Колись існував стереотип про те, що корисне смачним не буває. Але то було до того, як люди почали заглиблюватися в теми нутриціології та ставати сміливішими на своїх кухнях. Виявилося, що чимало корисних і необхідних нам речовин міститься в дуже простих, доступних, а головне – смачних продуктах. Візьмімо, наприклад, антиоксиданти, котрі легко знайти на власній кухні і ще легше – в супермаркеті.
Але перед тим, як я скажу вам, де їх шукати, розберімося, чому вони взагалі важливі? Справа в тім, що саме ці сполуки захищають наші клітини від вільних радикалів, що здатні їх пошкоджувати. Коли вільні радикали накопичуються, вони викликають окислювальний стрес. Це може пошкодити ДНК та інші важливі структури в клітинах, що часом спричиняє рак, діабет 2 типу та хвороби серця. Натомість дієта, багата антиоксидантами, зменшує цей окислювальний стрес.
А тепер відкривайте холодильник і грайте в антиоксидантне бінго: найбільше цих сполук в ягодах, зелені, овочах, зокрема червонокачанній капусті та буряку, бобах, трохи менше у птиці та морепродуктах. 5 секунд тому ви могли бентежитися тим, де ж ті корисні антиоксиданти брати, а, виявляється, із продуктів, котрі їх містять, можна готувати страви щодня і по кілька разів. Ось мої ідеї з цього приводу.
Салат з буряком і шпинатом
Оригінальне поєднання, свіжий український смак і подвійна доза антиоксидантів. Ну хіба це не опис ідеальної легкої вечері чи закуски? Шпинат, окрім цілої низки інших корисних властивостей, містить кілька видів антиоксидантів, а буряк має особливі корисні сполуки беталаїни, що знижують ризики раку товстої кишки та травного тракту. До того ж, цей салат з буряком і шпинатом я доповнюю фетою, гарбузовим насінням і ароматною олією. Суцільна користь із чудовим смаком!
Паста з консервованої квасолі
Якщо ви любите хумус і подібні намазки, пропоную приготувати цю ніжну пасту. Справа в тім, що квасоля є одним із найкращих рослинних джерел антиоксидантів. Тож ця паста з консервованої квасолі може стати не просто легкою закускою, але дуже швидким у приготуванні джерелом поживних речовин і корисних сполук. А ще її можна подати не з багетом, а з морквою чи навіть буряком, роблячи страву максимально корисною та дієтичною.
Вінегрет з квасолею
Рецептів цього салату існує безліч, кожен має свій класичний і улюблений. Я готував вінегрет з квасолею ще до того, як з’ясував, що із цим додатковим інгредієнтом салат стає буквально антиоксидантним рекордсменом. Тут вам і буряк, і квасоля, і морква, і олією це все заправлено. Вінегрет пропонує цілий набір антиоксидантів різних видів, тож готуйте його частіше.
Тушкована червонокачанна капуста з яблуком і родзинками
Ця капуста має вражаючий профіль поживних речовин. Антоціани забезпечують червонокачанну капусту не лише її яскравим кольором, але й в 4 рази більшим вмістом антиоксидантів, ніж має звичайна білокачанна. А моя тушкована червонокачанна капуста неабияк підсилюється яблуками, котрі містять кемпферол – сильний антиоксидант, що знижує запалення та потенційно має протипухлинну дію. До всього це ще й просто смачний овочевий гарнір.
Печінковий торт зі смородиною
Насправді печінка також містить певні антиоксиданти, зокрема вітамін А. Ну а якщо готувати печінковий торт з ягодами, як я люблю це робити, ви збагатите не тільки смак страви, але й набір поживних речовин. Ягоди є одним із найкращих джерел різноманітних груп антиоксидантів, а ще чудово смакують з м’ясними стравами. Робимо висновки.
Королівський кіш зі шпинатом і квасолею
Цей пиріг за задумкою королівських кухарів готується із зеленими бобами едамаме, котрі, як і шпинат до речі, мають отой класний кемпферол. Я ж готував цей кіш зі шпинатом і квасолею, котра також містить інші, але не менш дієві антиоксиданти. Тож тут маємо повний набір: і королівський смак, і кілька видів антиоксидантів у шпинаті та квасолі.
Полуничне варення з чорним шоколадом
Можливо, ваше обличчя набуло трохи скептичного виразу, адже щось таке солодке, як варення, рідко потрапляє в список корисних страв. Але я вже вам казав: корисне буває смачним. Приміром, полуниця містить цілу низку антиоксидантів, а чорний шоколад – взагалі один із найбагатших на ці сполуки продукт. Тож так, тут є не дуже корисний цукор, але якщо ваша мета – антиоксиданти, сміливо готуйте полуничне варення з чорним шоколадом за моїм рецептом. Тим паче, виключати солодке з раціону повністю – погана ідея. А якщо вже їсти, то саме це варення.
Сподіваюся, ви переконалися, що додати антиоксиданти в свій раціон – дуже просто. А навіть якщо нічого з перелічених мною страв не припало вам до душі, що навряд, просто шукайте улюблені рецепти за продуктами. У пріоритеті – головні інгредієнти цієї добірки.