Спосіб зберігання продуктів напряму впливає на їхній строк придатності. Це особливо добре прослідковується, коли йдеться про свіжі овочі, фрукти та зелень. А от про соуси, як-от домашній кетчуп чи, до прикладу, гострий соус хариса, ми говоримо якось не дуже часто. А дарма, бо у кожного з них є свої особливості зберігання. Зібрали в одній статті всі нюанси зберігання популярних соусів, що зазвичай у всіх з нас є вдома.
Фахівчиня з мікробіологічної безпеки їжі в Корнельському університеті Еббі Снайдер пояснює: «Рекомендації щодо зберігання продуктів враховують два різні аспекти — це безпека та якість». У більшості випадків, коли йдеться про соуси, мають на увазі збереження якості, щоб соус не розшаровувався, не псувався чи не змінював смак. Наприклад, пліснява — це питання якості, хоча якщо вона з’явилася, соус краще викинути, бо є ризик, що пліснява поширилася по всій банці та може виробляти токсини.
Якщо говорити про безпеку, соуси рідко становлять загрозу, бо зазвичай у них висока кислотність і мало доступної вологи, що не дає мікробам розмножуватись. Це пов’язано з тим, що в соусах багато солі, цукру або інших інгредієнтів, які «зв’язують» воду. Саме тому більшість соусів можна зберігати при кімнатній температурі, але в холодильнику вони довше залишаються смачними. Але у кожного соусу все ж таки є свої особливості зберігання.
Кетчуп
Кетчуп містить оцет, сіль і цукор, завдяки чому він стійкий до псування і може зберігатися при кімнатній температурі. Але після відкриття його краще тримати в холодильнику, бо прохолода уповільнює окислення та втрату смаку. У холодильнику кетчуп довше зберігає яскравий колір, густу консистенцію та аромат. За вищої температури він може почати розшаровуватись, а смак — тьмяніти. До того ж холодне середовище знижує ризик розвитку бактерій у разі контакту з ложкою чи іншими забрудненнями. Тому, навіть якщо на етикетці написано, що можна не охолоджувати, зберігання в холодильнику — надійніший варіант.
Гірчиця
Гірчиця має високу кислотність і добре зберігається при кімнатній температурі, але холодильник допомагає довше зберегти її смак і аромат. Особливо це важливо для діжонської чи гірчиці з хроном. Вони мають тонкий, вишуканий смак, який швидше втрачається без охолодження. У холоді гірчиця не розшаровується, не темніє і не псується так швидко. Хоча продукт не становить небезпеки при зберіганні поза холодильником, смак з часом може стати плоским або різким. Якщо гірчиця відкрита й часто використовується, низька температура зменшує ризик розвитку бактерій при випадковому забрудненні.
Арахісова паста
Арахісову пасту можна зберігати при кімнатній температурі, але багато що залежить від її виду. Натуральна паста без консервантів і стабілізаторів краще зберігається в холодильнику. Так вона менше розшаровується і не стає гіркою через вміст натуральних олій. Промислові пасти з добавками можна тримати в коморі навіть кілька місяців, якщо банку щільно закривати. У холодильнику паста зберігає смак довше, але стає густішою і твердішою, тому намазувати її складніше. Щоб знайти баланс, дехто зберігає її в холодильнику, але перед використанням дає трохи постояти при кімнатній температурі. Отже, обирайте спосіб зберігання залежно від зручності та типу пасти. Це класний продукт, що варто додати до свого раціону. Дізнайтесь більше про користь арахісової пасти за зручним посиланням.
Масло гхі
Масло гхі можна зберігати як при кімнатній температурі, так і в холодильнику. Все залежить від того, як швидко ви його використовуєте. При кімнатній температурі в темному, сухому місці гхі залишається стабільним до 3-6 місяців. Це можливо завдяки тому, що з нього видалено воду та молочні домішки, тож бактерії майже не мають у чому розмножуватись. Якщо хочете зберігати гхі довше або використовуєте його рідко, краще тримати продукт в холодильнику. Завдяки цьому жири не почнуть гірчити і термін придатності подовжиться до року. Утім, у холоді гхі твердіє й може бути незручним у використанні. Тому багато хто зберігає основну частину в холодильнику, а невелику кількість тримає під рукою на кухні. До речі, цей продукт можна приготувати самостійно. Тримайте рецепт масла гхі та експериментуйте!
Соєвий соус
Соєвий соус має високу концентрацію солі, що робить його природно стійким до псування, тому його можна зберігати при кімнатній температурі. Однак після відкриття пляшки краще тримати його в холодильнику. Так соус довше збереже свій насичений смак, аромат і темний колір. Особливо це стосується натурально зброджених соусів, які з часом можуть втратити глибину смаку або почати окислюватися. У холодильнику соєвий соус не псується і не втрачає якості до року й більше. Якщо ж ви використовуєте його часто й швидко, можна сміливо зберігати в кухонній шафці. Вибір залежить від частоти використання та бажання зберегти максимальну якість.
Майонез
Майонез обов’язково потрібно зберігати в холодильнику після відкриття, навіть якщо він був придбаний із полиці, а не з холодильника. Це продукт, як правило, на основі яєць (бо пісні аналоги теж існують), тож при кімнатній температурі він швидко псується і може стати небезпечним для здоров’я. У холоді майонез зберігає стабільну текстуру, смак і є безпечним для вживання протягом кількох місяців. Важливо щільно закривати кришку після кожного використання та не залишати відкритий соус надовго поза холодильником. Якщо майонез змінив запах, колір або розшарувався, краще його не вживати. Завжди перевіряйте термін придатності на етикетці.