Сьогодні український борщ визнаний UNESCO! Найпопулярніша в Україні страва ввійшла до Списку нематеріальної культурної спадщини цієї поважної організації, як такий, що потребує термінової охорони.
У березні минулого року Міністерство закордонних справ України внесло цю пропозицію на розгляд UNESCO. Її ініціатором виступив Інститут культури України, який заснував шеф-кухар Євген Клопотенко. Саме він за фінансової допомоги ПрАТ «Чумак» здійснив експедиції Україною та зібрав більше 700 сторінок доказів приналежності борщу нашій країні.
«Майже два роки тому мені вдалося внести борщ до Національного переліку культурної спадщини України. З того часу у деяких людей моє ім’я асоціюється з борщем, бо я продовжую розвивати цю тему, – сказав Євген Клопотенко. – Вважаю, що це більше, ніж просто їжа. Борщ уособлює традиції, які передаються у межах сім’ї, а також між різними сім’ями, громадами, регіонами. Борщ люблять в усіх куточках країни, він може об’єднати опонентів за найрізноманітнішими переконаннями. Одним словом, ця страва – важливий елемент української культури. Не дарма українці, розкидані по світу через розпочату росією війну, готують саме борщ».
Розгляд українського досьє про національну страву відбувся сьогодні у Парижі під час позачергового засідання Комітету нематеріальної культурної спадщини UNESCO. На ньому і було ухвалено остаточне рішення про включення елементу «Культура приготування українського борщу» до Списку нематеріальної культурної спадщини UNESCO, що потребує термінової охорони.
Це справді історична подія та чергова перемога України. Бо, як відомо, на визнання борщу претендували й інші країни. росія влаштувала справжню інформаційну битву за «исконно русское блюдо».
У списку нематеріальної культурної спадщини UNESCO вже є український петриківський декоративний розпис, традиція косівської кераміки та козацькі пісні Дніпропетровської області. Тепер і український борщ визнано унікальним та важливим елементом культурної спадщини всього людства.