Як вибрати якісну червону ікру та відрізнити від фальсифікату

Червона ікра – смачний та корисний харчовий продукт, який отримують із риб сімейства лососевих. Ікра тихоокеанських лососів збирається лише один раз на рік. Як правило, це відбувається у літні місяці – час нересту. Частота збору впливає на ціну ікри, роблячи її справжнім делікатесом. Але так було не завжди – до кінця XIX століття в Європі її викидали разом із риб’ячими тельбухами. Зараз червона ікра є беззмінним атрибутом усіх свят. Ікру додають у салати, роли та суші, їдять із млинцями та оладками, фарширують курячі яйця та роблять бутерброди, а ще поєднують із вершковим маслом, авокадо, крем-сиром, паштетом із грибів та квасолі. Ікрою можна урізноманітнити смак звичних страв.

Чим корисна червона ікра, яка буває та як не потрапити на фальсифікат. Про все далі.

Види червоної ікри

красная икра

Напевно, ви й самі помічали, що червона ікра не вся однакова: є більша, а є зовсім дрібна. Розмір та смак залежать від того, яку рибу з виду лососевих використовували для виготовлення червоної ікри.

Ікра форелі має жовтий або яскравий жовтогарячий відтінок і є найдрібнішою з усіх видів червоної риби – до 2 мм. Смак її солоний, а ікринки пружні, тож приємно лопаються на зубах.

Ікра нерки має легку майже непомітну гіркуватість і насичений червоний або темно-червоний відтінок. Розмір ікринок до 3 мм, і вони не такі пружні, як у форелі.

Ікра горбуші не має гіркоти, а навпаки, солодкувата, світло-оранжевого відтінку, а розмір ікринок від 3 до 5 мм.

Ікра чавича має насичений червоний колір і виражений смак із гостротою та гіркістю. Розмір ікринок 6-7 мм. Цей вид червоної ікри практично неможливо знайти, оскільки риба занесена до Червоної книги.

Ікра кети – найбільша за розміром – до 7 мм, але й найніжніша на смак, тому що ця риба найбільш жирна з усіх риб сімейства лососевих. Колір ікринок бурштиново-жовтий і часто з червоним відливом.

Яку червону ікру вибрати – орієнтуйтеся на свій смак, тому що всі види практично рівнозначно корисні. Вид риби, із якої виготовлялася червона ікра, завжди вказується на етикетці.

Користь червоної ікри

Червона ікра – це концентрований харчовий продукт та вона справді унікальна за своїм хімічним складом. Кожна ікринка – це повноцінне риб’яче яйце, у якому міститься безліч компонентів, необхідних для розвитку зародка.

Червона ікра на 30% складається з легкозасвоюваного білка та останнього у ній більше, ніж у м’ясі. У складі є селен, калій, залізо, мідь та цинк – цей комплекс мінералів знижує ризик інсульту, зміцнює імунну систему та стабілізує артеріальний тиск.

У червоній ікрі також містяться вітаміни А, D, РР та вітаміни групи В. Лецитин у її складі покращує роботу нервової системи, а жирні кислоти Омега-3 сприяють повноцінній роботі мозку.

Як вибрати якісну ікру

красная икра

Уважно вивчіть етикетку та зверніть увагу на наступне:

Консерванти. Напевно, ви помічали, що у складі ікри часто є два консерванти Е200 (cорбінова кислота) і Е211 (бензоат натрію) – це антисептичні компоненти, які не можуть використовуватися один без одного. Їх використання в ікрі не повинно перевищувати 0,01%, тоді вони не завдадуть шкоди організму. Часто на банці ікри можна зустріти вказівку консерванту Е422 (харчовий гліцерин). Його використовують для того, щоб ікринки не злипалися. Також є ще один консервант – Е239 (уротропін). Але багато країн і, зокрема, Україна відмовилися від його використання, оскільки дослідження показали, що він шкодить організму.

Сортність. На банках червоної ікри є вказівка сорту. Перший сорт – це ікра одного виду риб. Ікринки чисті, цілі та без плівки та згустків. Допускається якась кількість ікринок, що лопнули, але незначна. Якщо набрати ікру чайною ложкою, то ікринки повинні добре відокремлюватися один від одного та бути вологими. В ікрі першого сорту не допускається використання олії. Вміст кухонної солі має бути від 4-6%, а консервантів Е200, Е211 не більше 0,1%.

Червона ікра 2 типу – це асорті з декількох видів лососевих, відповідно, ікринки будуть не однаковими за розміром, буде траплятися значна кількість ікринок, які лопнули, а кількість солі становить від 4 до 7%, тобто є ймовірність, що така ікра буде солоною. У складі також є олія, а кількість консервантів Е200, Е211 така, як і в першому сорті.

Склад. На банці має бути зазначений вид або види риби, з якої її виготовили та наявність консервантів. Кількість солі може бути не вказано, але просто знайте, що другий сорт може бути більш солоним, ніж перший.

