Цілющий подарунок осені. Як та навіщо додавати гарбуз до свого раціону

Останній яскравий спалах на наших полях перед настанням сірої дощової осені. Гарбуз проносить це сяйво кольору та користь крізь найтемніший час у північній півкулі, ніби обіцяючи — весна обов’язково настане! А поки сонце ховається за хмарами, він сяє для нас яскравим помаранчем з полиць магазинів та ринків. Страви з гарбуза зігрівають не лише тіло, але й дарують відчуття затишку нашому серцю. А довгий список вітамінів та мікроелементів що містяться в складі не залишає сумнівів — що гарбуз це справжній суперфуд.
Поживна цінність гарбуза
Калорійність гарбуза становить 26 ккал на 100г.
У одній чашці приготованого гарбуза (245 г) містяться:
- Вітамін А: 245% денної норми
- Вітамін С 19% денної норми
- Калій: 16% денної норми
- Мідь: 11% денної норми
- Марганець: 11% денної норми
- Вітамін B2: 11% денної норми
- Вітамін Е: 10% денної норми
- Залізо: 8% денної норми
- Вуглеводи 12 г
- Клітковина 3 г
- У невеликій кількість магнію, фосфору, цинку, фолієвої кислоти та кількох вітамінів групи В
Чим корисний гарбуз
Лише погляньте уважно на довгий список вітамінів та мікроелементів, що містяться в складі гарбуза. Це просто чарівна скринька користі. Ось топ-3 із довгого списку суперсил гарбуза, що призначені допомогти нашому здоров’ю.
Вплив гарбуза на імунітет
Завдяки великій кількості бета-каротину, який наш організм перетворює на вітамін А, гарбуз може зміцнити вашу імунну систему. Дослідження показують, що вітамін А позитивно впливає на імунітет та допомагає боротися з інфекціями. Згідно з цими ж дослідженнями люди з дефіцитом вітаміну А можуть мати слабку імунну систему.
Наявність вітаміну С у складі гарбуза збільшує вироблення лейкоцитів (білих кров’яних тілець), що допомагає клітинам імунної системи працювати ефективніше, а ще сприяє загоєнню ран. Гарними помічниками імунітету також є вітамін Е, залізо та фолієва кислота, яких вдосталь міститься в гарбузах.
Гарбуз та якість зору
Ні для кого не секрет, що з віком якість зору часто погіршується. А 8 годин екранного часу на день та бідна на вітаміни дієта зовсім не допомагають ситуації. На щастя, у нас є гарбуз, який містить в складі бета-каротин, лютеїн та зеаксин.
Високий вміст вміст бета-каротину, який ми вже згадували, наше тіло перетворює у вітамін А. Дослідження показують, що дефіцит вітаміну А є дуже поширеною причиною сліпоти. Під час аналізу 22 досліджень вчені виявили, що люди з високим споживанням бета-каротину мають значно нижчий ризик розвитку катаракти, поширеної причини сліпоти.
Такі речовини як лютеїн та зеаксин вчені пов’язують із зниженням ризику катаракти. А вже згадані раніше антиоксиданти можуть знешкоджувати вільні радикали, зберігаючи таким чином клітини очей від пошкодження.
Гарбуз для здорового серця
У гарбузі міститься багато калію, вітаміну С та клітковини, які є корисними для здоров’я серця. Наприклад, дослідження показали, що люди з високим споживанням калію мають нижчий артеріальний тиск і знижений ризик інсульту.
Що приготувати з гарбуза
Тепер, коли ви начиталися про користь гарбуза, логічно з’ясувати, як додати його до свого раціону. Існує безліч страв з гарбуза: пироги та інша випічка, салати, соуси, конфітюри. Запечений гарбуз їдять як десерт із медом і горіхами. А скільки існує варіантів гарбузового супу пюре! Чудова ідея поєднувати його з яблуками і кисломолочним сиром. Сирий гарбуз додавайте в салати, спробуйте салат із яблука та гарбуза або салат із гарбуза і бекона. Спечіть гарбузові кекси чи яблочно-гарбузовий пиріг. Спробуйте додати його до панкейків чи оладок. Або ви, наприклад, куштували колись вісянуку з гарбузом? Мерщій до магазину і пробуйте, а ми вам допоможемо рецептами і порадами.
Чи може гарбуз бути шкідливим
Небезпеку може нести не сам гарбуз, а його насіння. Якщо ви вирішили зберегти та
використати насіння гарбуза в їжу, необхідно добре його промити та обов’язково піддати термічній обробці. Справа в тому, що в насінні може міститися сальмонела та кишкова паличка, і простого висушування на сонці не достатньо, аби позбутися від патогенів. Ви можете проварити насіння у підсоленій воді 5-10 хвилин, а потім запекти у розігрітій до 180 градусів духовці ще 10 хвилин.