Замочити, відварити, додати спеції. Як приготувати гречку

Гречка – смачна та корисна крупа, яку готують з м’ясом, овочами, просто відварюють та додають вершкове масло. А ще ця крупа може бути інгредієнтом вареників, пирогів та пиріжків. Здавалося б, що складного у приготуванні гречки? Нюансів дуже багато, адже цю крупу можна варити, замочувати у воді, яблучному соку та зеленому чаї, а також готувати у духовці та мультиварці.

Яку гречку вибрати для приготування

Насамперед необхідно розібратися з різноманітністю гречки на полицях супермаркетів та магазинів.

Ядриця. Це цілі зерна, які очищені від верхнього шару – лушпиння. У пачці можуть траплятися трохи розколоті зерна. Таку гречку ми найчастіше використовуємо для приготування гарніру та додаємо в суп та салат.

Проділ або в побуті кажуть «січка». Це подрібнені зерна гречки. Такий варіант добре використовувати для приготування запіканок і начинок для пирогів. Є й дрібніша форма проділу – мелена гречка. Знайти такий варіант практично неможливо, тому, як правило, беруть ядрицю та за допомогою кавомолки перемелюють. Найчастіше таку гречку використовують для дитячого харчування або за певних захворювань ШКТ.

Зелена гречка. Це крупа, яка не пройшла один з етапів виробництва – теплову обробку, тому має зелений колір, а не коричневий. Цінність зеленої гречки в тому, що вона корисніша за будь-який інший вид гречки, але традиційні страви з неї, як правило, не готують, оскільки теплова обробка знизить кількість корисних речовин. Її запарюють та пророщують.

Замочування гречки

Це навіть не спосіб приготування, а лайфхак. Гречку можна зовсім не варити, а замочити у воді на кілька годин або на ніч. Щоб зробити її смачнішою, ви можете замочити зерна в яблучному, томатному або буряковому соку. Або взагалі використовувати для цього заварений холодний зелений чай. При замочуванні вам знадобиться стільки ж води, як і при звичайному варінні – пропорція 1:2. Тобто, на кожні 100 г гречки потрібно 200 мл рідини. Якщо за час замочування рідина не повністю вбереться у крупу, крупу потрібно відкинути на сито. При замочуванні зерна гречки залишаються цілими, але м’якими.

Як відварити гречку у воді

З цим способом все зрозуміло. Беремо гречку, заливаємо холодною водою у співвідношенні 1:2, доводимо до кипіння та варимо на середньому вогні без кришки або на мінімальному вогні під кришкою протягом 20 хвилин, доки вся вода не вбереться крупою. Якщо готуєте порцію гречки на один із прийомів їжі, використовуйте сотейник або каструлю з товстим дном. Промивати та перебирати гречку не обов’язково, тому що практично вся крупа в супермаркетах якісна та не потребує попередньої обробки. При варінні обов’язково додайте кілька дрібок солі. Використовуйте будь-яку сіль – кам’яну, морську, йодовану чи гімалайську. По завершенні приготування додайте вершкове масло або заправте оливковою олією.

Як приготувати гречку в бульйоні?

Гречка вийде смачнішою та насиченою за смаком, якщо відварити її в овочевому, грибному чи м’ясному бульйоні. Варити потрібно так само, як і у воді, дотримуючись пропорцій та часу.

Як приготувати гречку зі спеціями

Ще один простий спосіб зробити варену гречку смачнішою – додати до неї спеції. Ідеальна трійця для цього – кардамон, паличка кориці та зірочка бодяна. На свій розсуд ви можете міняти це поєднання та експериментувати з духмяним та чорним перцем, лавровим листом та бутонами гвоздики. При цьому не забувайте про сіль та вершкове масло – це обов’язкові компоненти за будь-якого способу.

Як приготувати гречку в мультиварці та духовці

Для варіння гречки зручно використовувати мультиварку. Всипали склянку гречки, залили двома склянками води та вибрали режим для приготування каші чи гречки. Назви режимів можуть відрізнятися, залежно від моделі мультиварки, але суть залишиться – гречана крупа вийде смачною та розсипчастою. Для приготування гречки цілком підійде духовка. Потрібно попередньо ввімкнути духовку розігріватися до 180 градусів. Взяти форму для запікання, всипати гречку, залити водою або бульйоном, посолити та поставити в духовку на 30 хвилин. Рідина має повністю вбратися.

Тепер від теорії переходимо до практики. Готуємо смачні страви із гречкою.

Вареники з гречкою та сиром

вареники с гречкой и творогом

В Україні дуже багато начинок для вареників. Іноді здається, що будь-який продукт можна загорнути у вареник і все одно вийде смачно. Ось і наш експеримент удався. Вареники з сиром та гречкою із заправкою з меду цілком можуть претендувати на святкову страву.

Інгредієнти:

Для тіста:

  • 300 г борошна (+ для підпилу)
  • 200 мл кефіру 2,5% жирності
  • ½ ст. л. цукру
  • ½ ч. л. солі

Для начинки:

  • 330 г сиру 9%
  • 100 г гречки
  • 2 ст. л. цукру
  • 50 г вершкового масла 82%
  • 2 ст. л. меду

Як приготувати вареники з сиром та гречкою

Насамперед запарте гречку. Візьміть миску, всипте в неї 100 г гречки та залийте 200 мл окропу. Посоліть та накрийте зверху тарілкою. Залишіть на 15-20 хвилин запарюватися.

