому в ресторанах часто до чашки кави подають склянку води. Також раніше були відомості, що кава зневоднює, тому потрібно поповнити запаси рідини, але ці дані не підтвердилися.

Потрібно просто не забувати пити достатню кількість води, щоб підтримувати свій водний баланс.

Є час, після якого каву пити не можна?

Це все індивідуально та потрібно дивитися на особисті відчуття. Так, наприклад, хтось вип’є каву після 16.00 і це негативно позначиться на його сні, а хтось після чашки о 22.00 добре засинає. Тут не існує чіткого правила, головне – прислухатися до себе.

Завантаження...