Пряні питання. Яка буває паприка та як її використовувати – поради Євгена Клопотенка

Види паприки

Дрібка паприки може творити справжні чудеса, оновлюючи смаки страв своїм посмаком. От тільки яку дрібку обрати: паприка є солодка, копчена, гостра, ще інакша в кожному виді. Не займався би я 24/7 кулінарією, сам би плутався в тому розмаїтті спецій. Ну а у вас є я, а значить і відповіді на питання, що можуть докучати. Зокрема й тонкі теми спецій, їх використання в стравах, як зберігати спеції та нащо вони взагалі потрібні. Цього разу в головній ролі – паприка.

З чого беруть паприку

Взагалі слово «паприка» походить з угорської мови й буквально означає «перець». Традиційно її висушують з різних сортів солодкого перцю Capsicum annuum, котрий походить іще з Мезоамерики, де центрально-мексиканські культури вирощували цей перець більш, ніж 6000 років тому. І хоча в Європу паприка потрапила в 1493 році разом із першими іспанцями-колонізаторами, як спецію її почали використовувати тільки в 19 столітті.

Незважаючи на екзотичний смак, паприка не аж такою незвичайною пряністю. Її навіть можна приготувати вдома власноруч, висушивши і перемоловши перець. Власне, саму спецію і іспанці, і угорці, і решта європейців виробляли власноруч із мексиканської сировини.

Уся паприка виготовляється з сортів солодкого перцю і часто включає також перець чилі, халапеньо та поблано для гострішого смаку. Використання різних сумішей меленого перцю та копчення одних, а не інших, додає суміші складніші смаки та визначає рівень гостроти спеції. Ну а для створення копченої паприки, перед висушуванням перець коптять.

Гострота спеції також залежить від того, що використовується для її приготування: насіння, м’якоть чи цілий перець. Насіння перцю, як правило, гостріше, ніж м’якоть, тому чим більше його в спеції, тим гострішою вона буде.

Паприка готується з висушеного перцю

Чотири види паприки і куди її додавати

Загалом уся паприка у вигляді спеції ділиться на чотири види, однак кожен із них також може розділятися на менші підвиди в залежності від сортів, гостроти та специфічних посмаків.

1. Солодка паприка. Якщо у вас є спеція, котра називається просто “паприка”, це скоріше за все солодка чи радше нейтральна паприка. Вона не має яскраво вираженого смаку, однак може збалансувати інші в страві. Також солодка паприка додасть страві симпатичного жовтогарячого чи червоного відтінку. Тому її раджу вам додавати в рис, плов, хумус, салати та морепродукти.

2. Угорська паприка. Угорці дуже серйозно ставляться до своєї паприки, тому вона має аж вісім різних смаків, які варіюються від дуже м’якого до пекучого. Однак у магазинах ви частіше зустрінете просто угорську паприку, котра представлятиме щось середнє між усіх видів. А види є такі:

  • csípősmentes csemege – ніжна та м’яка на смак;
  • különleges – ніжна і яскраво-червона;
  • csemege – досить ніжна, але з легкою гостротою;
  • csípős csemege – ще більша гостра, ніж попередня;
  • edesnemes – «благородна солодкість», яскраво-червона з легкою гостротою;
  • félédes – напівсолодка із середньою гостротою;
  • rózsa – не яскрава, злегка гостра;
  • erős – найгостріша з усіх угорських видів.

Усі ці види паприки широко використовуються в угорській кухні, зокрема в гуляші, паприкаші, голубцях і рагу. Позаяк ця паприка має досить виразний смак, але не є надто гострою чи ароматною, вона, певно, найлегше інтегрується в ваші страви. Тому так само додавайте її до овочів, м’яса чи маринадів, до круп чи картоплі.

3. Іспанська паприка Pimentón. Іспанці також створили кілька видів паприки для своєї кухні, однак у них вона гостріша за угорську. Угорці переважно готують паприку на основі солодкого перцю, а іспанці – різних видів чилі. Приміром, солодка іспанська паприка готується з кругленьких чилі каскабель, гостра – з перцю чилі яранда, яріза та джеромін. Інший рівень смаку іспанської паприки – гірко-солодкий, виготовлений із гострих і пряних перців жаріза та яранда. Усі ці три види паприки досить гострі, тому їх раджу тільки любителям злегка обпеченого язика.

4. Копчена паприка. Будь-яка паприка може бути копченою, якщо перед висушуванням її прокоптять на диму. Така паприка має сильний димний аромат і досить виразний смак, особливо порівняно зі звичайною. Копчена паприка наповнить ароматом і смаком будь-яку страву. Саме тому я не раджу додавати цю спецію в страви з уже досить самостійним смаком, щоб не перебити його. Та й узагалі, копчену паприку варто додавати в невеликих кількостях. Найкраще для цього підійдуть гарніри, маринади для м’яса та, часом, салати й боули.

Іще одна порада для любителів спецій – спробувати всі види паприки та вибрати улюблений саме за смаком, а не абстрактними описами. А ще краще мати вдома всі види, щоб змішувати їх та використовувати за настроєм і ситуацією.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення