Ті, хто власноруч візьметься за випікання хліба, почуватимуться у цілковитій продовольчій безпеці навіть у найнепростіші часи. Тисячолітнім досвідом людської цивілізації доведено, що хліб всьому харчуванню – голова, а його поживні властивості та висока користь для організму залишаються незмінними ще з часів винайдення найпершого рецепта. А йдеться, тільки-но уявіть, про період у понад п’ять тисяч років!
Жителі Древнього Єгипту вирощували пшеницю у дельті ріки Ніл, придумали жорновий помел зерна і першими вивчили властивості мікроорганізмів, що здатні розпушували тісто. На теренах сучасної України хліб випікали за доби Трипільської культури: археологи знаходять у розкопах ознаки того, що чи не в кожному помешканні наших пращурів були й піч, і глиняні форми для випікання хліба.
Поява давньогрецьких міст-полісів на узбережжі Чорного моря також завдячує пшениці. Греки культивували її на території Причорномор’я, бо ця злакова культура не давала хорошого урожаю у кліматі Пелопоннесу. Влада ж Римської імперії трималася на відомому афоризмі «хліба та видовищ», де спритні сенатори роздавали громадянам хліб безкоштовно, вбезпечуючи себе від протестних настроїв юрби.
І користь, і символізм
Для вашого натхнення ми зробили добірку з рецептами домашнього хліба із сумішей різного борошна – цільнозернового пшеничного, житнього, кукурудзяного чи навіть конопляного. Зародки пшениці, які містяться в цільнозерновому хлібі, найбагатші на поживні речовини і є джерелом вітамінів, білків, харчових волокон, мінералів і фенольних сполук, які містять корисні ліпіди і жирні кислоти. Останні, попри те, що є життєво необхідними, не синтезуються нашим організмом, а отже мають бути отримані ззовні через раціон.
Хай там як, все тече і змінюється, попри життєві обставини, не стримуйтесь і поласуйте смачною скоринкою запашного домашнього хліба. Для цих рецептів згодиться як електрична хлібопічка, так і духовка на газу, або ж навіть дров’яна піч у сільській хаті. Бо ж хліб протягом багатьох поколінь є символом перемоги життя!
Простий домашній хліб на дріжджах
Щоб бути незалежним від постачання хліба в магазини, скористайтеся цим рецептом домашнього хліба. Це один з моїх найулюбленіших варіантів, в основі якого суміш житнього та пшеничного борошна, дріжджів і дрібка сухої ромашки. Допускаю, що квітки ромашки роздобути буде важко, тож додайте те, що є під рукою, – зернята кмину, гуньбу сінну (або простіше пажитник мелений), куркуму, насіння льону чи конопель, пюре запеченого гарбуза, лущений та подрібнений волоський горіх (приблизно 30 грамів на буханку). Це надасть духмяній скибочці хліба максимальної поживної користі, яка так необхідна сьогодні кожному.
Найсмачніший український хліб: житнє борошно та солод
У складі цього рецепта українського хліба за старовинними традиціями є знайомий багатьом з дитинства компонент – солод. Цей натуральний ферментований продукт виготовляють з пророщеного житнього зерна, без додавання барвників чи штучних ароматизаторів. Його унікальний аромат наповнює приміщення, нагадуючи мені і свіжий бочковий квас, і кухоль темного пива, і скибочку чорного, як різдвяне небо, хліба а-ля «Бородинський». Словом, купити його можна у багатьох супермаркетах чи онлайн. І навряд, щоб солод був зараз у дефіциті.
Житній хліб з конопляним борошном
Нині асортимент злакових культур, з яких людство пече хліб, значно розширився, хоча пшениця досі вважається найбільш поживною. Щоправда, сучасні лікарі та дієтологи наввипередки радять не зловживати хлібом, тому що у пшениці міститься глютен – різновид білка, який може викликати шкідливу імунну відповідь у людей, схильних до його впливу. Однак, я голосую за хліб і розкажу, як приготувати домашній хліб з поєднанням пшеничного, житнього та конопляного борошна. І нехай смак та аромат свіжеспеченого хліба змушують битися ваше серце трохи швидше.
Вівсяний хліб із кмином
Хто тут у нас обожнює сніданки з вівсяною кашею, тримайте рецепт такого ж здорового та корисного вівсяного хліба. За рахунок пластівців з вівса, які мають високий рівень вмісту унікального типу клітковини та допомагають худнути у природній спосіб, хлібчик виходить дуже пишним. Насіння лущеного соняшника, кунжут та кмин у складі цього унікального рецепта гарантують хлібу перше місце серед активних прихильників ЗСЖ.
Кукурудзяний хліб у хлібопічці
Як часто ви користуєтеся кукурудзяним борошном у приготуванні страв? Мабуть, що не так часто, як хотіли б. А я скажу, що даремно, бо кукурудза давно відома своєю користю, а страви на основі її борошна – то любов! Вони виходять здебільшого розсипчастими, легкими та пухкими. Не виняток і рецепт мого хлібчика, що адаптований для випікання у хлібопічці. Ще одним беззаперечним бонусом стане той факт, що, кукурудзяний хліб довго зберігається свіжим і не черствіє.
Готувати – це просто!