Як смачно приготувати спаржу та чим вона корисна

Є два табори шанувальників цієї смачної рослини. Одні називають її спаржею, а інші наголошують на латинській назві Asparagus, або аспарагус. Вам прийдеться вибирати, до кого приєднатися, бо по факту аспарагус є частиною родини спаржевих, тому всі назви коректні. Ще задовго до виникнення цього словесного батлу на заході Україні вживали слово «шпарглі», яке перейшло в місцевий лексикон з німецької мови. Власне, Німеччина – європейська країна, жителі якої просто в захваті від спаржі, масово її вживають та мають особливу назву для її сезону – Spargelsaison.

Ми абсолютно поділяємо ці емоції та почуття, бо останніми роками вітчизняні фермери активно вирощують спаржу в Україні. Тож свіжі ніжні зелені пагони, або, як ще їх називають списи, з’являються на поличках супермаркетів та ринках на початку травня. Також городяни із задоволенням замовляють аспарагус додому.

спаржа

Спаржа – справжня розрада для очей, бо поява цих зелених пучечків сигналізує нам про те, що скоро буде літо. Тому не варто втрачати унікальну можливість та готувати смачні страви. Почніть з чудового рецепта для сніданку – яйця Бенедикт з соусом Голландез на основі вершкового масла та жовтків.

Ще однією ознакою сезону спаржі є поява ґрунтового шпинату, який доречно додавати до салатів з аспарагусом, бо разом вони складуть силу-силенну вітамінів у стравах.

Чому спаржа дорого коштує

Зрозуміло, що пучечки спаржі продають у супермаркетах цілий рік, але ця рослина – справжній делікатес, тому що час її збирання досить обмежений, а гурмани в усьому світі люблять вживати аспарагус саме у розпал сезону.

Спаржа – недешевий товар. На високу вартість впливає короткий сезон її появи. Крім цього ціну формує досить енергоємний та довготривалий процес вирощування рослини. Будь-хто, вирощуючи аспарагус, поділиться з вами сотнею розповідей зі свого досвіду про те, що виростити рослину не так-то й просто. Власне, після посадки на перший урожай треба чекати кілька років, а вже по тому грядки родитимуть чи не двадцять років поспіль. Спаржу в Україні в промислових масштабах почали вирощувати не так давно, тож будемо сподіватися, що, можливо, мине ще кілька років і її вартість стане нижчою.

Як вживати спаржу

З аспарагусом смачно все! Свіжі пагони можна вживати як сирими, так і термічно обробленими. Чи не основна кулінарна властивість спаржі, окрім яскраво зеленого кольору, – її здатність бути готовою до вживання за лічені хвилини. До слова, існують і інші види аспарагусу, але найвідоміші, крім зеленої, – біла та фіолетова. Обидва сорти більш м’ясисті та готувати їх треба довший час.

Перш за все зелена спаржа смакує припущеною на сковорідці з оливковою олією та часником або в’яленими томатами. Ще більше порад про приготування спаржі читайте за посиланням тут.

Спаржу варять, готують на пару чи пасерують, щоб приготувати крем-суп, гарнір чи салат. Ще можна обсмажити та додати як начинку до пирогів, пасти чи кішу. Ми радимо й абсолютно оригінальний підхід – рецепт десерту зі спаржею та пломбіром.

Спаржа настільки універсальна, що готується і на плиті, і в духовці, і на відкритому вогні чи грилі. Ми ще рекомендуємо рецепт спаржі з соусом бешамель, бо цей вершковий топінг ідеально пасує цій рослині.

Як правильно підготувати спаржу

Зелені паростки спаржі достатньо промити під проточною водою. Важливо вміти обрізати жорсткі кінці. Є спосіб, як це зробити швидко, але він не дуже економний, – тримайте пальцями обидва кінці пагону та з силою згинайте. Пагон зламається у тому самому місці, де починається його ніжна хрустка частина.

Відірвані волокнисті кінці не викидайте. Радимо їх просушити та скласти у морозильну камеру, щоб взимку зварити з них овочевий бульйон, який нагадає про аромат та смак початку літа. Більш ощадливий метод – це очистити жорсткі кінці гострим ножем, залишаючи лише м’якеньку серцевину списів.

Аспарагус любить вологу. Якщо ви не дотримувалися умов зберігання, він може засохнути. Але не переживайте. У разі, якщо так сталося, відрізайте у рослини сантиметр кінчиків та опустіть пучечок у ємність з водою, а потім обмотайте пагони харчовою плівкою. Бажано знайти місце у холодильнику. Через деякий час спаржа поверне собі вологу та знову стане апетитною.

спаржа

Чим корисна спаржа та чи всім її можна їсти

Спаржа відома своїми корисними властивостями здавна. Відвари спаржі мали яскраво виражений сечогінний ефект і використовувались у народній медицині. До речі спаржа сильно змінює запах сечі, тож не дивуйтесь, це абсолютно нормально.

Сучасна наука відкрила нам і інші корисні властивості цієї рослини. Спаржа багата на вітамін К, та фолієву кислоту, амінокислоти, клітковину та вітамін С. Все це разом має потужний антиоксидантний ефект. Недарма останні наукові дослідження виявили позитивний ефект від вживання спаржі в боротьбі з різними видами раку.

Проте спаржа корисна не для всіх. Хворі на цукровий діабет і люди з низьким рівнем цукру мають уникати вживання спаржі у зв’язку з тим, що речовини, які містяться в ній можуть змінювати рівень цукру. Також варто уникати цього продукту хворим на сечокам’яну хворобу.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм лікарем або дієтологом.

Готувати – це просто!

Читайте також

Завантаження...