Якщо святкувати, то так, щоб на столі не було порожнього місця від страв. І в цьому всі українці, бо для нас їжа – це не тільки спосіб втамувати голод, а можливість виразити свою любов, повагу та важлива частина спілкування. За бесідою під час довгого застілля, дуже легко переїсти. От ніби лишень почали куштувати закуски, спробували гарячого, трішки пригубили ігристого, аж раптом – все як в тумані, за мить вже важко дихати. Зізнавайтеся, було таке? Наша експертка, дієтологиня Марія Федоренко розказала, як не переїсти в новорічну ніч та що робити, якщо це сталося і вам потрібно швидко покращити свій стан. Також у пригоді стануть поради про схуднення без дієт, яке виявляється можливе.

експертка зі здорового харчування, дієтологиня. Консультантка Edcamp Ukraine. Блогерка
Що трапляється зі шлунково-кишковим трактом при переїданні
Уявіть, що ваш шлунково-кишковий тракт – це великий конвеєр, де кожна ділянка виконує свою частину роботи почергово. Якщо до нього одразу надходить багато їжі та ще важкої, шлунок та ферментна система не встигають все переробляти. Непереварена нормальним чином їжа переходить до товстого кишечника, який теж не в змозі як слід впоратись з таким обсягом харчів. Як результат – людина відчуває неприємні симптоми: здуття живота, нудоту, печію, гіркоту в роті, млявість, сонливість, з’являється запор або діарея. Таке собі задоволення від свята…
Якщо переїдання трапляється часто або навіть постійно, це може призвести до загострення захворювань, які вже існують чи появі нових. Тому треба вибудовувати своє харчування так, щоб це траплялося якомога рідше.
Як не переїдати?
В ідеалі – краще запобігти переїданню, і в цьому допоможуть прості поради.
- Не готуйте багато на будь-яке зі свят. Уявіть, що це звичайна вечеря і порції повинні бути такими, як зазвичай.
- Рухайтеся. Є можливість – не сидіть за столом. Нема можливості – шукайте її: танцюйте, грайте, мийте посуд та прибирайте зі столу. А ще запропонуйте гостям зробити паузу від їжі та вийти на вулицю, щоб загадати бажання, насолодитися хорошою погодою тощо.
- Починайте прийом їжі з овочів та зелені, які багаті на клітковину. Вона поліпшує перистальтику кишечнику та дає відчуття заповненості шлунку, завдяки чому ви їстимете менше інших страв.
- Пийте більше звичайної води та вибирайте напої з низьким вмістом цукру – сухе вино та міцний алкоголь, але це – дуже дозовано. І на кожен келих – склянка води.
Це сталося – ви переїли. Що робити?
Ви намагалися, але це сталося – ви переїли. Тепер треба одразу полегшити свій стан.
- Зберіться з силами, встаньте із-за столу, походіть, потанцюйте, запропонуйте пограти в «крокодила». Потрібна будь-яка активність.
- Прийміть ферментні препарати. Якщо відчуваєте, що вам геть кепсько, випийте пігулку, що містить ферменти. Такі ліки допоможуть шлунково-кишковому тракту зробити його роботу. Але ними не варто зловживати. Інколи допомогти організму можна, проте не вживайте їх на постійній основі.
- Якщо не подумали заздалегідь та не придбали ферментні препарати, приготуйте теплий зелений чи трав’яний чай. Додайте трішки куркуми або кориці. Ці прянощі допоможуть роботі шлунково-кишковому тракту та й смакують приємно.
- Жуйте м’ятну жуйку. Це сприятиме виділенню ферментів, які сприятимуть хорошому травленню.
На наступний день після переїдання
На щастя, організм людини має ресурси справлятися з епізодами переїдання, якщо це разова подія. Але на наступний день після гучного застілля продовжуйте собі допомагати.
- Щонайперше, пийте багато води – рідина допоможе вивести токсини, очистити лімфу та посилити перистальтику.
- Не біжіть одразу снідати. Дайте собі можливість відчути голод, але не голодуйте цілий день, бо вам треба звільнити кишківник від залишків вчорашньої їжі – “проштовхнути” її.
- Сформуйте своє меню таким чином, щоб в ньому було багато клітковини – овочів, зелені; корисні рослинні жири – оливкова олія, горіхи та насіння; легкі білки – нежирна риба, кисломолочні продукти, нежирні сири; складні вуглеводи – цільнозернові крупи.
- Бажано уникати білого хліба, жирних соусів, смаженої їжі та солодощів. Звісно, не варто діставати вчорашні салати, якщо не хочете знову повернутися у стан зі здуттям та нудотою. Намагайтеся робити паузу між прийомами їжі не менше 4 годин та більше гуляйте на свіжому повітрі.