У сучасному світі хочеться отримувати максимум інформації за лічені хвилини. Соціальні мережі дуже добре виконують цей запит. Там можна знайти безліч даних різного характеру та відповіді на свої запитання у коротких відео – все чітко і, здається, по суті. Але біда в тому, що так тільки здається. На жаль, правдивості та експертності там немає. До такого висновки прийшли вчені з Університету Вермонту (UVM). Вони виявили, що найбільш популярний контент у TikTok пов’язаний з їжею, точніше, зі схудненням. Відповідно до результатів дослідження, такі відео просувають ідею, що контроль ваги та худорлявість – найважливіший показник здоров’я людини. Ці висновки викликають занепокоєння, бо такі тренди у соцмережах призводять до невпорядкованого харчування у підлітків та молоді та формують у них негативний образ власного тіла.
Ми писали, що в при багатьох розладах харчової поведінки, зокрема, таких небезпечних, як анорексія і булімія, діагностується порушення сприйняття свого тіла, що і спонукає людей «виправляти проблему» і худнути аж до станів, які загрожують життю.
Вчені зазначають, що у таких відео практично нема науково обґрунтованих рекомендацій та думок експертів-медиків. А якщо такі є, то вони рідко коли стають трендовими. А це означає, що уявлення про «правильне» харчування у підлітків формується на антинаукових, часто дуже шкідливих твердженнях та установках.
«Щодня мільйони підлітків і молодих людей продивляються контент у TikTok, який змальовуює дуже нереалістичне та неточне уявлення про їжу, харчування та здоров’я», – сказала старший науковий співробітник Ліззі Поуп, доцент і директор Дидактичної програми з дієтології в UVM.
Саме тому дослідники впевнені, що дуже важливо розвивати у підлітків критичне мислення, щоб кожне відео чи прочитаний текст у будь-яких соціальних мережах не сприймалися ними за істину.
«Ми маємо допомогти молодим людям розвинути навички критичного мислення, щоб вони могли формувати реалістичний образ власного тіла за межами соціальних медіа», – каже Поуп.