Мак: користь та смак у кожному зернятку

Уявляєте, рід макових нараховує більше 100 видів! У Європі його вирощували як садову та декоративну культуру ще з середньовіччя. Мак вважається однією з найперших одомашнених культур, що використовувалася як в їжу, так і для лікування. А ще без нього важко уявити традиційну українську кухню. Подумайте лише про кутю, вареники, налисники, маківники, рулети, завиванці…ну ви зрозуміли. Мак точно заслуговує, аби ми дізналися про нього більше.

Види харчового маку

Молодий харчовий мак має солодкуватий присмак і надає їжі ніжно-горіховий аромат. Сьогодні ви можете придбати 3 його різновиди: блакитний, сірий та білий.

Блакитний мак є найпопулярнішим для кондитерських виробів. Має ніжний горіховий смак і використовується у хлібобулочних виробах та десертах. Ідеально доповнює грибні страви, салати, різноманітні соуси, а також використовується в якості спеції для м’ясних і овочевих страв

Сірий мак так само як і блакитний використовують для випічки, такої як маковий пиріг, штрудель, або макові коржі. Може мати менш виразний смак, порівняно із блакитним.
Білий мак зазвичай має м’якший смак і текстуру. Часто використовується в індійській кухні для каррі і соусів.

Користь маку

Говорячи про користь маку, маємо на увазі вживання лише макових зерняток. Вони багаті на клітковину, рослинні жири та купу інших корисних мікроелементів.
В одній столовій ложці маку (а це приблизно 9 г) міститься:

  • 46 ккал
  • 1,6 г білку
  • 3,7 г жирів
  • 2,5 г вуглеводів
  • 1,7 г клітковини

Також макові зернята збагачені, магнієм, міддю, фосфором, цинком, залізом та тіаміном. Насіння маку особливо багате на марганець, мікроелемент, важливий для здоров’я кісток і згортання крові. Цей мінерал також допомагає організму використовувати амінокислоти, жири та вуглеводи. У 9 грамах його міститься достатньо, аби забезпечити 26% денної норми.

Насіння також можна піддавати холодному віджиму для отримання макової олії, яка особливо багата омега-6 і омега-9 жирами.

Чому мак заборонений для вирощування?

Мак рослина прекрасна, супер корисна та зовсім ні в чому не винна. Але крім купи корисних мікроелементів, до складу макового соку входять також морфін, кодеїн, та інші алкалоїди опію, які застосовуються в якості наркотичних речовин. Тож, не дивлячись на те, що для харчової промисловості використовують лише сорти із низьким вмістом алкалоїдів, навіть вони опинився під підозрою. Зараз в Україні все ще діє заборона на самостійне безконтрольне вирощування городнього маку.

Лайфхаки з приготування маку

Мак можна вживати і сирим. Але для використання у різноманітних кондитерских начинках або для куті варто його все ж приготувати, запаривши. Також ви можете придбати в магазині уже готову макову начинку. Але тут я розповім, як зробити це власноруч.

Для початку, мак варто промити. Для зручності, можете відцідити зайву воду, відкинувши зернятка на сито або відіжміть їх у марлі. Традиційно для приготування маку українці використовували макітру і макогін. Та не журіться, якщо вдома таких не знайшлося, просто скористайтеся блендером або кавомолкою. Перемеліть мак, аби порушити цілісність твердих зерняток. Далі висипте масу у каструлю, обирайте краще антипригарну, а не емальовану, бо мак має властивість дещо приставати до дна. Залийте масу водою і варіть на середньому вогні постійно помішуючи 15 хвилин або поки вся рідина не випарується. Зніміть каструлю з вогню та дайте охолонути.

Далі ви побачите, що, холонучи, мак починає поступово гуснути. Ось і все. Маєте підготовлену масу для приготування різноманітних начинок. Доповніть її цукром, маслом, вишнями аби кисломолочним сиром.

Приготовлений мак також можна заморожувати, аби завжди мати під рукою заготовку для начинки. Для цього просто розкладіть мак порційно до зіп-пакетів та помістіть у морозильну камеру.

Що приготувати з маку

Ми звикли додавати мак у випічку та до кондитерських виробів. І це справді чудовий варіант його застосування! Але не варто обмежувати свої творчі пориви лише солодощами. Смажені макові зернята використовують як добавку до салатів, а з подрібнених зернять і спецій готують соуси.

Дуже популярними макові зерна є неочікувано у індійській кухні. Подрібнений мак також додають як спецію до м’ясних або навіть картопляних страв. Повертаючись знову до випічки, вона не обов’язково повинна бути солодкою. Подумайте, наприклад, про солоний пиріг з грибною начинкою, доповненою маком. Або банально прикрасьте маковими зернятками ранкову вівсянку, зробіть собі приємно.

Рецепти страв з маком

Завантаження...