Ми часто чуємо з різних джерел про те, що вітамін С чи вітамін D, або якісь інші мікроелементи дуже важливі для організму і що їх дефіцит може погано позначитися на нашому здоров’ї. Та давайте будемо чесними й відповімо самі собі на питання: як часто ми звертаємо увагу на подібну інформацію? Хтось знає про це та намагається підтримувати баланс вітамін, хтось обіцяє собі розібратися у цьому питання ось вже скоро, з наступного понеділка, а хтось взагалі пропускає повз вуха.
Давайте будемо виправлятися всі разом! Пропонуємо зупинитися на вітаміні D і дізнатися, як він на нас впливає та які наслідки може спричинити його дефіцит в організмі.
Що таке вітамін D?
Вітамін D – це жиророзчинний вітамін із сімейства біологічно активних сполук, який відіграє важливу роль у регуляції засвоєння кальцію і фосфору організмом, допомагає підтримувати роботу мозку та імунної системи, що забезпечує покращену стійкість до певних захворювань.
З яких продуктів можна отримати вітамін D?
Деякі продукти містять вітамін D природним чином, а інші збагачені ним. Вітамін D можна знайти в таких продуктах:
- лосось;
- сардини;
- оселедець;
- консервований тунець;
- печінка тріски;
- яловича печінка;
- яєчний жовток;
- креветки;
- гриби;
- молоко;
- сири;
- вершкове масло;
- певні зернові та вівсяні пластівці;
- йогурт;
- апельсиновий сік.
Може бути важко отримувати достатню кількість вітаміну D щодня лише через перебування на сонці та через їжу, тому приймання добавок вітаміну D може допомогти. Та краще спочатку проконсультуватися із лікарем, чи є у вас така потреба.
Вплив дефіциту вітаміну D на організм
Дефіцит вітаміну D у дорослих важко виявити без аналізу крові. Проте якщо ви бачите у себе такі симптоми, це привід перевіритись:
- швидка втомлюваність;
- сильний біль або слабкість у кістках або м’язах;
- ломота в ногах, тазі та стегнах.
Не нехтуйте цими симптомами, адже дефіцит може сильно вплинути на ваше здоров’я. Одна з найважливіших загроз – виникнення динапенії, це втрата м’язової сили, що виникає з віком. Це можна частково пояснити атрофією м’язів і є основним фактором ризику фізичної недієздатності в подальшому житті.
Кісткова і м’язова тканини пов’язані між собою не тільки механічно і фізично, а й біохімічно. Ендокринні розлади, такі як дефіцит або недостатність вітаміну D, можуть призвести до втрати мінеральної щільності кісткової тканини, а також до зменшення м’язової маси, сили та функції. Провівши масштабні дослідження, вчені дійшли висновків, що люди з дефіцитом вітаміну D, який визначається як менше 30 наномоль на літр крові, мали на 70% вищий ризик розвитку динапенії до кінця чотирирічного періоду дослідження, ніж ті, що мають нормальний рівень вітаміну D – понад 50 нмоль/л.
Наше тіло синтезує вітамін D лише тоді, коли великі ділянки шкіри піддаються впливу сонячних променів. Тому важливо пам’ятати про ризики втрати м’язової сили, якщо ми не отримуємо достатню кількість вітаміну D. Треба намагатися за можливості більше перебувати на сонці, їсти їжу, багату вітаміном D, або приймати добавки, а також виконувати вправи, щоб підтримувати силу м’язів.