Хрін: властивості та найкращі рецепти страв з хріном

Хрін — це коренеплід з родини капустяних, батьківщиною якого є Південно-східна Європа. Віддаленими родичами хрону є гірчиця, васабі, броколі, капуста та редька. Коренева частина рослини являє собою видовжений білий плід, що за формою нагадує моркву або корінь петрушки. Хрін культивується та використовується в усьому світі як спеція. І листя і коренева частина рослини мають сильний характерний запах та гострий смак завдяки високому вмісту гірчичної олії.

Хрін в українській кулінарній традиції

Хрін здавна є важливим інгредієнтом української кухні, адже він вільно зростав територією всієї країни задовго до того, як нам стали відомі інші закордонні спеції. Цікавий факт, який допомагає оцінити важливість хріну: українці здавна клали його до великодніх кошиків та обов’язково освячували на рівні з іншими продуктами.

Найпростіший спосіб використання хріну як приправи — нарізати свіжий коренеплід тонкими пелюстками та посипати ними м’ясну нарізку, закуски, холодець або ковбаси.

Для довшого зберігання та зручного використання, хрін дрібно натирають, змішуючи з олією, сіллю та спеціями до отримання однорідної пасти. Зберігати таку приправу варто у чистій банці або іншому скляному герметичному контейнері.

Дуже популярною є намазка та водночас приправа —  цвіклі. Готується вона на основі пасти з дрібно натертого хріну, з додаванням відвареного буряка, який, по-перше, своєю солодкістю злегка балансує активну гостроту хрону, а по-друге, надає намазці красивого рожевого кольору. Подавайте цвіклі до м’ясної нарізки, буженини, холодцю, ковбас, запеченої картоплі.

Також не можна не згадати хріновуху — традиційний алкогольний напій на основі горілки, настояної на корені хріну.

Ідеї використання хріну на кухні

Хрін може бути інгредієнтом соусів та заправок.Наприклад, додайте трохи натертого хріну до сметани та подавайте такий пікантний соус до запеченої картоплі по-селянськи.

Урізноманітьте смак набридлого салату, додавши до заправки трішки натертого хрону.

Мілко натертий хрін можна також додати до картопляного пюре для пікантного гарніру.

Томатний соус для пасти цілком можна урізноманітнити хріном.

Додайте хрін до домашнього хумусу або пасти\пюре з відвареної квасолі.

Харчова цінність хріну

У 100 г хріну міститься:

  • 1,18 г білка
  • 0,69 г жирів
  • 3,3 г клітковини
  • 11,3 г вуглеводів
  • 246 мг калії
  • 420 мг натрію
  • 24,9 мг вітаміну С

Калорійність 100 г хріну становить 48 ккал.

Корисні властивості хріну

Про лікувальні властивості хріну здавна ходили легенди, а сучасна наука підтверджує деякі з них.

Має природну антибактеріальну дію. Дослідження показали, що хрін містить антибактеріальний компонент під назвою алілізотіоціанат або гірчична ефірна олія, яка здатна вбивати бактерії та збудники інфекцій.

Може бути корисним при закладеному носі. Високий вміст сірки у складі хріну допомагає очистити гайморові пазухи та вивести слиз.

Прискорює метаболізму. Хрін містить природні хімічні речовини  ізотіоціанатами, здатні прискорювати метаболізм.

Входить до групи жовчогінних засобів, оскільки стимулює жовчний міхур вивільняти жовч, що є ключовим аспектом травного процесу.

Правила безпеки по роботі з хріном

Свіжий корінь хріну має по-справжньому потужний аромат, через вміст тієї самої гірчичної олії. Він може подразнювати очі, ніс, горло та шкіру. Деякі особливо чутливі люди можуть навіть відчути запаморочення від специфічного міцного аромату. Тож рекомендуємо нарізати або натирати свіжий корінь хрону у добре провітрюваному приміщенні. А відкриваючи щільно закоркований контейнер не варто одразу вдихати запах.

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз