Солодка картопля: що таке батат і в чому його користь та шкода для здоров’я

Важко уявити наш щоденний раціон без овочів. Цибулю, картоплю, моркву, зелень ми їмо чи не щодня у супах та салатах, основних стравах та закусках. Я прагну, щоб ви включали у свій раціон більше різних овочів, особливо сезонних, а також розуміли, навіщо ми їх їмо. Я вже розповідав вам про користь буряка, нашого українського суперфуду, а сьогодні хочу розказати про батат. Цей овоч в Україні також можна вирощувати, але він не користується такою ж популярністю, як та ж картопля, гарбуз чи морква, хоча за смаками дещо їх нагадує.

Що таке батат?

Якщо ви шукали, який овоч схожий на картоплю, то це саме батат. Насправді це ліана із коренеплодами, що походить з Центральної Америки, але зараз його вирощують у теплому і помірному кліматі багатьох країн світу.

Їстівні й корінь, і листя рослини, але частіше в їжу споживається саме коренеплід, колір якого може варіюватися від помаранчевого різних відтінків до білого й навіть фіолетового. І солодка, і звичайна картопля ростуть у ґрунті, але вони сильно відрізняються за щільністю, смаком і поживністю. Сирий батат набагато твердіший за картоплю, але сильно м’якшає після приготування. Також батат відрізняється за формою – його плоди мають циліндричну, а не круглу форму, а також зазвичай вони значно більші за розміром.

Не можна сказати, що на смак це та сама картопля, але схожість є. Через те, що у бататі більше цукру, він солодший, тому трохи нагадує і моркву, і гарбуз. Його можна смажити, варити, запікати, батат смачний у пюре, салатах, крем-супах, печені. Для експерименту можна замінити ним картоплю в тих стравах, де ми звикли її використовувати.

Користь батату

За своїм складом батат багатший на вуглеводи в порівнянні з картоплею. Та разом з ним коренеплід є хорошим джерелом магнію, калію і клітковини вітаміну В та С. Розгляньмо детальніше, чим же він корисний. Та зауважте, що ці дані мають ознайомчий характер, тож перед тим, як вживати продукт, слід проконсультуватись з лікарем.

Підвищення чутливості до інсуліну

У 2008 році було проведене дослідження, де вчені виявили, що екстракт солодкої картоплі зі світлішою шкіркою покращує чутливість до інсуліну в людей, що мають діабет 2 типу. Також важливу роль тут відіграє і клітковина: за даними досліджень люди, які споживають більше клітковини, мають і менший ризик розвитку такого діабету. У 100 г пюре з батату міститься приблизно 2 г клітковини.

Зниження ризику розвитку раку

Батат є хорошим джерелом бета-каротину, як і морква. Цей пігмент діє як потужний антиоксидант, а також є провітаміном, тобто нам організм перетворює його на вітамін А. Своєю чергою антиоксиданти допомагають зменшити ризик виникнення деяких типів раку, пошкодження клітин вільними радикалами.

Чим корисний батат

Захист здоров’я очей

Як я вже казав, батат є хорошим джерелом вітаміну А у формі бета-каротину, що позитивно впливає на здоров’я очей. Вчені у дослідженні виявили, що запечений разом зі шкіркою батат може забезпечити близько 1403 мкг вітаміну А, або 561% добової потреби людини.

Підвищення імунітету

Батат багатий на вітамін С, у 100 г коренеплоду міститься приблизно 10,3 мг. Вітамін С підтримує імунну систему та покращує засвоєння організмом заліза.

Поліпшення травлення

Через клітковину, яка міститься в бататі, організм краще бореться із проблемами травлення, загалом робота шлунково-кишкового тракту стає кращою.

Кому не можна їсти батат?

Якщо виключити індивідуальну непереносність продукту, батат не має особливих протипоказань, так само як і картопля. Але деяким людям слід бути обережними та вживати батат лише з дозволу лікаря:

  • тим, хто страждає на хвороби шлунку, такі як виразка, бо батат може негативно впливати на слизову оболонку;
  • батат містить речовини, що за структурою схожі на гормон прогестерон, тому деякі лікарі припускають, що він здатен впливати на гормональний фон у вагітних жінок.

Отже, якщо ви знаєте про якісь свої проблеми зі здоров’ям або виношуєте дитину, перед вживанням краще проконсультуватися з вашим сімейним лікарем.

Загалом, я впевнений, що якщо ви ще ні разу не куштували батат, обов’язково треба спробувати приготувати цей смачний коренеплід. Хтозна, можливо, це ваша нова овочева любов!

Читайте також

Завантаження...