Не лише борщ. Добірка традиційних перших страв української кухні

Перші страви, тобто різноманітні супи, юшки, зупи, борщі, капусняки та тому подібна їжа — важлива частина української кухні. “Традиційними способами обробки продуктів для приготування їжі були переважно варіння і тушкування…”, — пишуть автори етнографічного довідника “Українська минувщина” про страви українців. Наші кулінарні традиції продиктовані і природними та кліматичними особливостями, і способом ведення сільського господарства, і самим способом життя. Наприклад, на Поліссі та в на півночі України більш поширені страви з картоплі, на півдні — зустрічається багато страв з рибою, на заході, а також в Карпатах – страви з молочними та кисломолочними продуктами, а ще часто використовуються гриби. Полтавщина славиться своїми галушками, на Одещині навіть борщ варять з рибою, а у Карпатах мають популярність страви бойківської кухні. А ще наші предки традиційно мали великі родини, тож рідкі перші страви були досить бюджетним та простим способом нагодувати обідом велику сім’ю. Щоб зберегти українські традиції, ми зібрали для вас добірку з десяти найсмачніших рецептів перших страв української кухні.
Росолянка по-бойківськи
Росолянка або капусняк по-карпатськи — це традиційна страва бойків, етнографічної групи українців, що мешкає на північних та південних схилах Карпат. Росолянка виходить надзвичайно ароматною завдяки використанню сушених грибів. А ще дуже просто готується: вам не знадобиться м’ясний бульйон, лише трохи картоплі, відварена квасоля, капуста, морква з цибулею і ложка смальцю.

Класичний борщ з томатно-буряковою заправкою
Впевнені, ви й самі знаєте, що борщ — це любов, і навряд чи нам потрібно якось додатково рекламувати вам цю страву. Втім, якщо ви не можете обрати серед безлічі рецептів, або готуватимете борщ вперше, радимо саме цей класичний рецепт борщу з томатно-буряковою заправкою. З ним ви досягнете класичного смаку та кольору, але при цьому зекономите час на підготовці овочів.

Капусняк з пшеницею
Наші предки здавна готували капусняк, тобто рідку страву, головною особливістю якої є використання квашеної капусти. Зазвичай капусняк варять з перловкою, гречкою або пшоном. Ми ж вирішили зробити страву більш автентичною, додавши до неї пружні зернята пшениці.

Грибна юшка з галушками
Юшка — це, по суті бульйон, прозорий відвар з м'яса, овочів, грибів або риби. Юшка може бути основою складніших страв, або ж подаватися самостійно, з додаванням відварених круп чи шматочків картоплі. Наша грибна юшка виходить неймовірно ароматною, адже готується на основі сушених білих грибів. А доповнюється свіжою зеленню та традиційними щипаними галушками.

Класичний зелений борщ
До складу класичного зеленого борщу входять щавель, кропива, а також яйця, кріп, спеції та звісно м’ясний бульйон. Така страва вважається традиційно весняною, але насправді готувати зелений борщ можна цілий рік, якщо заздалегідь заготовити щавель про запас. Це ідеальний варіант обіду, коли хочеться чогось легкого та корисного.

Залізний борщ
За однією з версій, свою незвичну назву страва отримала через сіруватий, ніби “металічний” колір, в який її забарвлювали картопляні кульки. І попри слово “борщ” у назві, в інгредієнтах немає ані м'яса, ані буряку, зате є молоко, картопля, спеції та вершкове масло. Навіть якщо ви дуже здивовані поєднанням, радимо хоча б раз спробувати таку оригінальну першу страву, щоб не дозволити зникнути нашим кулінарним традиціям.

Капусняк з гречкою та шкварками
Дуже простий та дієтичний рецепт для обіду. Хай вас не лякає слово “шкварки” в назві, адже вони, власне як і бульйон, на основі якого вариться капусняк готується з курятини. Поєднайте бульйон з квашеною капустою, гречкою, шматочками відвареного м'яса та всього за 40 хв отримайте чудову першу страву.

Пісний червоний борщ
Навіть якщо ви дотримуєтеся посту, то все одно можете насолоджуватися борщем. Це поліський рецепт борщу, що готується на основі бульйону з буряка, овочевої засмажки, томатної пасти, з додаванням квашеної капусти.

Гороховий суп з м’ясом
Зі смачного та корисного гороху можна готувати не лише каші та пюре, але й супи. Смак гороху навдивовижу добре поєднується з посмаком копченостей, тож для приготування цього супи ми використали сирокопчений свинячий ошийок, що створило ефект, ніби суп готувався суп не дома на кухні, а в казанку, на справжньому вогнищі.

Рибна юшка з коропа
Оскільки українська земля багата на прісні водойми, озера та ріки, то й прісноводна риба є важливим інгредієнтом нашої кухні. Так ми не могли не згадати в добірці цю ароматну рибну юшку з коропа. Легкий овочевий бульйон, томатна засмажка, свіжа зелень та ніжна риба стануть до вподоби будь-якому гурману.
