Тушкування — це кулінарна техніка термічної обробки, при якій продукти піддають повільному та довгому нагріванню у невеликій кількості рідини під закритою кришкою. Помірна температура та вологість допомагають навіть дуже жорстке м’ясо перетворити на м’який і ніжний делікатес.
Для тушкування найчастіше використовують свинину та яловичину, а також овочі. Цибуля, морква, картопля і баклажани є одними з найпопулярніших овочів для тушкування. Не забудьте про додавання спеці, перцю та солі, а також можете скористатися заправкою на основі томатної пасти та сметани.
Найкраще для цієї техніки підходять сотейник, каструля чи пательня.
Як тушкувати м’ясо
Тушкування триває від 40 хвилин до 2-3 годин, залежно від виду м’яса та величини шматків. Ось загальний алгоритм дій.
- Очистьте цибулю від шкірки та наріжте її великими кубиками або півкружальцями. Моркву також почистьте і поріжте соломкою чи тонкими кружальцями.
- Розріжте м’ясо на шматочки та обсмажте їх на розігрітій олії до білого кольору.
- Додайте до м’яса нарізану цибулю та моркву, перемішайте та смажте ще 3-5 хв.
- Потім посоліть всі інгредієнти, додайте перець, спеції та залийте м’ясо з овочами водою. Накрийте кришкою та тушкуйте 1.5-2 години на маленькому вогні.
- Періодично поглядайте до м’яса, перемішуйте інгредієнти та контролюйте кількість води. Якщо раптом бачите, що вода сильно википіла — просто долийте ще трохи кип’яченої.
Як зробити м’ясо м’яким
Ось кілька правил, які допоможуть вам зробити м’ясо м’яким.
- Виставляйте маленький вогонь. Фішка тушкування — у довготривалому нагріві. На великому або середньому вогні вся вода швидко випарується, і страва може просто підгоріти або вийте жорсткою і сухою.
- Не спішіть. Якщо хочете отримати справді ніжні шматочки яловичини чи свинини, то будьте готовими чекати хоча б півтори години – дві години.
- Замаринуйте м’ясо заздалегідь: свинину і яловичину варто протримати у маринаді 2 години, а для м’яса птиці буде достатньо 30-40 хвилин.
- Найкращі маринади для м’яса уже зібрані у нас в окрему статтю.
- Обов’язково злегка обсмажте м’ясо перед тушкуванням, так щоб усі шматочки з усіх боків набули білого кольору або навіть злегка підрум’янилися.
- Якщо просто додасте сире м’ясо у воду — воно почне варитися, а не тушкуватися.
- Якщо плануєте додати до страви невеликі ніжні овочі, на кшталт, горошку, стручкової квасолі чи броколі — робіть це приблизно за 20 хвилин до готовності м’яса.
- Не жалійте цибулі, вона зробить страву ще смачнішою.
Як тушкувати овочі
Овочі тушкувати значно швидше і простіше, ніж м’ясо. Майте на увазі, що ніжні овочі, такі як горошок, броколі та стручкова квасоля приготуються значно швидше, ніж, наприклад картопля, тож додавати до страви їх варто пізніше.
- Підготуйте овочі: помийте, висушіть паперовим рушником, очистьте від шкірки чи лушпиння. Наріжте картоплю скибками, баклажани та кабачки кубиками або кружальцями, цибулю півкружальцями.
- Розігрійте пательню з 2 ст. л. соняшникової олії. Спочатку додайте цибулю та обсмажуйте на середньому вогні до м’якості, потім перекладіть моркву. Зробіть вогонь менше, накрийте кришкою та продовжуйте готувати 5 хвилин до золотавого кольору.
- Додайте на пательню чи в сотейник решту овочів, обсмажте їх ще 5 – 7 хвилин, потім посолітьпоперчіть, додайте води, накрийте кришкою і тушкуйте до готовності.
- Перевірити готовність овочів дуже просто: витягніть шматочок на окрему тарілку, якщо він м’який та добре смакує — страва готова.