Картопляне пюре – це смак, знайомий із дитинства й у кожної мами був свій «фірмовий» рецепт: з молоком і вершковим маслом, зі сметаною і чорним меленим перцем, зі шкварками та навіть майонезом.
Картопляне пюре – це і самостійна страва, і відмінний гарнір до риби, м’яса, овочів і навіть салату.
У 100 г картоплі всього 76 ккал, 2 г білків, 0,4 г жирів і 16,1 г вуглеводів.
Чим корисна картопля?
Чим менше обробляємо термічно та фізично картоплю, тим нижче її глікемічний індекс. Найкорисніший варіант – помити картоплю, розкласти на фольгу, посолити, поперчити, полити оливковою олією та відправити запікатися в духову шафу до повної готовності. Потім взяти склянку і розчавити її. Якщо картоплю очистити, порізати, відправити варитися, а потім ще й зробити пюре, глікемічний індекс виросте, але вітаміни організм отримає.
Антиоксиданти. У складі картоплі є антиоксиданти (флавоноїди, каротиноїди і фенольні кислоти), які нейтралізують вільні радикали, які накопичуються та збільшують ризик хвороби серця, діабет і рак. Антиоксиданти в картоплі пригнічують ріст клітин раку печінки і товстої кишки. І тут цікавий факт: в кольоровій картоплі (наприклад, фіолетовій або рожевій) міститься більше антиоксидантів, ніж в білій.
Крохмаль. Міф про те, що крохмаль у картоплі шкідливий, давно розвіяний. У картоплі міститься резистентний крохмаль, який повністю засвоюється, тому що досягає товстої кишки. Саме тому картоплю корисно вживати в їжу тим, хто має діабет 2 типу.
Глютен free. Напевно ви не раз чули про безглютенову дієту, назва якої говорить сама за себе – вживання продуктів харчування, які не містять глютен. І картопля якраз в цьому списку. Втім, сама по собі картопля дуже ситна, тому надовго позбавить від голоду.
Картоплю можна варити, тушкувати, запікати у фользі й на багатті, смажити, готувати в рукаві з м’ясом і рибою, але все ж, найпростішою і топ стравою залишається картопляне пюре.
А тут я розповім, як приготувати бефстроганов з пюре
Як приготувати повітряне картопляне пюре: поради
Картопляне пюре з грудочками відправить думками вас у шкільну їдальню, тому зараз розглянемо нюанси приготування пюре. Завдання – щоб страва вийшла повітряною та смачною. Перше правило – очистити картоплю від шкірки й «вічок».
Для варіння краще всього вибирати сорти картоплі, які містять максимальну кількість крохмалю. Як дізнатися? Орієнтуватися на м’якоть – вона буде жовтого кольору. Втім, визначених правил немає, все залежить від ваших смакових уподобань. Можна експериментувати і з солодкою картоплею – бататом.
У картопляне пюре можна додавати не тільки молоко і вершкове масло. Останнього, до речі, чим більше, тим краще, ідеально – ціла пачка (200 г) на 1 кг картоплі. В якості заправки підійде сметана, вершки, грецький йогурт і навіть кокосове масло. Важлива умова – заправка повинна бути теплою.
Чим дрібніше наріжете картоплю, тим швидше вона звариться – це нескладна арифметика. Але, щоб шматочки були однакового розміру. Картопля повинна проколюватися виделкою або ножем, але не розвалюватися. Якщо хочете зберегти більше вітамінів, картоплю найкраще відправити в киплячу воду. Помішувати не варто, накрити кришкою й зробити середній вогонь.
Картоплю можна варити з часником, очищеною цілою цибулею, кількома листочками лаврового листа (але не багато, інакше буде різкий аромат), можна додати духмяний перець або перець горошком. Можна замість води використовувати овочевий або м’ясний бульйон – вийде дуже ароматне блюдо, а також варити в молоці: закип’ятити молоко, а тільки потім відправити в нього картоплю – ось він – смак маминого пюре.
Розминати картоплю найкраще вручну – взяти нержавіючу толкушку. Можна спростити собі задачу – збити міксером, а ось блендер краще не використовувати, інакше замість повітряного пюре отримаєте клейку масу – перевірено багатьма експериментами.
Рецепт ідеального пюре від Євгена Клопотенка
Інгредієнти:
- 1 кг картоплі
- 200 г вершкового масла
- 2 шт лаврового листа
- 2 шт часнику
- 3 шт духмяного перцю
- Сіль за смаком
- Очистіть картоплю. Я ріжу невеликими довільними шматочками, щоб картопля швидше зварилася. Головне – однаковими. Я заливаю картопюя холодною водою на 20 хвилин, щоб зменшити кількість крохмалю, а ви можете цього не робити.
2. Шкірку не поспішайте викидати, її можна використовувати, далі розповім навіщо.
3. У воду з картоплею додайте лавровий лист, часник і духмяний перець. Варіть до готовності. Потім приберіть спеції.
4. Додайте вершкове масло: на 1 кг 200 г вершкового масла. Можна менше або замінити на рослинне. Але мені подобається перший варіант: з маслом буде смачніше – і так готує моя мама. Додайте сіль за смаком.
5. Мені подобається додавати в картопляне пюре гаряче молоко або вершки, щоб пюре вийшло ніжніше. А ви можете навіть йогурт або майонез.
6. Ще один спосіб підсилити смак картопляного пюре, яким користуються багато шеф-кухарів – це залити молоком картопляне лушпиння, проварити 5-7 хвилин після закипання на самому маленькому вогні. Потім додати це молоко до пюре, попередньо процідивши через сито.
7. Порційно можна додати сир. Тертий пармезан – ідеальний варіант.
Якщо у вас залишилося картопляне пюре, його можна використовувати для приготування інших страв, наприклад, вівчарського пирога.
Раптом ви хочете приготувати на вечерю ще одне швидке блюдо, читайте, як смачно приготувати булгур. У вас це займе всього 15 хвилин.
Готувати – це просто!