Ціна. Під час вибору червоної ікри звертайте увагу на ціну. Незалежно від того, який сорт – перший чи другий – ікра не може коштувати дешево. Акції та знижки в супермаркетах можуть бути, але все ж таки важливо розуміти, що дуже низька ціна бути не може.

Пакування та термін придатності. Попри те, що червона ікра має тривалий термін придатності, перевіряйте його та уважно оглядайте банку. На ній не повинно бути пошкоджень, жирних слідів і вона не повинна бути здутою. Скляну банку огляньте на якість ікринок та наявність сторонніх домішок, а жерстяну добре струсіть. Якщо почуєте булькання, швидше за все, у такій ікрі багато рідини всередині.

Де купувати ікру

Для того, щоб не потрапити на підробку, купуйте ікру в спеціалізованих магазинах та супермаркетах. Довіряйте виробнику, який має гарну репутацію. В Інтернеті часті випадки продажу фальсифікату, тому не оглянувши банку ікри, не варто її купувати.

Як відрізнити імітовану ікру від справжньої

красная икра

Сама по собі імітована ікра, її ще називають білковою або штучною, виготовляється за допомогою декількох технологій: із желатину або риб’ячого жиру з додаванням молока або соєвих добавок, а також з морських водоростей з використанням рибного бульйону. Якщо така ікра продається як імітована, має невисоку вартість, тоді це не обман. До того ж склад її не становить небезпеки для організму та її часто і свідомо використовують для декору страв. Інша річ, якщо білкову ікру продають під виглядом натуральної. І тут дуже важливо відрізнити справжню ікру від фальсифікату. Отже, на що звернути увагу при виборі:

Уважно читайте етикетку. Якщо банки скляні, уважно огляньте ікринки. Справжній продукт має оболонку, рідкий вміст і «око» – зародок риби. Штучна ікра має однорідну структуру та колір.

Запах в імітованої ікри різкий рибний і нагадує запах оселедця. Справжня ікра має ніжний та приємний аромат.

Смак у штучної ікри, як і запах – різкий, а при надкушуванні, ікринки прилипають до зубів. Справжня червона ікра лопається на зубах, а вміст розтікається.

Яка найякісніша червона ікра

Найбільший експортер ікри до України – США (штат Аляска). Це екологічно чистий регіон, який віддалений від промислових зон. Тут лосось живе в дикій природі та харчується планктоном та дрібними рибками. Також у цьому регіоні діє заборона аквакультури, використання штучних кормів та регламентується вилов із метою популяції. Усі перелічені фактори роблять червону ікру Аляски якісною та безпечною для здоров’я.

Тепер від теорії перейдемо до практики. Я приготував мініпанкейки з авокадо, яйцем некрутим і червоною ікрою. Вийшло й смачно, і святково.

Мініпанкейки з авокадо та червоною ікрою

красная икра

Поєднання млинців із червоною ікрою, як і з вершковим маслом, – не нове. Але я вирішив поєднувати ікру з авокадо та подати на мініпанкейках. Для цієї страви вибирайте стиглий і м’який авокадо, але не перестиглий. Візьміть плід і трохи натисніть на нього, пальці повинні його продавити, але не провалитися.

Інгредієнти:

Для панкейків:

  • 165 г борошна
  • 250 мл молока
  • 1 ст. л. соку лимона
  • 1 яйце
  • 1 ст. л. цукру
  • 1/3 ч. л. солі
  • ½ ч. л. соди
  • ½ ч. л. розпушувача
  • 1 ст. л. соняшникової олії

Для начинки:

  • 4 яйця
  • 2 авокадо
  • 2 ст. л. соку лимона
  • сіль та перець до смаку
  • 1 банка червоної ікри
  • кріп до смаку

Як приготувати мініпанкейки з ікрою, авокадо та крем-сиром

  1. Приготуйте тісто для мініпанкейків. Візьміть миску та влийте 250 мл молока, додайте 1 ст. л. соку лимона, перемішайте та залиште на 10 хвилин. Ви помітите, як молоко почне згортатись і в ньому з’являться пластівці.
  2. Візьміть іншу миску, вбийте 1 яйце, додайте 1 ст. л. цукру та 1/3 ч. л. солі. Збивайте віничком, а потім влийте 1 ст. л. соняшникової олії та молоко з лимонним соком. Додайте 165 г борошна, ½ ч. л. соди та ½ ч. л. розпушувача. Перемішайте віничком до однорідної консистенції.
  3. Розігрійте пательню з олією та смажте мініпанкейки.
  4. Після цього переходьте до приготування пасти з авокадо та яєць. Відваріть 4 яйця 3 хвилини, перекладіть їх у холодну воду, а потім очистьте.
  5. Візьміть 2 стиглі авокадо, очистьте від шкірки, видаліть кісточку та викладіть в миску. Ретельно розімніть виделкою. Додайте 4 яйця, 2 ст. л. соку лимона, сіль та перець до смаку. Ще раз добре розімніть виделкою.
  6. На готові та охололі мініпанкейки викладайте пасту з авокадо, а зверху червону ікру.

Покроковий рецепт за посиланням.

Готувати – це просто!

Читайте також

Завантаження...