Коли побачите на базарі чи ярмарку грона соковитих червоних ягід, беріть, не вагаючись. Бо перед вами одна із найкорисніших ягід осені – калина. Її не так легко знайти в супермаркетах, а от на ятках чи у кошиках бабусь, що стоять біля метро чи на ринках, її чимало. Тому в сезон, який починається в кінці жовтня і продовжиться до грудня, є сенс заготовити якомога більше цього символічного для українців суперфуду. Калина містить в два рази більше вітаміну С ніж цитрусові та в три рази більше заліза, ніж в яблуках. А ще багата магнієм, кальцієм, натрієм, фосфором, цинком, вітамінами А, Е, Р, К і Р.
Калину можна морозити, сушити та перетирати з цукром.
Як заморозити калину
Зручний спосіб зберігання калини на термін до року – заморожування різними способами. Мало того, підмерзла калина стає смачнішою, традиційно її навіть залишають на кущах до заморозків. А для морозильної камери ми радимо обрати герметичні пакети розміром 30 на 20 см. Їх зручно укладати в морозильній камері так, щоб вони не займали багато місця. Зазвичай, калину продають на гілочках. Не поспішати одразу відділяти від них ягоди. Спочатку помийте кожну під проточною водою та перекладіть на паперовий рушник, щоб увібралася вся рідина. Вам потрібно вирішити, як саме будете заморожувати. Бо буває так, що м’які ягідки при відриванні від гілочок одразу лопаються. Спробуйте, як у вас. Якщо саме так і трапилося, заморожуйте із гілочками, якщо з ними все добре, то відокремите.
На гілочках. Візьміть помите і просушене гроно калини, повідрізайте маленькі гілочки з ягодами та викладіть їх на дошку, застелену пергаментом. Ставте в морозильну камеру щонайменше на 6 годин. Потім вийміть та перекладіть у герметичний пакет. Все, калина готова до вживання. Взимку діставайте та відривайте ту кількість ягід, яка вам необхідна. Їх можна просто заливати водою і додавши меду, пити як цілющий чай, додавати до різних страв.
Тільки ягоди. Якщо у вас не перезріла калина і вам вдається відірвати ягоди, не пошкодивши їх, тоді перекладайте їх одразу у герметичні пакети. Але повністю не наповнюйте, бо при заморожуванні є вірогідність, що пакет розірветься. Викладайте пакети в морозильну камеру один поруч з іншим, в один шар. Щонайменше через 6 годин дістаньте та трішки струсіть пакет. Ті ягідки, що прилипли, від’єднаються.
Потім пакети складайте один на один, щоб зекономити місце в морозильній камері. За потреби діставайте необхідну кількість і одразу решту повертайте назад. Якщо ягоди будуть часто танути, то втратять свої смакові якості і користь.
Заморожене пюре. Ще один спосіб заготовити калину – перетерти її з цукром та заморозити. Викладіть ягоди в чашу блендера та засипте цукор до свого смаку. Ми робимо в пропорції 1:1. Потім отриману суміш розкладіть у форми для льоду чи силіконові кексові форми та ставте в холодильник до повного застигання. Потім дістаньте із форм та перекладіть в герметичні пакети. Якщо вам не потрібні кісточки чи шматочки шкіри, після блендера перекладіть суміш у дрібне сито та за допомогою столової ложки перетріть. Потім заморозьте чи зберігайте в чистій сухій банці в холодильнику до трьох місяців.
Як засушити ягоди калини
Ще один спосіб заготовити калину на зиму – засушити. Розігрійте духовку до 70 градусів в режимі конвекції чи верхнього та нижнього нагріву. Викладіть ягоди на деко, застелене пергаментним папером та ставте в духовку на одну годину при відкритих дверцятах. Потім дістаньте, залиште повністю остигнути та знову поставте в духовку до повного висихання. У нас на це пішло 2 години. Після цього дістаньте, нехай повністю остигне та зберігайте в герметичній сухій банці. Якщо у вас є електросушарка, скористайтеся нею.
Що приготувати із калини
Додавайте ягоди калини чи пюре із неї в чай, готуйте морси, киселі та компоти. Якщо хочете отримати випічку із легкою кислинкою, використовуйте сушені ягоди для начинки пирогів та пиріжків, а ще посипайте ними вівсяну кашу, квашену капусту чи як робили наші пращури – кутю. Це чудова прикраса. Смачними із цієї ягоди будуть і варіть соуси до м’яса та риби та обов’язкового спробуйте зробити варення з калини та м’яти. Для нього беріть як свіжі плоди, так і заморожені. Результат буде однаковий.
Готувати – це просто!