Східний скарб: корисні властивості куркуми для організму

Уявіть-но, понад мільярд людей в усьому світі щодня вживає куркуму! Якщо бачите гірчицю, вершкове масло чи тверді сири з золотавим відтінком – це, ймовірно, виробники додали порошку кореня східної рослини. Будь-яку їжу ця спеція збагачує не тільки своїм апетитним кольором, а й теплим, ледь помітним гіркуватим посмаком.

Куркума родом з сімейства імбирних. На відміну від імбиру, в їжу вживають і листя, і корені куркуми. Листя висушують і додають у чай, а з кореня виготовляють порошок. В Індії куркуму додають до більшості страв, в Японії та Кореї роблять з нею напої. Навіть знамениті німецькі сосиски карівурст теж частиною своєї популярності завдячують східній спеції.

Куркума є справжнім скарбом для людей, які дбають про здорове харчування та прагнуть подавати гарний приклад своїм дітям і близким. Її біологічні властивості підсилюють життєву енергію, мають антиоксидантну, протизапальну та ранозагоюючу дію. Рослина однаково корисна організму і чоловіків, і жінок. В ній містяться всі вітаміни групи В та С, К, Е, йод, залізо, кальцій.

Поради дієтолога Світлани Фус Поради дієтолога Світлани Фус

Куркума – дуже корисна спеція. Її бажано вживати, якщо немає протипоказань чи алергічних реакцій. В ній міститься куркумін, речовина, якій приписують протиракову та антиоксидантну дію. Також куркумін має компоненти, здатні запобігати процесам старіння. Лише зауважу, що не слід їсти куркуму ложками, а додавайте її у раціон у невеликих кількостях.

svetlana-fus.com.ua

Яка користь куркуми для організму

kyrkyma_klopotenko

Куркума – консервант

Основним компонентом у куркумі є жовтий пігмент куркумін. В Індії, де вирощують майже дев’яносто відсотків світового запасу кореня куркуми, про користь цієї рослини знають здавна. В аюрведі – індійській системі знань про здорове життя, куркуму рекомендують вживати з більшістю індійських страв. Цікаво, що завдяки своїм антибактеріальним властивостям, жовтогарячий порошок подовжує термін придатності харчових продуктів. А це вкрай важливо для густозаселеної країни з жарким кліматом. Сьогодні серед науковців панує думка, що спеція, яку ми зараз використовуємо як підсилювач смаку, в майбутньому може замінити хімічні консерванти в промислових харчових продуктах. Вже сьогодні куркуму активно використовують в медичних препаратах.

Куркума – антиоксидант

Куркума має потужні антиоксидантні властивості. Куркумин здатен нейтралізувати вільні радикали, які завдають шкоди нашому організму. Ба більше – цей пігмент стимулює діяти ще й інші антиоксиданти, які потрапляють до нашого організму. Саме тому куркумин може вживатись для профілактики серцево-судинних захворювань, знижувати рівень поганого холестерину, регулювати артеріальний тиск та має потенціал у боротьбі з цукровим діабетом, алергією, астмою.

Куркума – антисептик

Жовтий пігмент куркумин має також і протизапальні, протимікробні та антибактеріальні властивості. В організмі людей куркума блокує дію бактерій, вірусів в різних запаленнях, що спровоковані травмами. Ці якості спеції ще можуть бути корисними для профілактики ракових захворювань, хвороб очей, запальних процесів у кишківнику, лікуванні псоріазу та загоєнні ран.

Користь куркуми для жінок

Користь куркуми для жінок в основному полягає у регенеруючих властивостях спеції. Вона здатна підтягувати шкіру обличчя, розгладжувати зморшки та омолоджувати її. Куркумін ефективно бореться з почервоніннями та подразненнями, тому входить до складу багатьох косметичних препаратів. Можна зробити маску з куркуми і в домашніх умовах, змішавши одну частину порошку з двома частинами теплої води. Отриману масу наносять на шкіру обличчя на 15 хвилин, а потім змивають теплою водою. Головне пам’ятати, що спеція містить натуральні барвники, які пофарбують шкіру, тому не варто робити таку маску, якщо ви збираєтесь виходити з дому.

Користь куркуми для чоловіків

Здавна куркуму вважали спецією, що позитивно впливає на чоловічу силу, тому намагалися вживати по дрібці щодня. Дійсно, вона корисна для репродуктивної системи і застосовується для підвищення потенції та лікування хвороб, пов’язаних зі статевою сферою. Мікроелементи, що є в куркумі, сприяють підвищенню вироблення чоловічим організмом тестостерону. Також спецію часто включають до складу ліків від простатиту.

Як отримати максимум користі від куркуми

Щоб отримати максимум користі від куркуми, її важливо правильно вживати. Перед тим, як додавати у їжу, спецію бажано термічно обробити, бо везуть продукт до нас здалеку. Найпростіше розводити її у склянці теплого чаю або молока. Чай з куркумою смачний сам собою, але у такий напій можна додавати й інші трави та спеції, наприклад імбир, лемонграс, чебрець, ромашку, корицю чи кардамон.  

Також варто поєднувати куркуму з корисними для серця жирами, такими як рослинні олії, горіхи чи насіння та чорний перець. Так куркумин набагато краще засвоюється, бо в складі чорного перцю є компонент піперин і разом ці сполуки збільшують ефективність куркуми на 2000%.

Як вживати куркуму

Однією з найпопулярніших страв з куркумою у світовому меню є курка карі. Вона не тільки смачна, а також і корисна. Ще з сумішшю карі можна готувати й інші види м’яса, птиці та риби. Куркума збагачує смак смузі, яєшні, смажених овочів, запіканок або соусыв. Також її можна використовувати для страв з рису, картоплі, різноманітного тіста. Наприклад, коли готуєте млинці, солону випічку або хліб. Чудово доповнить спеція супи та рибні юшки.

Купуючи спецію, переконайтеся, що це справді корінь куркуми. У рослини є клони, недієві замінники схожого кольору. Тож надавайте перевагу покупкам у спеціалізованих магазинах, а не продавцям на стихійних ринках. Найпростіше мати вдома порошок куркуми, але можна придбати й корінь, який зберігатиметься тривалий час у холодильнику. Натерти його можна в будь-який момент, коли спеція знадобиться.

Скільки куркуми можна їсти на день? Це також важливо знати, щоб не заподіяти шкоду організмові. Отже, щоб лікувальні властивості куркуми були максимально ефективними, краще вживати не більше 5 г спеції на день.

Готувати – це просто!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...