Поки гречка запарюється, готуйте тісто для вареників. Візьміть миску та всипте в неї 300 г борошна, додайте ½ ст. л. цукру, 1/2 ч. л. солі та влийте 200 мл кефіру 2,5% жирності. Перемішайте інгредієнти ложкою, а потім замісіть тісто. Зробіть кулю, оберніть харчовою плівкою та залиште тісто відпочивати на 20 хвилин.

Готуйте начинку. Якщо не вся вода з гречки ввібралася, відкиньте гречку на сито, щоб вода стекла. Потім всипте крупу в миску, до неї додайте 330 г 9% сиру і 2 ст. л. цукру. Можете використовувати сир меншої жирності. Інгредієнти перемішайте.

Підпиліть робочу поверхню борошном і розкотіть тісто пластом, товщиною 2 мм. Візьміть склянку та зробіть із тіста кружечки.

На кожен кружечок викладайте начинку та формуйте вареники, добре заліплюючи краї.

У каструлі закип’ятіть воду, опустіть в неї вареники та мішайте, щоб вони не прилипли до дна каструлі. Коли вареники спливуть, варіть їх ще 2 хвилини, а потім відкиньте на сито. Викладіть на тарілку.

На пательні розтопіть 50 г вершкового масла та додайте до них 2 ст. л. меду. Прогрійте 1 хвилину, а потім полийте вареники.

Приготуйте й ви вареники з гречкою та сиром.

Філе судака з гречкою

Филе судака с гречкой

Приготувати одночасно рибу з гарніром – відмінне рішення, яке заощадить час. Ми взяли філе судака, але цілком підійде шматок сьомги або філе скумбрії. Як гарнір буде варена гречка з паличкою кориці, бодяном і гвоздикою.

Інгредієнти:

  • 300 г філе судака
  • 150 г гречаної крупи
  • 2 зірочки бодяна
  • 3 гвоздики
  • дрібка меленої кориці або паличка кориці
  • половина лимона
  • дрібка пластівців перцю чилі
  • сіль до смаку
  • 1 ст. л. оливкової або соняшникової олії

Як приготувати судака в духовці з гречкою

  1. Рибу з відвареною гречкою запікатимемо в духовці, тому відразу увімкніть її розігріватися до 180 градусів. У каструлю всипте 150 г гречки та влийте 300 мл води. Додайте 2 зірочки бодяна, 3 гвоздики, дрібку меленої кориці або паличка кориці. Варіть гречку до готовності на середньому вогні, не накриваючи кришкою.
  2. Гречку викладіть на пергаментний папір, зверху покладіть шматок риби, полийте соком половини лимона та 2-3 ст. л. оливкової або соняшникової олії. Додайте дрібку пластівців перцю чилі та посоліть. З пергаменту зробіть конверт так, щоб він закривав рибу.
  3. Поставте запікатися судака з гречкою в духовку на 15 хвилин за температури 180 градусів. За 4 хвилини до закінчення приготування, увімкніть режим гриля та розкрийте конверт, щоб риба трохи підрум’янилася зверху.
  4. Подавати до столу можна у пергаменті або викласти на тарілку.

Детальний рецепт за посиланням.

Капустняк зі шкварками та гречкою

Капустняк со шкварками и гречкой

Ароматний та наваристий капустняк – перша українська страва. Раніше вона вважалася не лише повсякденною, а й святковою та подавалася на весілля. Традиційно капустняк готують із квашеною капустою, шкварками та будь-якою крупою. Ми зробили з гречкою, і вийшло дуже смачно.

Інгредієнти:

  • 2-3 курячі стегна
  • 1 морква
  • 1 цибуля
  • 2 лаврові листи
  • 2-3 духмяні перці горошком
  • 2 бутони гвоздики
  • 2,5 літри води
  • 350 г квашеної капусти
  • 100 г гречки
  • сіль та перець до смаку
  • сметана для подачі (за бажанням)

Як приготувати капустняк з гречкою

  1. Насамперед потрібно зробити шкварки з курячої шкіри. З 2-3 курячих стегон зніміть шкіру, наріжте смужками та підсмажте на пательні до рум’яних скорин. Перекладіть у тарілку та залиште до подачі.
  2. Готуйте бульйон. Курячі стегна складіть у каструлю, залийте 2,5 л води, додайте одну очищену моркву, нарізану великими шматками та очищену цибулю, зробивши на ньому хрестоподібні надрізи.
  3. У бульйон додайте спеції: 2 лаврові листи, 2-3 духмяні перці та 2 бутони гвоздики. Варіть бульйон 20 хвилин, періодично знімаючи піну шумівкою. Після цього видаліть овочі та процідіть бульйон, якщо необхідно. Курячі стегна можете залишити цілими або дістати з бульйону та нарізати шматочками та знову повернути в бульйон.
  4. Поставте бульйон на плиту, додайте 100 г гречки та 350 г квашеної капусти. Варіть до готовності капусти на середньому вогні протягом 10-15 хвилин. Якщо необхідно, доведіть смак сіллю та перцем.

Приготуйте й ви капустняк із гречкою.

А як правильно готувати гречку, дивіться у відео

Готувати – це просто!

Завантаження...