Пальмову олію добувають із м’якоті плодів олійної пальми – це теплолюбна рослина, але якій потрібно багато вологи. Основні виробники цієї олії в світі – Малайзія, Індонезія, а також Колумбія, Нігерія і Таїланд. Попит на цю рослинну олію почав зростати з 2007 року та зараз займає лідируючі позиції.
Для виробництва пальмової олії збирають свіжі фрукти олійної пальми, потім їх відправляють на стерилізацію, щоб видалити комах. Після відокремлюють свіжі фрукти, які виварюють, щоб підготувати до наступного етапу – пресування, де отримують сиру олію. Але на цьому ще не все, вона відправиться на промивку – олію змішають із водою, а потім висушать, щоб випарувалася волога. Після буде етап рафінування, але на цьому етапі виробництво пальмової олії ще не завершене. Тепер її необхідно розділити на фракції – тверді й рідкі. І тільки після цього все.
Рафіновану пальмову олію можна придбати і в інтернет-магазині, і в супермаркеті, а її ціна стартує приблизно від 80 грн за 1 кг. Погодьтеся, це досить низька вартість.
Також ця олія активно використовується в кондитерських виробах і випічці. Хоча варто сказати інакше: зараз кондитерську продукцію дуже складно знайти без пальмової олії в складі. Мені стало цікаво, настільки шкідлива пальмова олія, як про неї кажуть, тому я звернувся за відповідями до експерта в питаннях правильного та здорового харчування – дієтолога Світлани Фус.

Чому пальмову олію так часто використовують виробники продуктів харчування?
Дешевизна видобутку зробила пальмову олію в сучасному світі дуже популярною. Але є велика екологічна проблема: пальмами, із яких цю олію добувають, засаджують великі ділянки і це впливає на фауну тих регіонів, де це відбувається. Це якщо розглядати пальмову олію з етичної та екологічної точки зору.
Що стосується користі та шкоди, то будь-яка олія, яка видобувається, вона піддається технологічній переробці. І в результаті цієї переробки в пальмовій олії утворюються речовини, які мають канцерогенні властивості.
Це було показано та доведено в лабораторних умовах: що канцерогенні речовини є та їх канцерогенна природа встановлена. Але немає досліджень, в якій кількості має надійти цих речовин в людський організм, щоб завдати шкоди.
Як і немає досліджень, що пальмова олія може негативно позначитися, скажімо, на роботі серцево-судинної системи.
Безумовно, якщо пальмова олія надходить в складі печива, торта та інших кондитерських виробів, для організму це більш небезпечно, адже надходитиме не тільки жир, а й цукор – прості вуглеводи.
Якщо підсумувати, то шкода пальмової олії полягає в 2 речах: у канцерогенній складовій та в складі якого продукту вона надходить у наш організм.
Ваша думка – чи варто заборонити використання пальмової олії?
Я б закликала людей не використовувати продукти з пальмовою олією регулярно, тому що ми не знаємо, які наслідки регулярного його вживання можуть бути. Щоб бути здоровим, харчуватися необхідно переважно не переробленими продуктами харчування. Із рослинних олій перевагу варто віддавати оліям холодного віджиму, в яких зберігається харчова цінність, але і ними не можна зловживати.
Також уважно читайте етикетки продуктів і пам’ятайте, що крім пальмової олії в складі може бути і цукор – один із головних ворогів для організму.