Чай улун — це традиційний сорт китайського чаю, що за ступенем окиснення лежить посередині між зеленим та чорним чаєм.
Форма: Улун легко впізнати за характерною формою чайних листів. Традиційно їх згортають у щільні кульки або скручують в тонкі нитки.
Окислення: Чорний, зелений та улун — усі ці чаї виготовляють з листя однієї й тієї ж рослини Camellia sinensis. Саме процес окислення та обробки листів створює смакові особливості кожного сорту. Так чорний чай повністю окислюється під час обробки, що надає чайному листу темний колір і насичений аромат. Зелений чай майже не окислюється, тому листя зберігає частину свого природного зеленого кольору та свіжого смаку. Чай улун знаходиться десь посередині, і його часто описують як частково окислений чай. Але рівень окислення в улун може коливатися від 8% до 80% в залежності від стилю виробництва та майстра. Ось чому смакові характеристики улунів можуть різнитися залежно від виробника.
Для правильного заварювання чаю улун підійде чайник тіпод — зручний пристрій для легкого приготування чайного напою.
Властивості чаю улун
Чай улун поєднує в собі властивості чорного та зеленого чаїв, що надає йому низку переваг для здоров’я, серед яких:
- Підтримка здоров’я серця
- Допомога зі схудненням
- Покращення роботи мозку
- Зміцнення кісток та зубів
- Полегшення симптомів екземи
Кому не можна пити улун
При всіх позитивних властивостях чаю улун варто взяти до уваги, що він також містить кофеїн, близько 38 мг на чашку.
Надмірне споживання кофеїну може викликати тривогу, головний біль, безсоння, нерегулярне серцебиття, а в деяких випадках і високий кров’яний тиск.
Міністерство сільського господарства США і Європейське агентство з безпеки харчових продуктів вважають, що щоденне споживання 400 мг кофеїну є безпечним. Така кількість кофеїну еквівалентна 1,4–2,4 літрам чаю улун на день. Враховуючи, що середня чашка становить (240 мл), ви можете випивати загалом 6–10 чашок чаю улун на день,
Однак вагітним жінкам рекомендується вживати максимум 200 мг кофеїну, що становить приблизно 3–5 чашок чаю улун на день.
Як виготовляють улун
Щоб приготувати улун, чайний лист повинен пройти наступні етапи обробки:
1. В’янення. Щойно зібране чайне листя навмисно мнуть, підкидаючи або струшуючи. Цей крок допомагає розпочати процес окислення, який надасть листям чаю улун їхнього неперевершеного смаку. Далі листя викладають сушитися на сонці на кілька годин, щоб вони «зів’яли» і втратили частину вологи.
2. Охолодження. Чайному листу дають час, щоб охолонути після нагрівання під сонцем.
3. Легке скручування. Цей процес руйнує клітинні стінки чайного листя, вивільняючи ферменти та ефірні олії, які змінюють смак сировини.
4. Окиснення. Це хімічна реакція, яка змінює смак чайного листя та допомагає обробленому чаю отримати остаточний вигляд і колір.
5. Смаження допомагає зупинити процес окиснення.
6. Фінальне скручування. Ключовою характеристикою будь-якого улун є його форма. Фінальне скручування обсмаженого та частково висушеного чайного листя визначає його остаточний вигляд та смак.
7. Сушіння. Важливо зменшити вміст вологи в чайному листі, щоб воно могло довго та безпечно зберігатися.
8. Ручне сортування. Після повного висихання чайного листя його візуально сортують на різні групи однакового розміру та кольору.