Запах, смак і користь. Як додавати гвоздику в страви та чому це варто робити

Виявляється, одна з найдавніших і найпопулярніших у світі спецій, гвоздика, моя тезка! Її латинська назва – Eugenia Caryophyllata. То чи міг я не розповісти вам про цей скарб, з якого колись робили парфуми, використовували як антисептик і через який починали цілі торгівельні війни? Звісно ні! Адже ця спеція, крім чудової назви, має насичений аромат і смак. Вона зробить будь-яку нейтральну страву пряною, при цьому даруючи ще й непоганий набір корисних речовин.

Що таке гвоздика і де вона береться?

Гвоздика менш притаманна українській кухні, ніж, наприклад, спеція орегано, адже походить вона з островів Малук в Індонезії. Ця спеція отримується з квіткових бруньок вічнозеленого гвоздичного дерева, плоди якого зараз також збирають і в інших жарких тропічних регіонах.

Як і більшість спецій, гвоздика довгий час була відома тільки на Сході, де була справжньою зіркою буквально всіх сфер життя. У Стародавньому Китаї, приміром, цю ароматну спецію використовували не тільки в кулінарії, парфумерії та медицині, але й як антисептик ротової порожнини для всіх, хто зустрічався з імператором. Кілька висушених бруньок гвоздики гарантували максимально свіже дихання гостей. Ну а коли чутка про цю спецію поширилася по всьому світу, вона стала центром торгових воєн між європейськими імперіями. Усім хотілося контролювати ринок і бути монополістами. Століття проходять повз, природа людей не змінюється.

Гвоздика має солодкаво-гіркий смак

Чим корисна гвоздика?

Гвоздика має багато потенційних переваг для здоров’я. Дослідження на тваринах показали, що сполуки в гвоздиці можуть підтримувати здоров’я печінки та допомагати стабілізувати рівень цукру в крові. Доведено, що ця спеція має антимікробні властивості, тобто вона може допомогти зупинити ріст низки мікроорганізмів. Також гвоздика містить клітковину, антиоксиданти, вітаміни та деякі корисні мінерали. Однак пам’ятайте про чималу концентрацію, котра потрібна для суттєвого впливу на ваш організм. Дрібка гвоздики радше підсилить інші корисні продукти в вашому раціоні, але не зможе зцілити всі хвороби.

Як смакує і де застосовується гвоздика?

Ця інтенсивна спеція має тонкий солодкуватий смак з гірчинкою, який наче огортає теплом будь-яку страву. Гвоздика чудово поєднується з іншими солодкавими спеціями: корицею, мускатним горіхом і запашним перцем – а тому вона часто стає одним із інгредієнтів в сумішах спецій для м’яса, маринадів, страв китайської та в’єтнамської кухонь. Враховуючи її надзвичайно сильний смак і аромат, гвоздика використовується в більшості страв в маленьких кількостях.

Одне з найпоширеніших застосувань цієї спеції – ароматизація гарячих напоїв, таких як глінтвейн, чай масала та гарячий яблучний сидр. Інший варіант – ароматизація солодких страв, приміром, тушкованих яблук і груш, ягідних і фруктових пирогів, зимових пряників. Гвоздика також є основним інгредієнтом вустерширського соусу, а також усіх тих соусів, джемів і маринадів, котрі мають солодкавий посмак. Ну і, звісно, якщо ви любите азійську кухню та страви типу супу фо, каррі чи чатні, вам просто необхідно мати баночку цієї спеції вдома.

Гвоздику можна придбати цілою чи меленою, однак я віддаю перевагу цілій – вона має більш насичений смак і аромат. З готових страв і напоїв цілі бруньки гвоздики краще діставати, бо вам точно не хочеться розкусити цю спецію. Але за бажанням ви легко можете замінити цілу гвоздику на мелену в пропорції ¾ чайної ложки меленої на 1 чайну ложку цілої. Насичуйте страви, як вам зручно, та смакуйте!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...